Navigácia

 • Prijímacie konanie pre šk.rok 2023/2024 - voľné miesta

  Voľné miesta

   

 • Oznam k prijímaciemu konaniu do nadstavbového štúdia v školskom roku 2023/2024

  OZNAM

  pre uchádzačov o nadstavbové štúdium v študijnom odbore 6403 L podnikanie v remeslách a službách v školskom roku 2023/2024

   

  ZÁKLADNÉ PODMIENKY PRIJATIA:

  • riadne vyplnená a podaná prihláška osobne alebo poštou na sekretariát školy do 31.05.2023, 
  • k prihláške doložiť kópiu vysvedčenia z 3. ročníka / žiaci končiaci v školskom roku 2022/2023 doložia odpis polročnej klasifikácie,
  • kópiu výučného listu len uchádzači, ktorí ukončili štúdium pred školským rokom 2022/2023,
  • úspešné vykonanie skúšok prijímacieho konania.

   

  Všetci uchádzači o nadstavbové štúdium  budú robiť prijímacie konanie, ktoré sa bude konať z profilových predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika. Prijímacie konanie sa bude realizovať formou testu.

  Termín prijímacieho konania bude zverejnený na webovom sídle školy.

 • Netradičný posledný deň štúdia

  Získanie maturitného vysvedčenie je v živote človeka významným medzníkom. Študenti študijného odboru operátor tlače a študijného odboru technik obuvníckej výroby sa rozhodli, že svoj posledný deň svojho štúdia neabsolvujú na pôde školy ale netradične na exkurzii v Bojniciach. Najprv si v rámci prehliadky pozreli Bojnicky zámok od najvyšších poschodí až po jaskyňu pod zámkom. Následne v parku v blízkosti  zámku a 700 ročnej lipy kráľa Mateja dostali z rúk triednej učiteľky túžobne očakávané maturitné vysvedčenia a výučné listy. Na výlety  a aktivity počas štúdia si zaspomínali pri prehliadke zoologickej záhrady.

  Pre väčšinu z nich sa skončili krásne študentské roky a začína realita pracujúceho človeka. Odchádzajú so svojimi snami a predstavami, čakajú ich úskalia života. Vyprevaďme ich preto slovami Abraháma Lincolna:

              „Najlepší spôsob, ako predpovedať svoju budúcnosť,  je vytvoriť si ju.“

  Držíme Vám palce a prajeme naplnenie Vašich snov.

  Autor: Ing. Jancková

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Detská nedeľa

  Detská nedeľa

  Múzeum slovenskej dediny aj túto nedeľu otvorili svoje brány návštevníkom, ale hlavne deťom. Opäť je tu detská nedeľa. Na tvorbe programu sme sa podieľali aj my kaderníčky. Žiačky III. ročníka neúnavne zapletali dievčatkám vrkoče. Podujatie má vysokú návštevnosť, a preto mali dievčatá práce vyše hlavy. Detská nedeľa je skvelé podujatie. Sme radi, že sme mohli byť jeho súčasťou.

  Autor textu a foto: Ing. Buchelová

 • WHEN IS NATIONAL COMPOSTING DAY?

  WHEN IS NATIONAL COMPOSTING DAY?

  May 29th  is National Learn About Composting Day! We all want to do our part to conserve natural resources and reduce our carbon footprint. Composting is not only an environmentally safe fertilizer but it can help you save water, energy, fuel, and money!  The use of a natural fertilizer made from compost will make your garden hospitable to wildlife helpers like honeybees, hummingbirds and of course, worms!

  Because of its high nutrient content, it adds to soil stability and reduces soil disease. It will help your garden grow lush and promote healthy growth in seedlings and plants. It’s for all these reasons gardeners call compost “black gold”. Composting allows you to accomplish the big environmental three:                                                     Reduce, Reuse and Recycle.

  What about you? Would you like to make your own compost?  Share your opinion on :   www.menti.com  code:  5439 0538

    Don´t forget: Starting your own compost pile will cost you nothing but a little effort, space, and time. 🙂

  Mgr. Ivana Mihálová, ELT

 • Lúčili sme sa s našimi maturantmi

 • Medzinárodný seminár eTwinning na Cypre

  Medzinárodný seminár eTwinning na Cypre

  V priebehu mája sa konal v prímorskom cyperskom meste Limassol medzinárodný seminár pre stredoškolských učiteľov s názvom Innovation and Education – Being Creative with eTwinning.

  Témou roku 2023 je ako priniesť inovácie a kreativitu do vzdelávania v SŠ a zameriava sa na päť hlavných konceptov, ktoré boli priblížené: sociálne inovácie v školách, duševná a emocionálna pohoda v školách, inovácie vo vzdelávaní, spojenie s miestnymi organizáciami, zaoberanie sa inováciami a ich základnými témami (viac info o tejto téme na: https://bit.ly/3lQPheX).

  Som veľmi rada, že som mohla byť spolu s ďalšími dvomi učiteľmi zo Slovenska na tomto prínosnom podujatí, kde sme sa oboznámili s fungovaním platformy ESEP a jej jednotlivých častí, predostreli oblasť a používanie Twinspaceu, ale hlavne zoznámili s učiteľmi z Cypru, Grécka, Libanonu, Rumunska, Bulharska, či Švédska. Spolu sme hľadali prienik v témach a aktivitách, v ktorých by sme radi realizovali projekty v budúcom školskom roku s našimi študentami. Tešíme sa, že sa pre našu školu podaril dohodnúť a uzatvoriť projekt, ktorého témou bude oblasť well-beingu a pohody študentov pri vzdelávaní s názvom: Well-being Matters, na ktorom participujeme s Cyprom, Libanonom a Gréckom.

  Prajem si aby sme úspešne odštartovali tento projekt a verím, že postupne ich vznikne v našej škole viac v rôznych oblastiach. Projekty môžu byť zamerané na všeobecnovzdelávacie, ale i odborné predmety, v ktorých si žiaci môžu pomocou kolaboratívnych aktivít a online nástrojov navzájom vymieňať poznatky a obohacovať sa v cudzom jazyku.

  Čo je eTwinning?

  eTwinning je najväčšia komunita škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005. Svoju činnosť na Slovensku realizuje pod záštitou Európskej komisie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. eTwinning je spolufinancovaný z Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport Erasmus+, ktorého je súčasťou. eTwinning umožnuje registráciu do ESEP - European School Education Platform. eTwinning a prístup k databáze učiteľov a škôl v Európe, kde v súčasnosti je zaregistrovaných zhruba milión učiteľov z EÚ a vybraných krajín.

  Pre učiteľov je mimoriadne dôležité, aby preskúmali spektrum zložiek inovácie, ako je odolnosť, včasná identifikácia vzdelávacích potrieb, dynamická organizácia skupinového vzdelávania, odporúčania vzdelávacích zdrojov a podpora orientácie študentov.  Takéto programy sú na to určené a pomáhajú nám skvalitňovať vzdelávanie.

   Autorka: Ing. Lenka Pšenková

  Zdroj obrázkov: eTwinning Slovensko

 • Súťaž

 • MIRROR HOSPITALITY EXPO 2023

  MIRROR HOSPITALITY EXPO 2023

  Bratislava privítala od 19 do 23.mája viac ako 20 najlepších barmanov a šéfkuchárov sveta a zapíše sa na mapu obľúbených miest, ktorá k nám môže prilákať nových zahraničných turistov.

  A tak aj žiaci1., 2. a 3. ročníka odboru čašník, servírka dňa 19.mája zavítali do hotela Radison Blu Carlton, kde si vypočuli  príbeh barmana Ľuboša Rácza a akou vinnou cestou sa vydal mladý  someliér Peter Lunter, či príbeh Maroša Petrikoviča, ktorý  prepadol láske ku káve a dnes je skvelý barista. Podujatie bolo spestrené rôznymi prezentáciami firiem s pútavými stánkami a ich novinkami v oblasti gastronómie. Žiaci mali možnosť odegustovať ustrice, spoznať pravé morské perly v podobe kaviáru v rôznych príchutiach ako limeta, yuzu, figa a iné, vypočuť si príbeh cesty výroby pravého šampanského vína, či spoznať nealkoholický gin, ktorý je aktuálne trendy. Mohli sledovať profesionálny prístup predajcov k svojim zákazníkom, ich komunikáciu a predajné zručnosti.

  Podujatie pokračovalo live Cooking Show, kde si pri varení zmerali sily najznámejší slovenskí kuchári - Martin Záhumenský z PAPPA MIA, Gabriel Kocák z Popradu, či Lukáš Hesko. Prítomným porozprávali zážitky svojich začiatkov a tiež aktuálneho pôsobenia v gastronómii. Vrcholom bolo sledovať talianskú hviezdu kuchárskeho umenia Marco Pierre White, ktorý pripravoval úžasné degustačné jedlá.

  Keďže sme mali len jeden deň na túto rýchlu jazdu gastronomickým svetom sme radi, že sme mohli vidieť aj medzinárodnú barmanskú súťaž juniorov. Naživo sme nasali famóznu atmosféru najlepšieho baru MIRROR a videli sme prácu výborných barmanov.

  Je dôležité vedieť, že Slováci sú svetoví a o svojich úspechoch a práci sa prišli podeliť Marián Beke z Berlína, Maroš Dzurus z Oslo, Martin Siska z Londýna, Martin Hudák zo Sydney a mnoho ďalších.

  Skvelou správou je, že aj my SOŠ obchodu a služieb sme sa mohli odprezentovať na tak významnom podujatí svojou prácou. Žiačky 3. ročníka odboru čašník, servírka Natália Poliaková a Bianka Hnilicová v stánku spoločnosti MONIN pripravovali drinky pre prítomných hostí HOSPITALITY EXPO. Dievčatám sa výborne darilo a ukázali verejnosti že sme škola, ktorá vie  zastať miesto profesionálnych barmanov.

  Dúfame, že sme touto exkurziou žiakom viac pootvorili dvere do sveta gastronómie a toto podujatie pozitívne prispelo k výuke a inšpirácii  žiakov aj majstrov odborného výcviku.

  Autor: Bc. Iveta Kellnerová a Mgr. Jana Karkušová

 • Súťažili sme na 4four FEST Rimavská Sobota

  Súťažili sme na 4four FEST Rimavská Sobota

  18.5 2023 sa konal 14. ročník festivalu odborných zručností v Rimavskej Sobote. Žiaci našej školy mali  tú česť zúčastniť sa festivalu a predviesť svoje zručnosti. Súťažili sme v odboroch kuchár, čašník,servírka, kaderník, kozmetik a obchodný pracovník. Žiakovi druhého ročníka Sebastiánovi Weisovi odbor kuchár sa podarilo získať umiestnenie v zlatom pásme. Svoje kuchárske umenie predviedol v príprave lososa na whisky pare s pistáciovou krustou, mango chilli šalátom a  batatovo cviklovým pyré. Víťazné menu sa podarilo Sebastiánovi vytvoriť pod vedením majstra OVY Mgr. Bánovského. V ostatných odboroch sa nám nepodarilo umiestniť na popredných miestach, ale predvedené zručnosti boli na vysokej úrovni. Dôležité sú aj mnohé skúsenosti, ktoré sme na súťaži získali.

  Zúčastneným žiakom chceme poďakovať za svedomitú a výbornú prácu. 

  Autor textu a foto: Ing. Buchelová

 • Balkánske dobrodružstvo

  Balkánske dobrodružstvo

  Mládežnícky projekt Green Fork v Skopje, Severné Macedónsko

  Začiatok dobrodružstva pre našich študentov Dominika Tamašiho a Mateja Remenára
  z hotelovej akadémie v Martine začal už v nočnom vlaku do Bratislavy a následnej preprave na letisko. Po skorom rannom lete sa ocitli v hlavnom meste Severného Macedónska – Skopje, ktoré je známe veľkým počtom sôch a zaujímavou gastronómiou typickou pre oblasť Balkánskeho polostrova. Partnerská organizácia Next Generation zorganizovala v úvode workshopu zaujímavé zoznamovacie aktivity, potom prípravu rozličných pokrmov tradičných kuchýň. Okrem našej krajiny sa projektu tiež zúčastnili skupiny reprezentujúce Bulharsko, Taliansko a Severné Macedónsko. V poobedných hodinách bol pre účastníkov pripravený kultúrny program v podobe výletov a exkurzii v centre mesta.

  Ako spomenuli naši študenti Matej a Dominik: ´´Najviac nás zo všetkých aktivít oslovil výlet na Matka Canyon a rozchod na trhovisku old bazaar. Projekt bol zameraný na prípravu zdravých, lokálnych pokrmov a na plynulú komunikáciu v anglickom jazyku medzi účastníkmi rozličných krajín. Všetci sme mali možnosť spoznať nových ľudí, mesto a kultúru za čo sme vďační organizácii KABA Slovensko v spolupráci s našou školou.´´

  Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa prínosného workshopu, takéto praktické aktivity vždy rozšíria obzory našich študentov v odbornej,  jazykovej, kultúrnej aj spoločenskej oblasti.

  Ing. Lenka Pšenková, Matej Remenár, Dominik Tamaši.

  Autor fotografií: Matej Remenár

 • Sme škola priateľská k deťom

  Sme škola priateľská k deťom

  Smútok, strach a utrpenie nepoznajú hranice. Od 15. do 21. mája 2023  môžete byť nádejou pre deti, ktoré sa trápia. Už 17. rok spája zbierka MODRÝ GOMBÍK dva svety – ten náš a ten, v ktorom sa deti ocitli v núdzi a sú odkázané na našu pomoc. Príspevkom do tohtoročnej zbierky MODRÝ GOMBÍK 2023 pomôžete zlepšiť duševné zdravie nielen deťom žijúcim v humanitárnych krízach, ale aj deťom na Slovensku.

   Deti zasiahnuté mimoriadnymi udalosťami zažívajú pocity úzkosti a smútku, beznádeje, sú unavené, majú ťažkosti so spánkom, sú podráždené, nahnevané alebo majú dokonca bolesti. Počas týchto ťažkých chvíľ stoja tímy UNICEF pri deťoch a prinášajú im pomoc prostredníctvom rôznych programov psychosociálnej pomoci.

  V rámci programu Škola priateľská k deťom , do ktorého sme prostredníctvom UNICEF zapojení, žiaci 3. ročníka študijných odborov kozmetička a tlačiar v utorok 16.mája vyšli do ulíc a oslovovali okoloidúcich. Ponúkali modrý gombík a s veľmi dobrým pocitom  zrealizovali tohtoročnú zbierku.

  Aj Vy môžete byť nádejou pre deti, ktoré sa trápia. Ak ste nestihli v utorok prispieť, môžete zbierku MODRÝ GOMBÍK 2023 podporiť ešte do 15.7.2023  :

  • Dobrovoľným príspevkom na účet SK98 0200 0000 0046 6712 5053 vedenom v peňažnom ústave VÚB banka, a. s.,
  •  Darovaním virtuálneho modrého gombíka na webe www.unicef.sk/darceky
  • Zaslaním SMS s textom MODRY GOMBIK na číslo 844 (1 SMS = 3 €)

  Vďaka za realizáciu tohtoročnej zbierky patrí žiakom 3.KZ-T triedy, Mgr. Bartošovej, Ing.Kapusňákovi, Ing. Urbanovskej a všetkým ochotným darcom.

  Mgr. Macháčková - koordinátor projektu Škola priateľská k deťom

 • Barmanský kurz

 • Beh jari

  Beh jari

  16.5.2023 sa v Jahodníckych hájoch uskutočnil Beh jari. Na trati sme videli bojovné výkony našich žiakov. V kategórii dievčat zvíťazila Lesia Chukwu Agu časom 12:55,

  na druhom mieste sa umiestnila Irena Víceová a bronzovú priečku obsadila Janka Káziková.

  V kategórii chlapcov zvíťazil Tomáš Hausner časom 10:17 a potvrdil úlohu favorita týchto pretekov. Tomáš sa aktívne venuje vytrvalostným behom. Na druhom mieste sa umiestnil Martin Pačan, tretí skončil Matej Sucháň.

  Všetkým zúčastneným žiakom blahoželáme a tešíme sa na ďalšie športové súťaže.

  Mgr. Ivana Brozmanová  učiteľka TSV

 • Môj podnikateľský sen

  Môj podnikateľský sen

       Aj v tomto školskom roku sa do súťaže s názvom „Môj podnikateľský sen“, ktorej odborným garantom je odbor inovácií sekcie konkurencieschopnosti Ministerstva hospodárstva SR, zapojil žiak 4. ročníka študijného odboru hotelová akadémia – Dalibor Kurňavka. Jej cieľom je podporiť a rozvíjať kreativitu žiakov, ich kritické myslenie, posilniť ich schopnosť aplikovať podnikateľské zručnosti do reálnej podoby. Podmienkou zapojenia sa do súťaže bolo napísať projekt o rozsahu 5 strán štruktúrovaný podľa pravidiel vyhlasovateľa súťaže a s ním súvisiace vytvorenie multimediálnej  prezentácie. Dalibor vo svojom projekte rieši svoj podnikateľský sen – založenie „Spirituálnej reštaurácie u svätej Barbory“. Ide o jedinečný projekt, ktorý v prípade realizácie môže znamenať pre región Turiec ďalšiu atraktivitu prispievajúcu k jeho zvýšenej návštevnosti, zamestnanosti a príťažlivosti. Na príprave Daliborovho projektu sa podieľali aj niektorí jeho spolužiaci – Sofia Haľková, Sabrina Gáborová a Zuzana Andrášiková.  Za ochotu a pomoc im touto cestou ďakuje.

      My, všetci ostatní budeme Daliborovi držať palce, aby v tejto národnej súťaži uspel.

  Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

   

 • Waiters Day – May 16, 2023.mp4 When is National Waiters’ Day?

  Waiters Day – May 16, 2023.mp4 When is National Waiters’ Day?

  National Waiters’ Day is celebrated on May 16th. Just as the word ‘waiter’ originates from the noun ‘wait’, the profession is all about waiting for people and addressing all their needs.

  The day is set aside to celebrate and recognize the value and importance of a good waiter or waitress.

   National Waiters’ Day asks us to open our hearts and our wallets to show our genuine appreciation for this grueling yet promising profession. :) 

  Mgr. Ivana Mihálová, ELT

 • Súťažili sme na Matrix Start

  Súťažili sme na Matrix Start

  V piatok 5.5.2023 sme sa zúčastnili druhého ročníka súťaže Matrix  Start- pre talentovaných študentov v odbore kaderník, ktorá sa konala v Pardubiciach. Na základe splnených kritérií sa na súťaž kvalifikovalo pätnásť najlepších študentov zo stredných škôl v rámci Českej a Slovenskej republiky. Za našu školu nás reprezentovala žiačka druhého ročníka Daniela Cyprichová  v odbore kaderník s modelkou prvého ročníka V. Valovou . Témou súťaže  bola ľubovoľná  technika Balayage . Naša žiačka skončila na peknom ôsmom mieste. 

  Ľubica Hanajíková, MOV

 • WHEN IS THE INTERNATIONAL DAY OF PLANT HEALTH?

  WHEN IS THE INTERNATIONAL DAY OF PLANT HEALTH?

  The International Day of Plant Health (I.D.P.H.) is an annual celebration held on May 12th to raise awareness about protecting plant health to improve food security, distribution, and consumption.

  The International Day of Plant Health 2023 calls on everyone to raise awareness and take action to keep our plants healthy and help protect the environment and biodiversity. Healthy plants can help to end hunger, reduce poverty, protect the environment and boost economic development. Plants are life - we depend on them for 80% of the food we eat and 98% of the oxygen we breathe. So, don´t forget: This day is a celebration of all plants and the countless benefits they provide. 

  ​​​​​​​Mgr. Ivana Mihálová, ELT  

strana:

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb
  Stavbárska 11, 036 80 Martin
 • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria