Navigácia

 • Prijímacie konanie v školskom roku 2020/2021

  Termíny  prijímacieho konania

  1.KOLO:

  1. termín – 11. 05. 2020

  2. termín – 14. 05. 2020

              

  2. KOLO:  16. 06. 2020

   

 • Dodatočná klasifikácia za 1. polrok šk.r. 2019/2020

  Bude konať v dňoch 24. a 25.2.2020. Rozpis predmetov a termínov si otvorte v odkaze

 • Exkurzia do historických tatranských hotelov

  Exkurzia do historických tatranských hotelov

       Vo štvrtok, 20. februára 2020 žiaci druhých ročníkov študijných odborov hotelová akadémia, kuchár a čašník navštívili dva luxusné historické hotely – štvorhviezdičkový Grandhotel Praha v Tatranskej Lomnici a päťhviezdičkový hotel Kempinski pri Štrbskom plese. Boli postavené ešte pred 2. svetovou vojnou a patria medzi prvé a najstaršie hotely na Slovensku. Počas svojej existencie prirodzene menili svoje názvy, vonkajšie a vnútorné vzhľady, ako aj funkcie, ktoré v istom časovom úseku plnili. Je obdivuhodné, že prežili obidve svetové vojny a v noblesnom štýle fungujú  dodnes.

       V obidvoch hoteloch vládne príjemná pokojná atmosféra, o ktorú sa pričiňujú ich vlastní zamestnanci, počnúc vrcholovými manažérmi, končiac výkonnými zamestnancami. Nikomu z nich nechýba úsmev na tvári. K hosťom sa správajú milo, úctivo a pokorne.

       Potešilo nás, že kapacity obidvoch hotelov sú veľmi dobre  vyťažované nielen v sezónnom období, ale aj v mimosezóne. Ich priemerná ročná vyťaženosť osciluje medzi 70-80 %. V čase našej návštevy predstavovala viac ako 90%. Znamená to, že pri aktuálne nastavených cenách hotely dosahujú vysoké výnosy a nemajú žiadne problémy so získavaním finančných prostriedkov na ďalší rozvoj.

       Prekvapili nás aj informácie o tom, že z celkového počtu ubytovaných hostí dominujú češi a slováci, že už nie sú to rusi, ktorí donedávna predstavovali najvýznamnejší zákaznícky segment. Akoby sa staré časy začali vracať späť. Je možné domnievať sa, že k tejto zmene pozitívne prispievajú príspevky na rekreačné pobyty od zamestnávateľov.

       Kvalita ubytovacích služieb v hoteloch posudzovaná z hľadiska zariadenia, vybavenia a čistoty izieb je na veľmi vysokej úrovni. Hostia majú v rámci ubytovania možnosť využívať rooming servis a za príplatok si  môžu vodiť do izieb psy, o ktoré je tiež dobre postarané. Čo sa týka kvality stravovacích služieb, obidva hotely prešli na celosvetový trend podávania jedál a nápojov prostredníctvom ponukových stolov, ktoré sú vybavené najmodernejšími  technologickými zariadeniami. Klasická individuálna obsluha a s ňou francúzsky systém a spôsob obsluhy  sa z odbytových stredísk vytratili. Kontakt s hosťami majú najmä kuchári pripravujúci pred ich zrakom niektoré z ponúkaných pokrmov. 

       Z úst sprievodcov sa žiaci dozvedeli, že po roku 1989 v hoteloch začal prudko klesať záujem o spoločensko-zábavné služby, čoho dôsledkom bolo nahradenie nočných barov priestormi so službami wellness a fitness.

       Čo sa týka osobitosti hotelov, z pohľadu žiakov je to prítomnosť „genia loci“, ktoré pociťovali v každom ich priestore, úžasná panoráma na tatranskú prírodu – Štrbské pleso, štíty hôr, pohľady do dolín a v neposlednom rade správanie sa obsluhujúceho personálu, ktorého vzory mali možnosť vidieť a zažiť nielen od službukonajúcich zamestnancov, ale najmä od sprievodcov – manažérov hotelov, ktorým patrí veľké poďakovanie za prijatie a za všetko, čo pre nich v rámci prehliadky robili.

