Program Interreg V-A PL-SK 2014-2020

Aktivity projektu INTERREG V-A PL-SK

Bohatší o znalosti a zručnosti z prípravy tradičných regionálnych pokrmov

V rámci plnenia úloh vyplývajúcich z projektu „Edukačné aktivity zamerané na výrobu a dekorovanie tradičných a moderných regionálnych pokrmov a nápojov v euroregióne Beskydy“ sme s vybranými žiakmi školy navštívili koliby vo všetkých  regiónoch Žilinského kraja. Výber žiakov bol uskutočnený na základe dopredu určených kritérií spracovateľmi projektu. Dostali sa doň žiaci študijných odborov hotelová akadémia, kuchár a čašník. Okrem nich  tradičnú prípravu regionálnych pokrmov sledovali aj žiaci a odborní učitelia z poľskej partnerskej školy v Bialsko Bialej  online spôsobom.

V každej kolibe sme boli srdečne privítaní ich manažérmi, alebo majiteľmi. Vo svojich príhovoroch nám podali informácie o vzniku týchto špecifických pohostinských zariadení, o vlastníckom vzťahu k nim, o dispozičnom riešení ich stredísk, jedinečnostiach, návštevnosti, rentabilnosti, úspechoch, či problémoch. Po vypočutí si týchto zaujímavostí sme mali možnosť pozrieť si vnútorné  priestory kolíb. Boli sme milo prekvapení nielen ich čistotou,  či sofistikovanou drevenou architektúrou podieľajúcou sa na prítomnosti cíteľného „genia loci“, ale aj tým, že sa v nich využívajú prvky z High-tech priemyslu a moderné technológie. V dnešnej dobe je už bežné, že dvere v ubytovacích častiach kolíb si hostia otvárajú čipom, alebo kartou, v kuchyniach sa používajú moderné konvektomaty, shokery, steamery ap.

Po prehliadke priestorov sme sa zúčastňovali  pracovných workshopov, ktoré sa konali vo vymedzených častiach odbytových stredísk, alebo priamo vo výrobných strediskách kolíb. Začínali prednáškou o príprave tradičných regionálnych pokrmov z obdobia pred približne 100 rokmi. V ich praktickej časti sa mali žiaci možnosť zapojiť do výrobného procesu. Vycvičovali sa  napríklad v príprave rôznych ciest, vo formovaní pokrmov pred tepelnou úpravou, v ručnom strúhaní, či krájaní surovín, v tepelnej príprave pokrmov ap. Finálne výrobky vo všetkých kolibách vyzerali a chutili znamenite.

V regióne Turiec sme navštívili „kolibu Zuzanku“ v Turčianskych Tepliciach. Z prastarých pokrmov tu kuchári spolu so žiakmi pripravovali žihľavovú polievku, zemiakové gule s kyslou kapustou a slaninou a podhradský bialoš.

V „Kysuckej kolibe“, v regióne Kysuce, v obci Oščadnica sme sa dozvedeli, že tu v minulosti gazdiné s obľubou pripravovali kvakovú polievku s mäsom a krúpami a kysucké osušky. Okrem praktických zručností, ktoré tu žiaci nadobudli pri príprave uvedených pokrmov, mali možnosť ochutnať aj sladkosť surovej kvaky, ktorá sa v starých časoch v danom regióne pestovala.

Na Liptove, v kolibe hotela Strachanovka, v Liptovskom Jáne nás krojovaný manažment privítal krásnym príhovorom a chlebom a soľou. Tu žiaci ocenili snahu šéfkuchára prepojiť prastarú tradičnú regionálnu kuchyňu s najnovšími gastronomickými trendmi. Spolu s ním pripravovali bryndzový demikát so zemiakovými haluškami, konfitované baranie plece s rozmarínom a cesnakom so zemiakovou kuľašou a žinčicovou espumou (penou) a zemiakové pirohy so slivkovým lekvárom a opečenou strúhankou.

Na Orave sme sa rozhodli navštíviť Salaš Syrex v obci Zázrivá. Žiaci si v tomto salaši mohli okrem prípravy tradičných pokrmov vyskúšať aj ručnú výrobu syrových korbáčikov, parenice a oštiepkov. Zo starých regionálnych pokrmov pripravovali demikát so zemiakmi a kvakový prívarok so zemiakovými haluškami.

Posledný deň pracovného týždňa sme zavítali na Horné Považie, do obce Terchová, kde sme navštívili Jánošíkovú kolibu. V nej žiaci pod vedením skúsenej pani kuchárky Milky pripravovali tzv. úhrabky a slivkové gule.

Súčasťou projektových aktivít boli aj kultúrne, športové  a voľnočasové aktivity, ktoré sme rovnako realizovali v každom regióne Žilinského kraja. Aktivity pomohli zúčastneným utvrdiť poznatky o tradíciách a hodnotách regiónov nášho kraja. Mali kultúrny, alebo športový charakter. Žiaci mali možnosť zajazdiť si na kolobežkách krásnou Gaderskou dolinou, kde sa oboznámili s informáciami o danej oblasti a o jej prírodnom bohatstve. Po technickej stránke si žiaci vyskúšali fotenie v exteriéri – objektu, ale i prírodnej jedinečnosti skalného portálu s názovom Čertova brána. Nasledujúci deň sme v Starej Bystrici navštívili najväčšiu drevenú sochu na Slovensku - Slovenský orloj. V Demänovskej doline sme zdolali pár stoviek schodov v azda najkrajšej jaskyni v tejto oblasti -  Demänovskú jaskyňu Slobody. Zopakovali sme si v nej pojmy „stalaktity“, „stalagmity“ a „stalagnáty“.  Bohatú históriu regiónu Oravy sme si vypočuli od pani sprievodkyne na Oravskom hrade. Na záver aktivít sme si vychutnali prechádzku terchovskou dolinkou, kde sme pod Malým Rosutcom zahliadli ku krásnym prírodným panorámam. V Terchovej sme sa stihli odfotiť pod dominantou tejto rázovitej obce – vysokou sochou zbojníka Jánošíka.

V ďalšom týždni budeme venovať pozornosť modernej príprave pokrmov a nápojov. Budeme mať tak možnosť konfrontovať resp. porovnávať obdobie minulé a súčasné z pohľadu gastronómie.

Žiaci sú s uvedenými projektovými aktivitami veľmi spokojní.  Svoju spokojnosť dávajú očividne najavo nielen verbálne, ale aj výrazom tvárí z ktorých vyžaruje šťastie a pozitívna energia. Domnievame sa, že projekt obohacuje mysle nielen žiakov, ale aj odborných učiteľov na obidvoch školách. Kiežby sa podobné aktivity mohli konať častejšie.

Dovetok: V prípade, že by mal niekto záujem o recepty tradičných regionálnych pokrmov, dajte nám vedieť. Radi Vám ich poskytneme.

Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.