Navigácia

  • Škola bude podporená – vyhrali sme grant 😉

    Telekom sa rozhodol vylepšiť školský systém na Slovensku. V spolupráci so SPy a Aj Ty v IT rozdelil cez grantový projekt Enter 250 000 € školám na zakúpenie špeciálnych programovacích sád micro:bitov na lepšiu výučbu informatiky.

     Grant získala aj naša škola a tak môžeme skvalitniť a zmodernizovať vyučovanie aj v našej škole, čo nás veľmi teší. V priebehu vyučovania na predmetoch informatiky budeme so žiakmi pracovať s takýmito microbitmi.

     Tento projekt podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.

    Ing.Lenka Pšenková

  • Prestieranie reštauračných stolov s vianočnou tematikou

    Prestieranie reštauračných stolov s vianočnou tematikou

    Žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine si v tomto predvianočnom  období nacvičovali prestieranie reštauračného stola s vianočnou tematikou. Vzhľadom na dištančné vzdelávanie si tieto stoly prestierali v domácom prostredí. Snažili sa využiť svoje možnosti, čo najlepšie. Žiaci zapojili svoju tvorivosť, fantáziu, zručnosti a schopnosti pri prestieraní reštauračného stola, s využitím odborných pravidiel. Dúfame, že spolužiakov školy sme preniesli do vianočnej nálady, a ktovie, možno sa aj niektorí inšpirovali, aby mohli prestrieť podobne aj u nich doma.

    Autor článku: Mgr. Monika Vaňová   Autor fotografii: žiaci školy

  • Projekt ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA SLOVENSKÉ ŠKOLY.

    Projekt ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA SLOVENSKÉ ŠKOLY.

    SOŠ obchodu a služieb v Martine sa zapojila do 9. ročníka celoslovenského projektu ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA SLOVENSKÉ ŠKOLY s mnohými plánmi, ktoré chcela realizovať, no napokon v obmedzenom režime dištančného vyučovania sa podarili len niektoré.

    1. Študenti odboru grafik tlačových médií v spolupráci s majsterkou odborného výcviku Jankou Capkovou pracovali na návrhoch a výrobe záložiek venovaných 100. výročiu založenia divadiel na Slovensku (v rámci dištančného vzdelávania). V našom meste Martin má divadelníctvo dlhoročnú tradíciu, preto sa mnoho žiakov pri spracovaní témy  zameralo na Komorné divadlo v Martine a jeho históriu.2.V rámci vyučovania slovenského jazyka a literatúry často naša škola navštevuje Komorné divadlo v Martine, žiaci sú divadelní fanúšikovia a návštevy prijímajú s nadšením. Navštevujeme aj Mestské divadlo v Žiline alebo SND v Bratislave. V septembri sa podarilo so žiakmi vybraných tried absolvovať divadelné predstavenie Spaľovač mŕtvol v Martine, ďalšie dve plánované predstavenia v Bratislave a v Martine ( muzikál Voda a krv nad vodou, Pán Biedermann a podpaľači) boli pre pandémiu zrušené (budú realizované v náhradom termíne).
    2. Žiaci v septembri k 100. výročiu založenia divadiel vyrobili veľkú nástenku  inštalovanú v priestoroch chodby našej školy.
    3. Podľa ŠkVP v súlade s preberaným učivom sa  žiaci oboznámili s dramatickou tvorbou autorov – J.G. Tajovského, J.Chalupku, J. Palárika, I. Bukovčana, J.B. Ivana, I. Stodolu. Z vybraných diel pracovali na prezentáciách.
    4. Do balíka so záložkami sme pribalili reklamné predmety našej školy, výrobky našich žiakov (z odborov operátor tlače, polygraf -  knihár, grafik tlačových médií) – zápisníky, diár, perá, kalendár, šperkovnicu, točený blok, škatuľu, vianočné pohľadnice.

    Grafici príležitostne vydávajú aj malú zbierku vlastných básní pod názvom Tvorba grafikov. Aj táto bola súčasťou balíka, ktorý bol odoslaný do družobnej SSŠ v Krompachoch.

    Ústredná metodička pre školské knižnice Rozália Cenigová s úctou, hlbokou vďačnosťou a veľkým obdivom poďakovala  za vyhodnotenie projektu, za inšpirujúci prístup k podpore kreatívneho čítania i za prekrásne záložky. A s veľkou radosťou nás zaradila do celoslovenského výberu.