       Žiaci odchádzali z hotelov plní pozitívnych dojmov. Exkurzia im umožnila rozšíriť diapazón ich znalostí o fungovaní hotelierstva na Slovensku, ktoré určite využijú nielen v rámci odborných rozpráv na maturitnej skúške, ale aj vo svojich profesionálnych životoch.

  Autor textu: PhDr. Peter Huľo, PhD.

 • Filantropia v našej škole

  Filantropia v našej škole

  Filantrop je človek, ktorému hovoríme ľudomil, dobročinný človek, či priateľ ľudí. Filantropom sa označujú najmä darcovia veľkých súm peňazí, ale musí byť filantropom len niekto známy a bohatý? S týmto pojmom sa spájajú aj iné činnosti ako napríklad dobročinnosť, charita, dobrovoľníctvo.

  Asi pred rokom našej Žiackej školskej rade prišla výzva o pomoc pre Kristínku. Kristínka sa narodila predčasne a do vienka dostala aj viacero diagnóz, s ktorými sa musí popasovať.

  Na rozhýbanie svojho telíčka potrebuje pravidelné rehabilitácie, ktoré rodičia môžu uhradiť aj s pomocou vyzbieraných vrchnáčikov.

  Čo zbierame?

  - PET vrchnáky z PET fliaš alebo nápojov z tetrapakov, napr.: Rajec, Fatra, Budiš, Kofola, Coca Cola, mlieko, džús, Acidko.

  - drogéria napr.: šampóny, spreje, oleje, aviváže, pracie gély, káva- v skle, púzdro z kinder vajíčka, vrchnák zo sprejovej šľahačky, z piva pet fľiaš ...

  Je skvelé, že sa v posledných rokoch tak rozmohlo zbieranie plastových vrchnákov, takže nekončia na skládke a v spaľovni, ale reálne aj pomáhajú.

  Čím viac škôl, firiem a organizácií sa zapojí do zbierania, tým lepšie. Plastové vrchnáčiky sa totiž neoplatí zbierať v malom, museli by ste nazbierať stovky, aby ste dostali pár desiatok centov. Ak ale ide o organizované zbieranie, množstvo rastie a tým aj výkupná cena.

  Jedno africké príslovie hovorí:

  “Keď veľa malých ľudí na veľa malých miestach robí veľa malých vecí, svet sa zmení”.

  Týmto by som chcela poďakovať všetkým, ktorí sa už zapojili a zároveň vyzvať aj ostatných, aby nám pomohli. Nazbierané vrchnáčiky môžete priniesť do kabinetu C 6 alebo hodiť
  do plastovej nádoby v pavilóne B.                                                  

  Autor: Ing. M. Makláryová

 • Worshop - Ako sa finančne zabezpečiť?

  Worshop - Ako sa finančne zabezpečiť?

  V rámci Národného štandardu finančnej gramotnosti v SR

  a výzvy MŠ SR na zvyšovanie finančnej gramotnosti žiakov základných a stredných škôl sa naši žiaci zúčastnili 21.2.2020 workshopu na tému:  Novinky v oblasti finančnej gramotnosti, so zameraním na finančné rozhodovanie  a zabezpečenie

  po ukončení strednej školy.

  Prednášku sme zrealizovali v spolupráci so spoločnosťou OVB Slovensko, ktorá na trhu s financiami funguje už 27 rokov a vo svojich pobočkách po celom Slovensku zamestnáva množstvo mladých ľudí. Zastupovala  ju  p. Letrichová, ktorá študentom tried IV.IKT, V.HA, IV.T-G, II.N-A  priblížila nástrahy finančného trhu a možnosti finančného zabezpečenia. V úvode odovzdala žiakom diplomy za absolvovanie finančnej hry - Finančná sloboda a odovzdala poďakovanie škole za zapojenie sa do tejto hry.

  Študentov zaujala otázkou „ Či vedia, ako a koľko Slováci sporia?“ a zároveň im dala návod ako sa zabezpečiť na dôchodok. Prezentovala úlohu bánk a poisťovní v živote človeka a hlavne mladých ľudí, ktorí vstupujú do reálneho života. Popísala im dôchodkový systém Slovenska a dôležitosť sporenie si v II. a III. pilieri, možnosti investovania na finančnom trhu.

  Autor: Ing. Jancková

 • Lyžiarsky výcvik

  Do galérie Lyžiarsky výcvik boli pridané fotografie.

 • Deň otvorených dverí

  Deň otvorených dverí

  Dňa 18. februára 2020 sa v priestoroch Strednej odbornej školy uskutočnil Deň otvorených dverí. Ústredným motívom bola myšlienka „Remeslo má opäť zlaté dno“. Žiaci základných škôl aj široká verejnosť mali možnosť oboznámiť sa s odbormi, ktoré sa na škole študujú. Študenti učebných a študijných odborov pred zrakmi žiakov základných škôl a verejnosti prezentovali svoje zručnosti a schopnosti. Zároveň si pripravili rôzne súťaže a pre víťazov prichystali drobné prekvapenia.

  Študenti piateho ročníka päťročného študijného odboru hotelová akadémia prezentovali pred zrakmi žiakov základných škôl a verejnosti gastronomické trendy v príprave a dekorovaní pokrmov a nápojov. Predviedli svoje zručnosti, ktoré nadobudli počas štúdia, pričom využili prvky molekulárnej gastronómie. Za sprievodu modernej hudby a vizuálnych svetelných efektov predviedli pútavú gastronomickú šou.

  Cukrárky návštevníkom ukázali, akými smermi sa bude vyvíjať cukrárstvo v budúcnosti. Pripravili si moderné cukrárske dezerty – Profiterols. Namiesto tradičných šišiek návštevníkom ponúkali netradičnú sladkú špecialitou – španielske churros s višňovou omáčkou. Pred žiakmi zdobili tortu marcipánovými ozdobami a ukázali im maľovanie na marcipáne jedlými farbami.

  Keďže Deň otvorených dverí bol určený najmä pre žiakom základných škôl, študenti učebného odboru kuchár si pripravili na detskú party špeciálne ovocné suši. Prípravu  zdravého pokrmu si mohli záujemci vyskúšať aj sami. Návštevníkom ponúkali tiež tradičné slovenské jedlo šúlance s orechami, ktoré ich  spolužiaci z učebného odboru čašník – servírka doplnili brusnicovou omáčkou.

              Učebný odboru polygraf – knihár sa prezentoval pestrými výrobkami. Farebné dekoračné škatule rôznych veľkostí, trhacie bloky, zošity, diáre, darčekové tašky, rôznofarebné šanóny, pasparty zaujali nejedného návštevníka.

  Zaujímavé boli aj expozície študentov študijných  odborov  operátor tlače a informačné technológie a informačné služby v obchode, ktorí využili modernú techniku. Pomocou tabletov zapojili žiakov do súťažného kvízu.

  Nenechali sa zahanbiť ani študentky učebného odboru kaderník, ktoré sa zamerali na diagnostiku vlasov a vlasovej pokožky pomocou mikrokamery.

  Návštevníčky nalíčili budúce kozmetičky.

  Učebný odbor predavač sa v priestoroch školského bufetu  prezentoval ukážkami darčekového balenia. Návštevníci - odvážlivci si to mohli tiež vyskúšať, prípadne im naše študentky odborne zabalili prinesený tovar.

  Študenti študijného odboru obchodný pracovník pripravili pri príležitosti 100. výročia školy darčekový kôš.

  Študenti odboru technik obuvníckej výroby zaujali slovom aj prácou. Zaujímavé praktické ukážky doplnili pútavým rozprávaním o svojom odbore.   

  Žiaci odborného učilišťa porozprávali a ukázali žiakom základných škôl ako sa pečie domáci chlieb a domáce koláče. Inšpirovali sa minulosťou a tým, ako sa stravovali a stolovali ich prastaré mamy v bežných dňoch a pri slávnostných príležitostiach.

  Mimoriadne navštevovaná bola učebňa, v ktorej sa prezentovali naši partneri pre duálny systém vzdelávania.

  Neografia, a.s., Café Pasáž, YETI, s.r.o. , Zámocký hotel Gbeľany či firma ECCO, ktorí sa na dni otvorených dverí zúčastnili,  ponúkajú našim študentom v systéme duálneho vzdelávania mnohé výhody a benefity.

  Fotodokumentácia a text: Ing. Eva Žbirková, PK gastronomických predmetov

 • Letná prax vo Švajčiarsku

  Dávame  na  vedomie,  že  žiačka 4. ročníka študijného odboru hotelová akadémia Nikola Petrovičová bola  odbornou  komisiou vybraná  na  tohoročnú  letnú prax vo Švajčiarsku. Od začiatku spolupráce so Swiss  Hospitality Academy  v  Passugu  je  už  piatou žiačkou našej školy,  ktorá  si bude môcť posúdiť a  porovnať  svoje  odborné  kvality so   žiakmi  z  celého  sveta   vo  Švajčiarskych  Alpách,  v  kantóne Graübunden. Po dvojtýždňových vzdelávacích aktivitách, tentoraz  v školskom hoteli v Luzerne sa bude môcť  rozhodnúť pre  prax  v jednom zo známych turistických centier (napr. St. Moritz, Davos, Klosters a iné), kde bude tri a pol mesiaca vykonávať odbornú prax. Nikolke blahoželáme a želáme, aby sa jej vo Švajčiarsku páčilo.

  Autor textu: PhDr. Peter Huľo, PhD.

 • Sv. Valentín v jedálni č.1

  Na sviatok Sv. Valentína v školskej jedálni č.1 bola príjemná atmosféra. Žiaci pod vedením p. majsterky Mišunovej prezentovali ukážku slávnostnej hostiny. Podávali jahodové fondue a kávu.

  Text a foto p. Mišunová MOV

 • 14.2.2020 Deň svätého Valentína - patrí všetkým zamilovaným.

  Aj my sme si navodili príjemnú atmosféru a vyzdobili sme Školský bufet tradične srdiečkami. Naši cukrári pripravili sladké tortičky a linecké srdcia, ktoré sme ponúkali naším zákazníkom.

  Knihári vytvorili zošity a ozdobné krabičky s valentínskym motívom.

  Prajeme krásneho Valentína všetkým žiakom, učiteľom, majstrom OV a všetkým zamestnancom školy.

  Autor: Katarína Fedorová, II.KN-PR-KA    Foto: Mgr. Janka Bojnická

 • Obhajoba podnikateľského plánu

  Obhajoba podnikateľského plánu

  Dňa 10. 02. 2020 žiaci IV. IKT obhajovali podnikateľský plán, ktorý tvorili od tretieho ročníka. Cieľom tvorby bolo pomôcť študentom sa zorientovať v podmienkach trhovej ekonomiky.

  Hovorí sa, že dobrý nápad si ľudia nájdu.

  Pravda je však taká, že len dobrý nápad nestačí. Bez ohľadu na to, v ktorej ste krajine na svete, úspešnosť firiem je viac menej rovnaká. Približne 8 z 10 firiem prežije prvý rok a piateho roku sa dožije iba polovica z nich.

  Preto sme sa v našej škole rozhodli v rámci ročníkovej práce v predmete odborná prax vytvoriť podnikateľský plán.

  Bez plánu by sme:

  • Nevedeli, čo robiť a na čo sa zamerať.
  • Nemali presnú predstavu svojej vízie, pokiaľ si ju nenapíšeme.
  • Pravdepodobne by sme skúšali jednu aktivitu za druhou, bez premysleného postupu a mrhali svojím časom a finančnými prostriedkami. Zámer môže byť, len interným dokumentom pre majiteľov firmy a vedúcich pracovníkov, ale aj dokumentom pre tretie strany, ako napríklad investorov, ktorí v ňom budú hľadať veci, ktoré sú pre nich dôležitejšie ako ostatné.

  Verím, že študenti získané vedomosti využijú v praxi a dokážu sa ľahšie zorientovať, ak by sa niektorí z nich rozhodol podnikať.

  Autor článku : Ing. Marta Nováčiková

 • Odborná prax vo Švajčiarsku

  V utorok, 11. februára 2020 sa Nikola Petrovičová, žiačka 4. ročníka študijného odboru hotelová akadémia zúčastnila výberového konania na odbornú prax vo Švajčiarsku, ktorá sa bude realizovať v letnej sezóne 2020. Výberové konanie sa vykonávalo v nemeckom jazyku a pozostávalo z písomného testu a osobného rozhovoru. Písomný test bol zameraný na osobnosť uchádzača, jeho vlastnosti, pracovné skúsenosti, záľuby a tiež na jeho znalosti o Švajčiarsku. Osobným rozhovorom skúšajúci zisťovali schopnosť uchádzačov reagovať na rôznorodé otázky, či situácie  z oblasti pohostinstva a hotelierstva.

       Výberové konanie sa konalo v Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu vo Zvolene. Viedli ho zástupcovia súkromnej švajčiarskej hotelovej akadémie (Swiss Hospitality Academy) v Maienfelde páni Beat Wicki a Andrei Heck. Nika Petrovičová má z jeho priebehu veľmi dobrý pocit. Držme jej palce, aby sa jej splnil veľký sen o praxi vo švajčiarskych hoteloch a aby jej o dva týždne prišla správa o tom, že vo výberovom konaní bola úspešná.

  Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

 • Barmanský kurz

  Barmanský kurz

  Začiatok druhého polroku školského roku sme začali veľmi aktívne. Stredisko praktického vyučovania v spolupráci s hotelovou akadémiou organizovali v dňoch od 4.2.2020 do 7.2.2020 barmanský kurz pre žiakov gastronomických odborov. Pod vedením príjemných mladých lektorov Rastislava Kubáňa a Branislava Hažíka  so Slovenskej barmanskej asociácie sa naši žiaci dozvedali o témach, ktoré boli pre nich doposiaľ neznáme. Prvý deň bol zväčša teoretický, kde sa prostredníctvom prezentácie žiaci oboznámili s výrobou jednotlivých ingrediencií: výrobu  vermouthu, champagne, vodky, ginu, tequily, whisky, cognacu či rumu. Bola im vysvetlená kontinuálna a kotlíková destilácia, dozvedeli sa, aké barové trendy sú v nás či v zahraničí. A aby ten deň nebol taký náročný, pridali aj ukážky prípravy rôznych kokteilov z daných surovín. Žiakom boli predvedené  barové  pomôcky, barové  sklo a rôzne techniky miešania:  v shakeri, bostone, v miešacom pohári, v mixéri, alebo priamo do podávacieho pohára. Žiaci mali možnosť miešať kokteily, ktoré boli obsahom vzdelávacieho kurzu, ale tí šikovnejší radi experimentovali a často si navrhovali aj vlastné receptúry, ktoré po konzultácii s lektormi pripravili.

   Atmosféra bola veľmi príjemná, žiaci sa sami zaujímali o barmanské umenie, aby svoje vedomosti neskôr pretavili do práce v reálnom prostredí kaviarne, či baru. Veľkou inšpiráciou žiakov v ich profesnej orientácii bola možnosť vidieť, ako pracujú profesionálni barmani, ktorí v oblasti barmanstva dosiahli svetové úspechy. Jednou z nich bola Mgr. Jana Karkušová (naša zástupkyňa RŠ), ktorá žiakom porozprávala, ako sa k barmanstvu dostala a žiakom namiešala víťazný nápoj  Geisha, s ktorým v roku 2014 v Kapskom meste získala titul majsterky sveta. Ďalším víťazným kokteilom bol Black Tie v podaní Rasťa Kubáňa, majstra sveta z roku 2017 na WCC V Kodani. Aj sami žiaci predviedli, že ich učenie baví a najlepší žiak Gallo bol ocenený knihou o Gine. V záverečných dňoch žiaci písali vedomostný test, ktorý preveril ich schopnosti a prostredníctvom praktickej skúšky žiaci dokázali, čo všetko sa naučili. A poviem Vám, že bolo sa na čo pozerať.

  Krásny týždeň plný barmanských zručností, skvelých drinkov a dobrej nálady zavŕšilo odovzdávanie certifikátov a oceňovanie tých najlepších za prítomnosti pani riaditeľky Mgr. Danky Černákovej. Vecné ceny za najlepšie úspechy počas kurzu získali Patrícia Andelová z III.CS-KU-CU a Gallo z II. HA.

  Veríme, že toto vzdelávanie žiakov povzbudí  a ich snaha vedieť viac  v oblasti barmanstva bude pokračovať.

   Bc. Ďuríková Monika

 • Školské kolo SOČ

  Školské kolo SOČ

  Do súťaže „Stredoškolskej odbornej činnosti“ sa v tomto školskom roku zapojila Viktória Kiššová, žiačka 5. ročníka študijného odboru Hotelová akadémia. Dňa 5. februára 2020 pred hodnotiacou komisiou odprezentovala výsledky svojho skúmania, ktorému sa venovala  už od 4. ročníka. Zamerala ho na fungovanie cateringových spoločností na Slovensku. Jej hlavným cieľom bolo zistiť na jednej strane výšku dopytu po cateringových službách poskytovaných  cateringovými spoločnosťami a na druhej strane  ekonomickú výnosnosť z vykonávania tejto živnosti. Problematikou cateringových služieb sa Vika zaoberala nielen z dôvodu prihlásenia sa do súťaže, ale najmä preto, že po skončení školy by sa rada ich poskytovaním živila.

       Odborná hodnotiaca komisia s prezentovanými výskumnými výsledkami bola spokojná. Ocenila aktivitu žiačky a navrhla, aby so svojou prácou postúpila do okresného kola súťaže. Držíme jej palce, aby aj  v ňom bola úspešná.  

  Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

 • Finančná hra

  Študenti V. HA sa dňa 30. 01. 2020 zúčastnili 3. a 4. kola finančnej hry so spoločnosť OVB pod názvom Finančná sloboda. Projekt je zameraný predovšetkým na zvýšenie finančnej gramotnosti mladej generácie. Ide o moderný spôsob zážitkovej výučby, ktorá prináša zmenu myslenia a správania študentov v riadení osobných financií. Výsledkom ich snaženia sú nie len získane poznatky a skúsenosti z oblasti financií ale aj diplomy, ktorými ich ocenila lektorka Ing. Martina Letrichová

  Projekt Finančná sloboda OVB  spĺňa všetky požiadavky Národného štandardu finančnej gramotnosti v SR.

   Autor: Ing. Jancková

 • ,,Kultúrne dedičstvo a identity v budúcej Európe“

  ,,Kultúrne dedičstvo a identity v budúcej Európe“

  Dňa 4. februára 2020 sa na našej škole uskutočnil sociologický výskum v rámci medzinárodného projektu ,,CHIEF“. Výskumného projektu sa zúčastnilo 72 žiakov z druhého a tretieho ročníka učebného a študijného odboru. Realizátormi výskumu boli pracovníci Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mgr. Daniel Gerbery, PhD. a  Mgr. Roman Džambazovič, PhD. Hlavným riešiteľom projektu je doc. Mgr. Dušan Deák, PhD. z Katedry porovnávacej religionistiky UK v Bratislave.

  Cieľom výskumu je prostredníctvom vyplneného anonymného dotazníka žiakmi porozumieť tomu, ako mladí ľudia spoznávajú európske kultúrne dedičstvo v  jeho rôznych podobách a proces získavania takéhoto poznania ovplyvňuje ich kultúrnu prax a identitu. Projekt sa uskutočňuje v deviatich krajinách, okrem Slovenska v Chorvátsku, Gruzínsku, Indii, Lotyšsku, Nemecku, Španielsku, Turecku a vo Veľkej Británii.

  Zistenia z  výskumu budú pracovníci z Univerzity Komenského v Bratislave v záujme rozvíjania prístupnejších foriem prezentovania kultúrneho dedičstva doma i  vo svete zdieľať s expertmi pracujúcimi v oblasti vzdelávania, kultúrneho dedičstva, politiky a ľuďmi pracujúcimi s mládežou.

  Link Survey: http://ves.cat/eqjf

  Text: Mgr. Alena Macaláková Foto: Ing. Pavol Kapusňák

 • Stredoškolská odborná činnosť

 • Polročné skúšky SOP cukrár

  Polročné skúšky SOP cukrár

  Január sa na našom stredisku nesie v znamení  polročných skúšok. Všetci žiaci tvoria nové receptúry, skúšajú nové chute, aby výrobky chutili a vypadali výborne.

  Prvý ročník musel svoj dezert pripraviť s použitím lineckých ciest, druháci piekli šľahané hmoty a tretiaci si museli vymyslieť výrobok vhodný ako dezert do reštaurácie.

  Práca bola náročná, zaujímavá a poučná,  výsledky snaženia boli lákavé na pohľad  i vynikajúco chutili.

  Mgr. Andrea Tomčányiová

 • Exkurzia Danubius gastro

  Exkurzia Danubius gastro

  Incheba sa stáva na pár dní miestom vôní a chutí gastronomického sveta. Medzinárodný veľtrh je miestom kde okrem dobrého jedla, kávy, vína a nápojov spoznávame nové profesionálne prístrojové vybavenie, obalové materiály. Sprievodné podujatia ako súťaž cukrárov a kuchárov Poézia v gastronómii,  barmanská súťaž Master cup 77, Živá škola varenia či Slovak barista boli pre všetkých veľkou inšpiráciou.

  Dňa 24.1.2020 sa žiaci odboru cukrár spolu z kuchármi a čašníkmi z III.CS-KU-CU  a I. C-K  stali súčasťou tejto veľkej gastronomickej šou.

  Autor: Mgr. Andrea Tomčányiová

 • Exkurzia v OC Mirage

  Exkurzia v OC Mirage

  Dňa 31.1.2020 sa žiaci 3.KA-Pr a 3.KZ - O zúčastnili exkurzie zameranej na nové trendy predaja v OC Mirage Žilina.

  Žiaci dostali úlohy, kde si mali všímať dispozičné riešenie predajní, zariadenie predajní, hotovostný a bezhotovostný platobný styk, poskytovanie služieb zákazníkom, hygiena  predaja, označenie tovaru cenou , spôsob predaja na splátky, používanie e-kasy, spôsob zákazníckej reklamácie, kvalitu  obsluhy predaja , a sortiment potravinárskeho a nepotravinárskeho tovaru, darčekové zabalenie tovaru.

  Na základe tohto pozorovania , žiaci vypracujú referát zameraný na jednotlivé témy , ktoré im budú určené.

   Žiaci pri tom využijú  medzipredmetové vzťahy , ako je obchodná prevádzka a tovaroznalectvo.

  Autor textu : Bc. Monika Plicová

strana:

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb
  Stavbárska 11, 036 80 Martin
 • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria