Navigácia

 • Polievka – základ chutného obeda

  Polievka – základ chutného obeda

  ( polročné skúšky žiakov skupín 6445 H kuchár a 6445 K kuchár )                  

  Polievka nie je tradičným jedlom vo všetkých kútoch sveta, ale na náš slovenský stôl určite patrí. Okrem toho, že je chutným osviežením nášho menu, má aj viacero neoceniteľných benefitov pre naše zdravie. Tradičné slovenské polievky či nové moderné variácie svetových polievok – to všetko nájdeme v jedálničku  našich domácností či v ponuke reštaurácií.

  A tak aj žiaci odboru kuchár, v rámci polročnej skúšky, dostali za úlohu pripraviť netypickú polievku, ktorá podlieha moderným trendom.

  Nadobudnutými zručnosťami milo prekvapili.

  Zosúladili rôzne kombinácie chutí, zapojili svoje kreatívne myslenie a fantáziu využili aj pri dekorovaní.

  Zaujímavé chute žiaci dosiahli napr. kombináciou Hokaido krému s kari korením a kokosovým mliekom.

  Zelená uhorková polievka, Batatový krém s pečenými hríbkami, Jablková polievka so škoricou – to všetko boli variácie, na ktoré si žiaci trúfli.

  Pri príprave týchto netradičných polievok si overili svoje zručnosti a zároveň zistili, na čom ešte treba popracovať.

  Autor : MOV Miroslava Obuchová

 • Sladké pokušenie

  Sladké pokušenie

  V tomto týždni prebiehali v cukrárskej učebni polročné skúšky žiačok 1. a 3. ročníka odboru 2964 H cukrár.

  Žiačky prvého ročníka mali za úlohu pripraviť výrobky z lineckého cesta. Napriek tomu, že skúška preverila nie len ich zručnosti, ale aj trpezlivosť, zvládli ju veľmi dobre. Po jej vyhodnotení boli dievčatá hrdé na to, aké pokroky dosiahli za krátky čas prvého polroka.

  Skúsenejšie žiačky tretieho ročníka dostali náročnejšie zadanie - reštauračné múčniky a dezerty. Úloha bola sťažená tým, že pri príprave týchto múčnikov museli žiačky využiť zásady zdravého a racionálneho stravovania a uplatniť moderné trendy v príprave a zdobení dezertov na tanier.

  Žiačky tretieho ročníka sa nenechali zahanbiť a dokázali, že ani takáto výzva nie je žiadnou prekážkou.

  Skúšky boli pre dievčatá tiež časťou prípravy na záverečné skúšky, ktoré ich v tomto školskom roku čakajú.

  Veríme, že ich zvládnu na výbornú.

  Autor : MOV Bc. Zacharová Anna FOTO : M. Rumanová

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Opakovanie je matka múdrosti.

  Hovorí sa, že cvik robí majstra a je to naozaj pravda. Preto sa aj žiačky tretieho ročníka učebného odboru 6444 H čašník, servírka počas svojich polročných skúšok zamerali na zručnosti, ktoré už síce ovládajú, ale potrebujú sa v nich zlepšiť, zdokonaliť.

  Zároveň je ich opakovanie a precvičovanie aj súčasťou prípravy na záverečné skúšky, ktoré ich čakajú.

  Zložitá obsluha vyššej formy, príprava predkrmového zeleninového šalátu s horčicovo-medovým dresingom či flambovali lososa – to sú všetko zručnosti, ktoré už naše tretiačky ovládajú a na skúškach dokázali, že sú majstrami svojho remesla.

  Spestrením skúšok bola príprava kávového nápoja Espresso Martini.

  Všetko sa vydarilo a skúšky dopadli na jednotku.

  Autor: MOV Ďuríková Monika

 • Výzva: SPOLU ÚSPEŠNEJŠÍ 2

 • Spojenie teórie s praxou.

  Spojenie teórie s praxou.

  Keďže nám veľmi záleží na tom, aby praktické vzdelávanie našich žiakov reagovalo na potreby praxe a aby teória bola s praxou prepojená, aby naši žiaci spoznávali nové trendy a technologické postupy, zorganizovali sme pre žiačky 1. a 2. ročníka odboru 6456 H kaderník školenie firmy Matrix.

  Školiteľka tejto spoločnosti priniesla množstvo zaujímavých teoretických informácií, ktoré sa týkali napr. histórie kaderníckeho remesla či poznatkov o predstaviteľoch rôznych kaderníckych škôl.

  Praktická časť bola zameraná na technologický postup strihania vlasov, delenia vlasov do sekcií, ale zamerala sa aj na správny postoj pri strihaní.

  Žiačky absolvovali celé školenie s veľkým záujmom a už sa tešia na to, že získané poznatky využijú pri svojej práci na odbornom výcviku.

  Autor :  MOV Ing. Buchelová

 • Polročné skúšky odboru 6456 H kaderník

  Polročné skúšky odboru 6456 H kaderník

  Ani sme sa nenazdali a polrok nám ušiel ako voda.

  Nastal čas ukázať, čo sa žiačky naučili, aké odborné zručnosti už ovládajú.

  Žiacky prvého ročníka, ktoré pracovali s cvičnými hlavami, ukázali umývanie vlasov, vodovú a fúkanú onduláciu, krúžkovanie a vytláčanú vlnu.

  Témou polročných skúšok u žiačok druhého ročníka bolo farbenie, melírovanie a odfarbovanie.

  Žiačky tretieho ročníka, ktoré sú už zručnejšie a chystajú sa na záverečné skúšky, vytvorili spoločenský účes.

  Výtvory žiačok boli rozmanitého charakteru, čo podčiarklo kreativitu práce, ktorá je nevyhnutná v kaderníckom odbore.

  Veď posúďte aj vy .

  MOV : Ľubica Hanajíková, Ing. Zuzana Buchelová 

 • Naše prvé úspechy / polročné skúšky odboru 6444 K čašník, servírka /

  Naše prvé úspechy / polročné skúšky odboru 6444 K čašník, servírka /

  Žiačky I. C-K predviedli na polročných skúškach zručnosti, ktoré nadobudli na odbornom výcviku.

  Predviedli dvoj a troj tanierový spôsob nosenia tanierov, debarasovanie, tranšírovanie ovocia, podávanie nealkoholických nápojov, upravili stôl na podávanie jednoduchého obeda.

  Napriek tomu, že sa pripravovali v zložitej situácii, s rôznymi obmedzeniami, na polročných skúškach ukázali, že ich práca baví a že si svoj odbor vybrali dobre.

  Za tak krátku dobu urobili veľké pokroky a my veríme, že onedlho začnú pracovať v gastro-prevádzkach našich zamestnávateľov.

  Autor : MOV Bc. Miriam Vráblová

 • Zážitkové vyučovanie na hodine ruského jazyka

  Aj na hodinách ruského jazyka sa dá zažiť niečo iné, ako len učenie sa nových gramatických pravidiel, novej slovnej zásoby, či vypracovávanie rôznych cvičení . Dnes 17.01.2022 sme na hodine ruského jazyka začali nový tematický celok s názvom „ Stravovanie„ so žiakmi druhého ročníka študijných odborov IKT a HA trošku netradične. Okrem klasickej prípravy čaju, či kávy prostredníctvom Samovaru, sme mali možnosť ochutnať boršč, bliny, ale aj, ako správni Rusi, sme pokrmy zajedali domácim chlebíkom. Samozrejme nechýbali aj informácie o tom, ako sa dané jedlá pripravujú. I keď spočiatku žiaci s ostychom pristupovali k jedlám, nakoniec ako sa vraví: „ Просто пальчики оближешь!“ sme si hodinu vychutnali s plnými bruškami.

  Mgr. Eva Jedličková

 • Polročné skúšky žiakov 3. ročníka v odbore grafik tlačových médií

  Polročné skúšky žiakov 3. ročníka v odbore grafik tlačových médií

  Dňa 14.januára 2022 sa konali polročné skúšky na odbornom výcviku pod vedením MOV Jany Capkovej. Žiaci 3. ročníka v odbore grafik tlačových médií mali zadané témy, ktoré sa preberali počas prvého polroka na odbornom výcviku. Mali spracovať jednu až tri témy podľa obtiažnosti. Pracovali vo všetkých Adobe grafických programoch ako Photoshop, InDesign a Ilustrátor. Pracovali samostatne, témam porozumeli a použili svoju kreativitu, fantáziu a znalosť, ktorú nadobudli počas štúdia. Témy boli dané nasledovne: Menu – príležitostné, reštauračné, pozvánky, etikety, letáky, kalendáre stolové, návrhy na produkty. Žiaci použili všetky techniky na tvorbu jednotlivých návrhov, správne ich uložili do jednotlivých formátov pre tlač ofsetovú a digitálnu. Hodnotenie ich prác sa odzrkadlila aj na výslednom hodnotení polročného vysvedčenia. Ako MOV som bola spokojná s ich prácou a prajem im v ich ďalšom štúdiu veľa úspechov  a nadšenia v tejto zaujímavej profesii.