    Všetkým zúčastneným ďakujem za spoluprácu a prajem príjemné sviatky.

    autor článku Mgr.Janka Petríková

     

  • Virtuálny deň otvorených dverí

  • PROJEKT Interreg V-A PL-SK - pokračovanie vzdelávacích aktivít

    PROJEKT Interreg V-A PL-SK - pokračovanie vzdelávacích aktivít

    Do galérie PROJEKT Interreg - pokračovanie vzdelávacích aktivít boli pridané fotografie.

    V Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine sa v dňoch 18. a 19. 11. 2020 pokračovalo v započatých vzdelávacích aktivitách realizovaných v rámci  projektu s názvom „Vzdelávanie v oblasti nových trendov vo výrobe, odbyte a v manažovaní vybraných podnikov cestovného ruchu v kontexte cezhraničnej spolupráce“ podporeného programom Interreg financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

         Aktivity boli určené pre domácich pedagogických zamestnancov  a pedagogických zamestnancov zo Zespolu Szkol Gastronomicznych i Handlowych Technikum nr 8.  v Bialsko Bialej. Tentokrát boli zamerané na tvorbu strategických dokumentov a využívanie softvéru Hores + v ubytovacích zariadeniach.

         V oblasti stratégie pohostinského, či ubytovacieho podniku pedagógovia mali možnosť oboznámiť sa s najnovšími odporúčanými postupmi pri jej tvorbe. Počas pracovných cvičení metódou pomenovanou „analýza SWOT“ aktívne vymedzovali a dávali do súvislostí každú jednu silnú a každú jednu slabú stránku fiktívneho podniku s každou jednou príležitosťou  a každým ohrozením plynúcimi z fiktívneho vonkajšieho prostredia. Na základe získaných výsledkov mali možnosť rozhodnúť sa pre výber konkrétneho druhu stratégie, ktorú  aplikovali do marketingového plánu a ostatných funkčných plánov zabezpečujúcich prosperitu ich fiktívneho podniku.

         Ďalšia vzdelávacia aktivita bola zameraná na nastavovanie  základných parametrov v softvéri Hores +, čím sa pedagógovia mali možnosť vycvičiť v rezervovaní pobytov hostí, ubytovávaní hostí, či vyúčtovávaní všetkých služieb čerpaných v rámci ich pobytov.

         Vzdelávacie aktivity aj tentokrát mali správnu dynamiku. Zaujímali a nenudili. A čo je hlavné, prispeli k rozšíreniu odborného obzoru zúčastnených pedagogických zamestnancov v širokej problematike pohostinstva a hotelierstva.

    Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

  • IV. ročník súťaže o najkrajší adventný veniec

    IV. ročník súťaže o najkrajší adventný veniec

    Predmetová komisia gastronomických a hotelových služieb zorganizovala IV. ročník súťaž o najkrajší adventný veniec. Do súťaže sa zapojilo 30 žiakov s adventnými vencami, ktoré sami vyrobili. Všetky adventné vence boli krásne a nápadité. Bolo vidno, že žiaci zapojili fantáziu a využili svoje tvorivé schopnosti. Vence sa od seba líšili veľkosťou, farbou, použitým materiálom a aj samotným prevedením. Z pandemických dôvodov sa tohtoročná súťaž uskutočnila online formou. Hlasovať mohla široká verejnosť cez formulár google. Spolu hlasovalo spolu 110 prihlásených hlasujúcich, a tí rozhodli o umiestnení jednotlivých vencov.

    Na 1. mieste sa umiestnil adventný veniec s č. 21 s počtom 32 hlasov, ktorý vytvorila žiačka Laura Migrová z III.HA.

    Na 2. mieste sa umiestnila adventný veniec s č. 7 s počtom 19 hlasov, ktorý vytvorila žiačka Nina Húsová z II.HA .

    Na 3. mieste sa umiestnila adventný veniec s č. 15 s počtom 10 hlasov, ktorý vytvoril žiak Adrián Lvončík z I.HA.

    Na 4. mieste sa umiestnila adventný veniec s č. 9 s počtom 9 hlasov, ktorý vytvorila žiačka Vanessa Javornícka z I.C-K.

    Výhercom odovzdala cenu pani riaditeľka Mgr. Danka Černáková.

    Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a prajeme veľa tvorivých nápadov v ďalšom ročníku súťaže o adventný veniec.

    Autor článku: Mgr. Monika Vaňová

    Autor nastavenia formuláru google: Ing. Lenka Pšenková

    Autor fotografii: autori adventných vencov

     

  • Slovenské vianočné zvyky a tradície

    Slovenské vianočné zvyky a tradície

    Vianočné obdobie je považované za jedno z najkrajších v roku. Toto obdobie spája rodiny, kolektívy, ľudia sa stávajú empatickejšími. Zdobíme si stromčeky, pečieme koláče, pripravujeme lahodné jedlá, stretávame si pri slávnostne prestretom stole, obdarúvame svojich najbližších, hodnotíme ubehnutý rok. Vianoce pre niektorých predstavujú oslavy zimného slnovratu i náboženské sviatky narodenia Ježiša Krista. 

    Na Vianoce u našich predkov sa z pokolenia na pokolenie dodržiavali niektoré zvyky, tradície, povery. Ich život bol ovplyvnený kresťanstvom.  Predvianočné a vianočné obyčaje sa začínajú od skončenia jesenných poľných prác do sviatkov Božieho narodenia. Začínali na Ondreja, slobodné dievky liali do vody rozohriate olovo a vzniknutý tvar im pripomínal to, aké bude mať povolanie ich nastávajúci. Na Barboru, kde v predvečer sviatku chodievali po dedinských domoch "barborky". Ženy a dievčatá sa zahalili do bielych šiat so šatkou na tvári, aby ich nebolo poznať. Na jej sviatok chodievali ženy v bielom a rozdávali deťom darček. Poslušným sladkosti a neposlušným metličku. Vydajachtivé dievky si odlomili čeršňovú halúzku a keď im rozkvitla na štedrý deň, tak to znamenalo, že sa dobre a skoro vydá. Na Mikuláša ľudia radi uzatvárali zložité obchody. K Mikulášovi sa modlievali dievčatá túžiace po dobrom manželovi, aby mali šťastné manželstvo. Rodičkám pomáhal v ťažkej chvíli. Verili, že na jeho príhovor u Boha sa rodili zdravé životaschopné deti. Tento sviatok sa vždy spájal s vierou v bohatsvo, a preto sa ľudia obdarúvavali sladkosťami a ovocím, ktoré symbolizovali zdravý a sladký život. Na Luciu chodili panny v bielom zahalené, s tvárou v múke omúčenou, chodili po domoch vymetať s husím perom kúty od zlého. Domáci nesmeli na ,,Lucie“ prehovoriť, lebo by boli prekliaty.

    Na Štedrý deň 24. decembra sa až do večera udržiaval pôst a čarovaním sa veštilo všetko, čo sa týkalo zdravia, úspechov, budúcej úrody i osobného života. Štedrý deň predvečerom slávnosti Kristovho narodenia. Cudzia žena nesmela vstúpiť do domu, lebo by to znamenalo nešťastie. Nesmelo sa nič v tento deň požičiavať, lebo to bolo považované za veľmi zlé znamenie. Pôst sa končil, keď vyšla na oblohe prvá hviezda. V tento deň zdobili stromček, zavesený zo stropu nad stolom, jabĺčkami, orechami, niekedy slamenými ozdobami. Stôl obviazali reťazou na znak súdržnosti, a aby sa stretli o rok zas pri štedrovečrnom stole. Na stôl sa prestieral obrus, pod ktorý sa dávali slamenné kríže, ktoré potom zavesili na stromy, ako ochrana pred húsenicami. Štedrá večera bola symbolom hojnosti a bohatej úrody na budúci rok. Pod tanier sa dávali mince a pod obrus šupiny z kapra na znak bohatstva. Na stole nesmel chýbať med, oplátky, "bobaľky" s makom. V každom kraji boli rôzne zvyky. Niekde varili polievku z hrachu, alebo šošovice, alebo fazule so slivkami, a niekde kapustovú polievku na rôzne spôsoby. Pre Turiec typická kapustová polievka bola ,,kapustová s kvakou, fazuľou a sušenými slivkami“, alebo kapustová s fazuľou. Na Orave sa zvykla variť ,,kapustová polievka s údenou rybou“. Na Liptove sa varila ,,kapustnica so šiflíkmi a údeným mäsom“. Na Východe sa varila ,,mačanka“ (kyslá hubová polievka bez mäsa). Tu gazdiné zvykli piesť na Štedrý deň v peci koláč "kračun", zo zvyšku cesta urobila koláč v tvare kríža pre dobytok. Gazda ho pred večerou podal dobytku polámaný na kúsky a do každého z nich vložil šípku, med, oplátku a cesnak. Pred večerou sa mal najskôr nakŕmiť dobytok. Na začiatku večere si gazda namočil palec do medu a urobil krížik na čelo všetkým členom v domácnosti. Pri večeri sa zapálili sviečky v orechových škrupinkách a položili do lavóra s vodou, koho škrupinka odplávala najviac, tak ten člen rodiny sa mal dostať cez rok ďaleko od domu. Dievky súce na vydaj hádzali topánky ku dverám, a ak špička topánky smerovala k dverám, tak to znamenalo, že sa skoro vydá. Na stôl gazdiná poprinášala viac mís s jedlom a všetci konzulovali so společných mís z každej misy, aspoň trošku. Od stola sa nesmelo odchádzať, aby sa každý dožil nasledujúcich Vianoc. Po večeri sa znovu spoločne modlili a deťom rozdali jablká a orechy. Na Božie narodenie chodili vinšovať betlehemci, a tak oznamovali narodenie Ježiška.

    Spomeniem jednu koledu z Turian:

    ,,Nad obzorom Betlehema zavládla noc tichá nemá, a do tej tmy hviezda jasá samá radost, sama krása. Aj spevavý zbor anjelov prespevuje s veľkou chválou:

        ,,Sláva Bohu na výsostiach, pokoj ľuďom v domácnostiach.

          Narodil sa nám dnes spasiteľ, všetkým ľuďom vykupiteľ.

          Prináša nám dary svoje, hojnosť, radost, lásky zdroje.

         A preto aj vám moji milí, dnes v slávnostnej chvíli,

         prajem vám tých darov hojnosť, čo nesie  vianočný hosť.“

    Autor článku: Mgr. Monika Vaňová

  • „Lockdown challenge"

    Ahojte, vymyslel som pre NÁS „Lockdown challenge“.

    Verím, že do výzvy sa zapoja nielen žiaci, ale v rámci možností aj učitelia a majstri odborného výcviku!!!

    Dievčatá:

    https://www.youtube.com/watch?v=UBMk30rjy0o&ab_channel=PamelaReif

    Celé cvičenie trvá 20 minút. Sú tam 40 sekundové intervaly cvikov. Postup: 1. týždeň robte každý cvik 20 sekúnd a 20 sekúnd oddychujte. Cvičte aspoň 3 x týždenne. Cvičiť budete 10 minút a oddychovať 10 minút. 2. týždeň robte každý cvik 30 sekúnd a 10 sekúnd oddychujte. Cvičte 4 – 5 x týždenne. Cvičiť budete 15 minút a oddychovať 5 minút. 3. týždeň cvičte podľa videa celých 40 sekúnd bez oddychu celých 20 minút. Cvičte 3 - 4 x týždenne. 4. týždeň cvičte podľa videa celých 20 minút bez oddychu. Cvičte 5 x týždenne. 5. týždeň cvičte 20 minút bez oddychu každý deň.

    Chlapci:

    https://www.youtube.com/watch?v=lxwhP0LTrOY&ab_channel=JordanYeohFitness

    Celé cvičenie trvá 20 minút. Cvičiť budete 30 sekúnd a oddychovať 10 sekúnd. Postup: 1. týždeň robte každý cvik 20 sekúnd a 20 sekúnd oddychujte. Cvičte aspoň 3 x týždenne. Cvičiť budete 10 minút a oddychovať 10 minút. 2. týždeň robte každý cvik 25 sekúnd a 15 sekúnd oddychujte. Cvičte 4 – 5 x týždenne. Cvičiť budete 15 minút a oddychovať 5 minút. 3. týždeň cvičte podľa videa celých 20 minút, čiže 30 sekúnd budete cvičiť a 10 sekúnd oddychovať. Cvičte 3 - 4 x týždenne. 4. týždeň cvičte podľa videa celých 20 minút 5 x týždenne. 5. týždeň cvičte 20 minút každý deň.

    Jozef Kútnik učiteľ TSV

  • FINANČNÁ OLYMPIÁDA

    FINANČNO-VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ PRE STREDNÉ ŠKOLY

    Finančná olympiáda ponúka stredoškolákom možnosť otestovať a porovnať si úroveň svojej finančnej gramotnosti a zároveň získať atraktívne výhry pre seba i pre svoju školu.

    Študent, ktorý vyplní registračný formulár po ukončení I. kola online testu na webovej stránke www.financnaolympiada.sk, bude automaticky i so školou, ktorú navštevuje, zaradený do súťaže.

    I. otvorené kolo súťaže

    – 02. 11. 2020 o 12.00 hod. – 02. 02. 2021 o 23.59 hod.

    https://www.financnaolympiada.sk/i-kolo

    II. uzavreté kolo súťaže

    – 23. 02. 2021 o 00.00 hod. – 06. 04. 2021 o 23.59 hod.

    V prvých dvoch kolách, ktoré prebehnú formou online testu, môžu študenti používať akékoľvek dostupné pomôcky.

    Vo finálovom kole na konci apríla, ktoré sa organizuje prezenčnou formou, je študent odkázaný už iba na svoje finančné vedomosti.

    Zapoj sa a vyhraj  vecné ceny. Viac na https://www.financnaolympiada.sk/

    Autor: Ing. Jancková – koordinátor finančnej gramotnosti

  • Medzinárodný deň čaju 15.12.2020

    Medzinárodný deň čaju 15.12.2020

    Sychravá jeseň a blížiaca sa zima  si  priam pýtajú šálku  teplého čaju. Možno tak spravíte práve dnes, v utorok 15. decembra 2020, kedy celý svet  oslavuje  medzinárodný deň čaju. Či už obľubujete  zelený, biely, čierny, ovocný alebo bylinkový, jedno je isté.  Zásob dobrého  čaju  nikdy nie   je  dosť.

    Ľudia na celom svete spomedzi všetkých nápojov azda najčastejšie pijú  práve  čaj. Najväčší mi konzumentmi  čaju na svete sú  číňania  a  iránci.  Známe  čínske príslovie hovorí pravdu – mať doma dobrý  čaj sa vždy vyplatí. A tak sa zamerajte na kvalitný a  chutný  čaj. Aj pri   čaji  platí, že to, čo pijeme, ovplyvňuje naše telo a zdravie rovnako ako jedlo.

         Už pred tisíckami rokov sa v starej  Číne, odkiaľ tento nápoj pochádza , veľmi  cenil  a  ľudia verili,  že má uzdravujúce schopnosti. Napriek tomu, že všetky čaje pochádzajú z rovnakej rastliny –  čajovníka  čínskeho , rozoznávame nespočetné množstvo druhov na základe spracovania  a  zloženia.

    Rozlišujeme  čierne, zelené, biele  čaje  a  oolongy. Odlišujú sa procesom spracovania a   dĺžkou  oxidácie čajových  lístkov. Čierny čaj je vysokooxidovaný, zatiaľ čo zelený čaj je bez oxidácie a je spracovaný ihneď po zbere. Zelený čaj pôsobí blahodarne v ľudskom organizme, nakoľko upravuje vysoký krvný tlak, zabraňuje kôrnateniu  tepien  a  odburáva cholesterol v krvi. Jeho pravidelné pitie spomaľuje degeneráciu buniek, čím odďaľuje starnutie, je vhodný aj ako prevencia proti rakovine. Oolongy tvoria prechod  medzi zelenými a  čiernymi  čajmi. Často sú pri príprave navoňané kvetmi, napríklad orchideou.  Biely čaj sa vyrába iba z pupeňov a horných lístkov. Tie neprechádzajú mechanickým spracovaním ani oxidáciou. Biely čaj je takmer bezfarebný a pokladá sa za nápoj gurmánov. Biely čaj je produkovaný a dovážaný z Číny a Srí Lanky. Ovocný čaj, vlastne ani nie je čaj v pravom slova zmysle. Jedná sa o súbor sušených komponentov jablko, ibištek, hrozienka, šípky. Ovocné čaje vznikajú aromatizovaním, čo je vlastne pridávanie rôznych aromatických látok, čím vzniká nepreberné množstvo chutí. Čaj z maté je považovaný za účinný zdroj energie pri duševnej a fyzickej vyčerpanosti, utlmuje pocit hladu. Pravidelné popíjanie maté pôsobí komplexne na celý organizmus omladzujúcim efektom.

         Možno sme vás týmto príspevkom inšpirovali a dnes si pripravíte a dáte spolu s nami  dúšok tohto lahodného a zdravého moku.

    AUTOR  PRÍSPEVKU: cukrárky II. ročníka

  • Koľko lásky... je v našej strednej škole...

    Koľko lásky... je v našej strednej škole...

    Milé kolegyne, kolegovia, milí študenti,

    V piatok sme v našom novom altánku odovzdali krabičky pre našich dôchodcov.

    Keď som v televíznom vysielaní  videla reportáž o charitatívnej akcii Koľko lásky, rozhodnutie zapojiť sa do nej prišlo hneď po jej odvysielaní. Nezaváhala som ani na chvíľu a hneď som bola tiež presvedčená o tom, že u svojich kolegov nájdem podporu a na spoluprácu ich nebudem musieť prehovárať.

    Na druhý deň ráno som sa už na parkovisku stretla s pani zástupkyňou pre odborný výcvik Mgr. Jankou Karkušovou, ktorá začala rozhovor : „ Videla som včera v telke....“ Ani som ju nenechala dohovoriť a vychrlila som zo seba : „ Aj ja... a ideme do toho...“ A bolo definitívne rozhodnuté.

    Oslovila som všetkých kolegov. Mnohí pozitívne zareagovali hneď, postupne sa pridávali ďalší.

    Najviac ma mrzelo, že škola je prázdna a bez študentov. Naši študenti sa do charitatívnych akcií zapájajú veľmi radi a s nadšením. No a keby nebol čas corony, v tomto čase by sme chystali

    2. ročník Vianočných trhov a škola by už žila vianočnou atmosférou / škoda! /.

    Napriek tomu sa v ďalších dňoch moja kancelária naplnila krabicami od topánok, sladkosťami, knižkami, krížovkami, hrnčekmi a rôznymi drobnosťami pre radosť a potešenie.

    A začali sa hlásiť aj študenti. Chceli priložiť ruku k dielu a tak po malých skupinkách prichádzali na pracoviská OV a pobalili krabičky do vianočného papiera, napiekli, vyrobili vianočné pozdravy, ozdobné krabičky či točené bloky. Treba povedať, že niektorí spojili príjemné s užitočným, lebo im hrozilo komisionálne preskúšanie 🎅🎅🎅, mnohí však prišli úplne dobrovoľne a s veľkou ochotou.

    A to už ani nehovorím o atmosfére, ktorá a vytvorila pri  príprave krabičiek.

    Už vo štvrtok boli krabičky naplnené a pripravené na odovzdanie. Vecí sa nazbieralo toľko, že sme museli dorábať nové a nové krabičky. Jedna krajšia ako druhá.

    Verím, že do domovov dôchodcov, kam budú odovzdané, sa prenesú nie len veci materiálne, ktoré boli do nich vložené, ale aj to množstvo lásky, s ktorým boli pripravované. Škoda, že ich tam nemôžeme doručiť osobne.

    Milí kolegovia, milí študenti.

    Chcem sa Vám veľmi pekne poďakovať za spoluprácu. Za ochotu, nápady a nadšenie, s akým sa púšťate do nových a nových výziev napriek tomu, že Vaša situácia je dnes veľmi náročná.  Viem, že za krásnym výsledkom je skryté veľké množstvo práce a námahy. Veľmi si to vážim.

    Ďakujem. Mgr.Danka Černáková, riaditeľka školy

  • Súťaž o najkrajší adventný veniec

    Súťaž o najkrajší adventný veniec

    Spríjemnite si krásne adventné obdobie a rozhodnite vašim hlasom v 4. ročníku súťaže o najkrajší adventný veniec. Venčeky sú vyrobené vlastnoručne našimi žiačkami a žiakmi zo SOŠ obchodu a služieb v Martine. Hlasovať môžete jedným hlasom po prihlásení do 11. 12. 2020 do 14:00 hod.  Výhercovia budú odmenení. Pekný zážitok prajeme!

    Hlasovať môžete na linku:  https://forms.gle/kT5Ny1pn4aK8DMzZ7

  • Naša prax v čase pandémie

    Naša prax v čase pandémie

    Pre nás študentov predavačov je to veľmi zvláštne obdobie, z môjho pohľadu nie najľahšie.

    Prax nabrala iný smer, je to akoby skúška pripravovania sa bez pomoci našej majsterky. Všetko zrazu robíme v našom domácom prostredí či je to balenie tovaru, rôzne písomnosti, aj nové učivo.

    No našťastie v dnešnej modernej dobe nám aj na diaľku veľmi pomáhajú online hodiny. Pani majsterka nám tak vie názorne ukázať napríklad postup balenia dezertu alebo fľaše, vie nám veľmi dobre vysvetliť postup pri písomnostiach a nakoniec nám aj dodá pocit istoty, že aj keď nie je pri nás, je stále s nami a je tu pre nás. Jedine takto vieme túto ťažkú dobu spoločne prekonať. 

    Tento mesiac sme preberali darčekové balenie a snažili sme sa čo najlepšie naplniť predstavy a očakávania našej majsterky.

    Autor: Nikola Jendrušáková, II.KA-PR-CU

  • POĎAKOVANIE firme ALFA print, s.r.o.

    Úsek praktického vyučovania v strednej odbornej škole obchodu a služieb už niekoľko rokov spolupracuje so zamestnávateľmi Turca, aby výsledok odborného vzdelávania bol v súlade s aktuálnymi požiadavkami trhu práce. O tom, že táto spolupráca je založená na dobrých vzťahoch svedčí aj fakt, že problémy školstva a žiakov ovplyvnené pandémiou COVID – 19 nie sú ľahostajné našim zmluvným partnerom. Naša žiadosť firmám o pomoc pri dištančnom a online vyučovaní bola vypočutá.   Vďaka počítačom a ďalšiemu príslušenstvu, potrebnému k online vyučovaniu, ktoré nám boli poskytnuté ako dar sme mohli pomôcť vo vzdelávaní žiakom ako aj ich učiteľom.

    Touto cestou chceme vysloviť úprimné ĎAKUJEM za  profesionálny prístup  pánovi Vladimírovi Čižmárikovi, majiteľovi spoločnosti TLAČIAREŇ ALFA print, s.r.o., ako aj ochote postúpiť našu žiadosť vyššie pani Mgr. Ľubici Murínovej výkonnej riaditeľke spoločnosti.

    Všetko nasvedčuje tomu, že profesionalita a firemná kultúra spoločnosti má aj veľké srdce.  

    Ďakujeme!

    Autor: Mgr. Jana Karkušová  zástupkyňa pre praktické vyučovanie

  • Červené stužky

  • Adventný veniec

    Adventný veniec

     Milé kolegyne a kolegovia, milí študenti,

    Každý rok o tomto čase vyhlasujeme na našej škole :

    Súťaž o najkrajší a najoriginálnejší vlastnoručne vyrobený adventný veniec.

    Keďže nechceme porušiť túto krásnu tradíciu, ale súčasná situácia nám ju nedovolí zrealizovať podľa našich predstáv, rozhodli sme sa uskutočniť foto-súťaž.

    Ak ste vytvorili adventný veniec, odfoťte ho a fotografiu pošlite na adresu :            

                                                           vanova@sosmt.sk .

    Pripomínam, že väčšia čas práce na adventnom venci – a najlepšie všetko – by malo byť vykonané Vašimi rukami. Prosím neposielajte fotky vencov, ktoré zakúpite v obchodoch.

    Fotografie súťažných vencov budeme zbierať do 06. 12. 2020 a následne budú zverejnené na stránke školy. Od pondelka 07. 12. 2020 do štvrtka 10. 12. 2020 bude prebiehať hlasovanie žiakov a pedagógov školy. Hlasovanie rozhodne o troch víťazoch.

    O spôsobe hlasovania Vás budeme ešte informovať na stránke školy.

    A aby ste mali aj motiváciu, pre 3 víťazov sú pripravené hodnotné ceny!

    Zapojiť sa samozrejme môžu aj naši pedagógovia.

  • Vianočné pozdravy

    Žiaci 2. a 4. ročníka v odbore grafik tlačových médií počas dištančného vyučovania dostali za úlohu navrhnúť vianočné pozdravy. Snažili sa v domácich podmienkach ako najlepšie vedeli a máte možnosť si ich pozrieť.

    Tie sa následne poslali pani riaditeľke kde sa vybrali najzaujímavejšie a poslali sa na ministerstvo školstva. List s pozdravom za našu školu poslala v našom mene pani riaditeľka za čo sa jej chcem poďakovať.

    autor článku: Jana Capková

  • VENUJEM TURCU 2020

    Turčianska knižnica v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK udelila ČESTNÉ UZNANIE za poéziu v literárnej súťaži VENUJEM TURCU 2020 našej žiačke piateho ročníka hotelovej akadémie Janke Pavlíkovej. Janka sa zapojila do súťaže s poéziou Povesť o hrade Zniev bez váhania a oplatilo sa. Srdečne jej blahoželáme a prajeme ešte veľa tvorivých nápadov a inšpirácie do ďalšej literárnej tvorby.

    Text: Mgr. Alena Macaláková

     

    Janka Pavlíková

    Povesť o hrade Zniev

     

    Len kameň na kameni,

    tak zostal hrad Zniev po dlhoročnom stavaní

    Iba zrúcanina nad dedinou,

    no tieto skaly môžu ti povedať pár slov

     

    Kedysi bol totižto mocným hradom,

    sídlom pre urodzených pánov,

    sídlom aj pre stolicu Turčiansku

    a Belo IV. tam mal povinnosť kráľovskú

     

    O tomto kráľovi sa legenda povráva,

    ako odplašil nejedného Tatára

    Stalo sa to dávno,

    no stále je povesť slávnou

     

    Viedol on raz s vojskom boj,

    v tom vyšiel z lesa Tatárov celý roj

    Na svoj hrad len tak tak dobehol,

    aby sa na neho nikto nezmohol

     

    Tatárske hordy hrad dlho obliehali,

    až tak, že sluhovia dať mu jesť čo nemali

    Vo svojej komnate smutne sedel,

    pretože z toho hladu stáť nevedel

     

    No v tom niekto klopal na dvere

    a kráľ uprel na tajnú chodbu oči zdesene

    Do miestnosti vkročil sedliak neznámy

    aj s košíkom rakov a pečenými prasatami

     

    “Všetko zjedzte pán kráľ,

    no taký nápad mám,

    že jedno prasa darujte

    Dole nepriateľom ho zahoďte”

     

    Bol to plán reku skvelý,

    Tatári si totiž mysleli,

    že na hrade dostatok všetkého majú,

    keď im jedlo zhadzujú

     

    Mysleli si, že sa už nevzdajú,

    keď toľko zásob majú

    A tak si prasa zobrali

    a domov sa pobrali

     

    Na Znieve panovala veľká radosť,

    Sedliak bol kráľov hosť

    A takú vďačnosť kráľ Belo mal,

    že sedliak zemanom sa stal

     

     

  • Klub 89

    Klub 89

    Slávnostné udeľovanie cien Súťaže Klubu ´89

    „Naša nedávna história – Druhá svetová vojna“

    https://www.klub89.com/projekty_sutaz.html

    V termíne od 31.05.2020 do 2.10. 2020 prebiehala súťaž „Naša nedávna história – Druhá svetová vojna“ –  venovaná  pamiatke profesora Jána Pišúta, ministra školstva v rokoch 1990-1992 , ktorej vyhlasovateľom bolo Občianske združenie KLUB 89, o.z.

    Súťaž bola určená pre žiakov II. stupňa základných škôl, osemročných gymnázií a študentov gymnázií, stredných škôl, základných umeleckých škôl a špeciálnych škôl.

    Dňa 11.11.2020 o 10:00 na YouTube kanáli ÚPN (https://youtu.be/6TM-lDJhgFM) počas online streamu z oceňovania bola možnosť vidieť ukážky ocenených prác (v piatich hlavných kategóriách) vrátane audiovizuálnej tvorby.

    V rámci kategórie audiovizuálnej tvorby sa do súťaže zapojili aj naši dvaja žiaci

    Michaela KulichováMichel Lúdik

     z II.KZ – G triedy s prácou Naša nedávna história – Druhá svetová vojna, ktorá bola ocenená  čestnými uznaniami.

    Žiakom srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

    Autor: RNDr. Libuše Grulichová

strana:

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola obchodu a služieb
    Stavbárska 11, 036 80 Martin
  • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria