Odborné workshopy v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine
V dňoch od 16. do 18. septembra 2020 sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine vykonávali aktivity v rámci plnenia úloh z projektu podporovaného programom Interreg. Išlo o workshopy zamerané do oblastí pohostinstva a hotelierstva, ktoré viedli skúsení odborníci z externého a interného prostredia. Ich účastníci, domáci a poľskí odborní učitelia a majstri odborného výcviku mali možnosť oboznámiť sa s najnovšími trendmi v rôznych pracovných činnostiach bežne vykonávaných v pohostinských a ubytovacích zariadeniach.
Nové poznatky o príprave moderných pokrmov a nápojov pred zrakom hosťa a zároveň praktické ukážky k nim odprezentovali erudované odborníčky zo Súkromnej Spojenej školy EDUCO v Námestove - Slanickej osade - PaedDr. Martina Skorušová, MBA a Bc. Jana Kanderová. Účastníkov workshopu zaujali najmä prípravou a dekorovaním zdravých pokrmov z domácich surovín (pozn: veľký ohlas u publika vyvolala napríklad príprava hokaidového krému s prepeličím vajíčkom a čerstvými bylinkami) a miešaním, či podávaním nápojov v netradičných nádobách (niektoré z nich boli pripravované a podávané v zaváracích pohároch s patentným zatváracím systémom a gumovým tesnením).
Megatrendy v príprave pokrmov prišli predviesť špičkoví odborníci z praxe patriaci medzi skupinu hviezdnych kuchárov na Slovensku - páni Jaroslav Ertl z Piešťan a Anton Holomáň z Považskej Bystrice. Prítomných hneď v úvode prekvapili podaním „amuse bouche“ – mozzarelly s marhuľou a rozmarínom. Boli servírované na „finger food“ lyžiciach a zaujali nielen svojim vzhľadom, ale aj chuťou. Obidvaja páni upútali pozornosť publika aj prípravou a servírovaním ďalších pokrmov z naplánovaného štvorchodového menu, ktoré pozostávalo zo studeného predjedla (tatarák zo sashimi tuniaka s hľuzovkou a majonézou), polievky (velouté z topinamburu s kuracími srdiečkami a kapustovými výhonkami), hlavného jedla (konfitované hovädzie líčka s redukciou z portského vína) a dezertu (sous-vide hruška s hruškovou zmrzlinou, bazovou mrveničkou a červeným korením). Účastníkov workshopu zaujali nielen svojimi zručnosťami, ale aj novými informáciami o nových technologických postupoch, o možnostiach dosiahnuť nulovú odpadovosť pri výrobe pokrmov, ap.
Ďalšie workshopy boli zamerané na vycvičovanie sa v pracovných operáciách v softvéri Foodman. Cvičenia som viedol ja, Peter Huľo - učiteľ Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine. Prítomní učitelia a majstri odborného výcviku sa pod mojim vedením vycvičovali v tvorbe kalkulácií, ich prenose do modulu pokladňa, v pracovných operáciách na pokladni, vo vytváraní príjemok zásob na hlavný sklad, výdajok zásob na strediská, ap.
Odborné workshopy priniesli pedagogickým zamestnancom Strednej odbornej školy v Martine a Zespolu szkol gastronomicznych v Bialsko Bialej nové informácie v oblasti najnovších trendov v gastronómii. Posunuli ich úroveň znalostí na vyšší stupeň, čo budú môcť využiť pri výučbe svojich žiakov. V podobných aktivitách budú školy pokračovať aj naďalej. Chcú do nich zapojiť aj samotných žiakov. Vidia v nich totiž excelentné premostenie teórie a praxe, čo je základom moderného učenia sa.
PhDr. Peter Huľo, PhD., učiteľ odborných predmetov v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine
Tento projekt podporili partneri mikroprojetku Interreg V-A Poľsko - Slovensko
2014-2020-Európsky fond regionálneho rozvoja.
Názov projektu: Vzdelávanie v oblasti nových trendov vo výrobe, odbyte a v manažovaní vybraných podnikov cestovného ruchu v kontexte cezhraničnej spolupráce č. INT/EB/ZA/3/V/A/0186.
Hlavní partneri: Európsky fond regionálneho rozvoja, Žilinský samosprávny kraj,
poľský partner Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych Technikum nr 8. Bialsko-Biala;
a Stredná odborná škola obchodu a služieb v Martine.