  Autor článku: MOV Jana Capková

 • Pomocní kuchári mali skúšky

  Dnes mali žiaci II.PKU polročnú skúšku z prípravy bezmäsiteho pokrmu. Pred prípravou, si jedlo vynormovali a v rámci možností aj dochutili a dozdobili. Sami zistili kde sú ešte rezervy vo vedomostiach.  Napriek tomu sa svojej skúšky zhostili veľmi dobre. Jedlo bolo nielen dobre pripravené, ale aj vkusne naservírované (posúďte sami ). Dúfam, že aj záverečné skúšky dopadnú tak isto a žiaci všetkých presvedčia, že sa v našej škole toho veľa naučili.

  Bc. Ivan Koniar, MOV

 • Polročné skúšky druhákov Cukrárov

  Polročné skúšky druhákov Cukrárov

  Klasifikačné obdobie sa nám kráti a v cukrárni vyžívame obdobie nového roku na realizáciu polročných skúšok. Žiačky druhého ročníka dostali za úlohu vytvoriť vlastnú receptúru a pripraviť dezert zo šľahanej hmoty v súlade s modernými trendami, mali využiť odľahčené krémy a ovocie v ľubovoľnej kombinácii.

  Svoje zručnosti predviedli pri príprave tort a mini tortičiek a kombináciou chutí a korpusov predviedli veľmi pekný výkon. Nezanedbali ani prezentáciu výrobku, ktorá má byť pre zákazníka lákavá.

  Autor článku Mgr. Andrea Tomčányiová, MOV

 • Odbory pre školský rok 2022/2023

 • S odvahou k svojmu potenciálu- INFOSTRETNUTIE

  Študenti a mladí ľudia, POZOR! :D 

  Zúčastni sa minimálne 6 webinárov a získaš možnosť individuálneho koučingu s profi koučkou. Výhodou kouča je, že v krátkom čase vieš definovať riešenia na svoj problém. A to je cieľ. 

  Potrebuješ sa niečo spýtať, ničo si objasniť alebo sa len proste nevieš rozhodnúť? Infopodujate je tu práve kvôli tomu, aby ti uľahčilo rozhodnutie. Budeme online cez Zoom dňa 11, januára 2022 o 17,00 hod..

  https://us02web.zoom.us/j/84314869128?pwd=YWN4UU5LSXJnZ3pWeWdEeE9WdDFuZz09 

  Prinášame Vám viac info z webu: S odvahou k svojmu potenciálu - Podnikavci kde sa môžete na tieto webináre aj prihlásiť.

   

  Máš šancu zúčastniť sa praktických webinárov pod vedením skúsených lektorov, ktoré sa uskutočnia v mesiacoch január, február a marec 2022. 

  Vybrať si môžeš všetky webináre, alebo len niektoré témy, podľa tvojej potreby : 

  1. Sebapoznávanie, silné stránky, talenty – sebapoznanie a objavenie svojich silných stránok a talentov je základom pre budovanie sebadôvery 

  2. Sebavedomie a sebadôvera – čo je sebavedomie? aké sú jeho prejavy? Ako sa dá zvýšiť sebavedomie? Na základoch sebapoznania sa pozrieme na faktory, ktoré sebavedomie ovplyvňujú a objavíme vo svojom vnútri ako nadobudnúť stratenú sebadôveru.

  3. Poslanie, zmysel života, zámer a ciele – Kto som? Aké je moje poslanie? Čo ma robí šťastným / šťastnou? Zmapujeme 4 kvadranty úspechu, pomocou, ktorých odhalíme, ktorej oblasti by sme sa mali venovať, aby sme vo svojom živote boli šťastnejší a úspešnejší.

  4. Komunikačné zručnosti – cieľom je porozumenie komunikácie, predchádzanie komunikačných skratov/konfliktov, tréning aktívneho počúvania, aké sú významy slov? Prečo si nerozumieme? Čo sú filtre vnímania, ako čítať reč tela?

  5. Analytické a kritické myslenie – cieľom je rozvinutie analytického a kritického myslenia. Čo sú top zručnosti požadované na trhu práce v 21. storočí?

  6. Tvorenie životného štýlu – cieľom bude uvedomiť si súvislosti, čo životný štýl znamená, akým spôsobom si ho vieme tvoriť, aký vplyv májú rôzne zložky nášho života.

  7. Motivácia a sebamotivácia – Cieľom bude uvedomiť si, že sebamotivácia je vždy silnejšia, ako motivácie prichádzajúce z vonkajšieho prostredia. Naučíme sa spôsoby budovania prvkov pre rozvoj sebamotivácie – zhmotňovanie a vizualizácia.

  8. Time manažment – plánovanie a návyky – Návod ako si naplánovať deň a aj svoj plán splniť.

  9. Pamäťové mapy a kreativita – Ukážka ako si zapamätať obrovské množstvo informácií, ako sa dá učiť  a tvoriť plán pomocou jednoduchého nástroja.

  10. Antistresový tréning – predchádzanie stresu je základom ako nebyť v strese, ako sa dostať zo stresu, keď už som do toho vpadol a zažiť stresové situácie a správne ich spracovať je dôležitou súčasťou zdravého psychického vývoja každej osobnosti 

  11. Základy obchodných zručností – schopnosť predať seba a svoje aktivity, produkty, služby výrazne zlepšuje postavenie na trhu (práce).  V čom spočíva úspech pri predaji a tvorba obchodných príležitostí?

  12. (Self)marketing – keď už nájdeš svoje zručnosti a zlepšíš / rozšíriš svoje kompetencie, budeš potrebovať návod ako svoju jedinečnosť komunikovať smerom von – na to slúži uvedomelý marketing a self marketing.

  Prihlásením môžeš len získať. Preto neváhaj. Postupne budeme pridávať informácie na sociálne siete (FB Mladí Podnikavci Novohradu, IG @mladipodnikavci.novohradu), sem na web na blog, na náš kanál Youtube a samozrejme nezabudneme na podcasty. 

   

  Pre viac informácii kontaktujte: Ing. Lenku Pšenkovú a Ing. Mirku Makláryovú.

 • Práce prvého ročníka kozmetičiek

  Práce prvého ročníka kozmetičiek

  Blíži sa nám pomaličky polrok školského roka. Za tento čas sa nám menia ročné obdobia ,odtiene farieb ale aj rôzne príležitosti. Chcela by som sa s vami podeliť o zručnosti našich prváčok. K nahliadnutiu prikladám súhrn fotiek čo sa doteraz naučili . Dievčatá nám ukazujú svoje zručnosti,  kreativitu a fantáziu . Boli situácie kedy sme chodili dištančne ale aj prezenčne ale daným okolnostiam sa veľmi dobre prispôsobili.

  Autor : MOV Lenka Hlavatová

  Foto žiaci : 1.KZ

 • Práca žiakov 3. ročníka v odbore grafik tlačových médií - plagát

  Práca žiakov 3. ročníka v odbore grafik tlačových médií - plagát

  Žiaci tretieho ročníka v odbore grafik tlačových médií dostali  počas dištančného vyučovania na odbornom výcviku navrhnúť a vytvoriť plagát na tému ,,vianočné koncerty, divadlá, kiná, trhy a podobne“. Formát plagátu bol určený A4 a pracovali vo všetkých grafických programoch. Každý žiak bol osobitý a myslím si , že ich práca bola kvalitná a inšpiratívna. Ukážky ich prác si môžete pozrieť v galérii na školskej stránke.

  Autor článku: MOV Jana Capková

 • Práca žiakov 3. ročníka v odbore grafik tlačových médií počas dištančného vyučovania

  Práca žiakov 3. ročníka v odbore grafik tlačových médií počas dištančného vyučovania

  Žiaci tretieho ročníka v odbore grafik tlačových médií znova okúsili pandemickú situáciu a prešli na dištančné vyučovanie. Ku koncu roka žiaci už samostatne pracujú a tak dostali tému na vypracovanie návrhu na reklamný leták formátu A5. Ako tretiaci už majú ovládať ako zalomiť dokument teda sadzbu textu a obrazu. Sami si navrhli tému na leták a pracovali vo všetkých grafických programoch. Túto prácu vypracovali počas celého vyučovacieho dňa a následne sme si robili spolu korektúry. Ich práce si môžete pozrieť v galérii fotiek.

  Autor článku: MOV Jana Capková

 • Prezentácie SOŠ obchodu a služieb Martin

 • Vianočné zvyky a tradície

  Vianočné zvyky a tradície

  Dňa 09.12.2021 žiaci druhého ročníka študijného odboru hotelová akadémia predviedli ukážku vianočných zvykov a tradícii na Štedrý večer na hodinách stolovania a prípravy jedál. Začiatok podujatia zahájila manažérka akcie Nikola Lazarová s príhovorom, kde privítala pozvaných hostí a oboznámila  s programom akcie. V rámci zážitkovej gastronómie žiaci predviedli rôzne zvyky typické pre Štedrý večer, ako je ukladanie šupín z kapra pod obrus, ukladanie peňazí pod tanier, ponuku jedál s významom zdravia, lásky, hojnosti, úspechov. Po ukážke štedrovečernej večeri prišli zavinšovať zdravie šťastie, pokoj koledníčky s anjelom, ktorý zvestoval novinu. K záveru žiaci zaspievali vianočnú pieseň od Mirgovej ,,Vianoce“ a pieseň ,,Rolničky“, pričom Dominik Tamaši sprevádzal spev spolužiakov na klavíri. Po programe Andrián Lvončík poďakoval pozvaným účinkujúcim za vystúpenie, ktoré navodilo predvianočnú atmosféru na blížiace sa sviatky Vianoc. Následne pozval pozvaných hostí a spolužiakov na predvianočné občerstvenie. Žiaci pripravili výbornú kapustnicu s domácim chlebíkom, upiekli slané a sladké pečivo, uvarili vianočný nealkoholický punč. Pohostenie prebiehalo pri krásne prestretom stole. Atmosféru podfarbovala vianočná hudba.

              V rámci medzipredmetových vzťahov žiaci prepojili prípravu surovín, tradičnú a modernú kuchyňu umocnenú použitým starým servisom, tradičnú a modernú kuchyňu umocnenú použitým starým servisom, prestieranie stolov s tradičnými prvkami, zážitkovou gastronómiou, precvičili sa v spoločenskej komunikácii.

  Realizovaním podujatia si žiaci osvojili prácu v skupine, upevnili kolektív a získali potrebné kompetencie pri príprave, prestieraní a varení, prácach po skončení prevádzky. Žiaci s uskutočnením tohto podujatia si osvojili potrebu zachovávať kultúrne dedičstvo našich predkov a využiť tieto poznatky pri poskytovaní zážitkových gastronomických služieb. Uskutočnením vianočnej besiedky navodili vianočnú náladu a radosť s blížiacimi sa vianočnými sviatkami.

  Všetkým žiakom a zamestnancom školy želáme radostné prežitie vianočných sviatkov a šťastný Nový rok 2022 plný zdravia.

  ​​​​​​​Autor článku: Martina Ďurmanová, Nikola Lazarová a Adrián Lvončík.

  Autor fotografií: Tobias Porubský

 • 5. ročník súťaže o Najkrajší adventný veniec

  5. ročník súťaže o Najkrajší adventný veniec

  Predmetová komisia gastronomických a hotelových služieb zorganizovala V. ročník súťaže o najkrajší adventný veniec. Do súťaže sa zapojilo 12 žiakov s adventnými vencami. Všetky adventné vence boli krásne a nápadité. Bolo vidno, že žiaci zapojili fantáziu a využili svoje tvorivé schopnosti. Vence sa od seba líšili veľkosťou, farbou, použitým materiálom a aj samotným prevedením. Z pandemických dôvodov sa tohtoročná súťaž uskutočnila online formou.

  Na 1. mieste sa umiestnil adventný veniec s č. 5, ktorý vytvorila žiačka

  Kristína Kostolníková z III.C-K triedy.

  Na 2. mieste sa umiestnil adventný veniec s č. 9, ktorý vytvorila žiačka

  Romana Šnircová z I.HA triedy .

  Na 3. mieste sa umiestnil adventný veniec s č. 8, ktorý vytvorila žiačka

  Paulína Šinglárová z III.KA-PR-CU triedy.

  Výhercom odovzdala cenu organizátorka súťaže Mgr. Monika Vaňová.

  Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a prrajeme veľa tvorivých nápadov v ďalšom

  ročníku súťaže o adventný veniec.

   

  Autor článku: Natália Jurčíková z triedy II.HA

  Autor fotografii: autori adventných vencov

strana:

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb
  Stavbárska 11, 036 80 Martin
 • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria