Navigácia

  • OZNAM - stravovanie!!!

    Od 11.11.2020 je v prevádzke kuchyňa na ulici Kollárová!!!

  • Záhrada, ktorá učí

    Záhrada, ktorá učí

    V júni minulého školského roka sme sa my, žiaci II. ročníka študijného odboru hotelová akadémia poprvýkrát aktívne zapojili do projektu „Záhrada, ktorá učí“. Možno aj preto, lebo jeho hlavnou riešiteľkou je naša triedna učiteľka - Mgr. Miľanová. Pridali sme sa k niektorým zamestnancom školy a spolu s nimi sme vybudovali záhradu, v ktorej sme si o.i. dopestovali bylinky používané na prípravu a dochucovanie pokrmov a nápojov. Keď bola záhrada hotová, zachcelo sa nám v nej učiť. Spoločne  s našimi odbornými učiteľkami Mgr. Vaňovou a Mgr. Bukovinskou sme si naplánovali niekoľko otvorených hodín, na ktoré sme chceli prizvať  svojich rodičov. Žiaľ, pandémia, ktorá postihla celý svet nám tento zámer prekazila. My sme jej však nepodľahli. Základné zručnosti, ktoré sme získali v škole sme ďalej rozvíjali vo svojich domovoch. Pripravovali sme rôzne pokrmy, či nápoje a dochucovali ich bylinkami zo školskej záhrady, ktoré sme si stihli natrhať posledný deň pred odchodom do domáceho vyučovania. Našim blízkym veľmi chutili. Presvedčili sme sa, že bylinky  v dochucovaní pokrmov a nápojov naozaj zohrávajú významnú rolu, pretože sme nimi uspokojili chute našich hostí. Zistili sme tiež, že dôležité je poznať ich množstvo  pri dochucovaní, pretože tak ako nimi môžeme hosťom spríjemniť chuť, môžeme im ju aj pokaziť.

          Veľmi by sme si želali, keby sa situácia na Slovensku ohľadom pandémie znormalizovala, aby sme mohli čím skôr v našej záhrade v započatých aktivitách pokračovať. Chceli by sme sa tu učiť pripravovať pokrmy na grile, na ražni, rošte, v pahrebe, zorganizovať pre našich rodičov piknik, cateringy ku rôznym príležitostiam,  ap. Cítime, že takéto učenie sa nás bude baviť a  v prostredí záhrady určite aj posúvať ďalej.

    Autor: Laura Rumanová, II. HA

  • Zámer a podmienky priameho nájmu majetku Žilinského samosprávneho kraja č. 3/2020.

    Celé znenie nájdete:

  • OZNAM - stravovanie !!!

    Oznamuje všetkých stravníkom, že z dôvodu karantény, sú až do odvolania obe kuchyne UZAVRETÉ. Objednaná strava bude stornovaná a kredit vrátený resp. nezarátaný do zúčtovania.

  • POZOR!

    Od 12. 10 .2020 do odvolania  pre všetkých žiakov školy platí nasledovné :

    a/ teoretické vyučovanie bude pre všetkých žiakov školy prebiehať dištančne – online vyučovanie,

    b/ odborný výcvik – od 12. 10. 2020 prebieha pre všetkých žiakov dištančnou formou až do dovolania / informácie o OV budú poskytované žiakom prostredníctvom triednych učiteľov alebo majstrov OV /,

    c/ osobitne sa bude riešiť prax hotelovej akadémie – žiaci budú postupovať podľa inštrukcií Ing. Lenky Pšenkovej.

    Je dôležité sledovať stránku školy!!!

  • Spomaľme šírenie Covid-19

  • Súťaž o najnápadivejší a najlepšie vyzerajúci miešaný nápoj

    Žiaci tretieho ročníka študijného odboru hotelová akadémia sa húževnato zapojili do súťaže o najnápadivejší a najlepšie vyzerajúci longdrink (dlhý miešaný nápoj). Tentokrát na tému „Futuristický sen“. Z  hľadiska zadanej témy by mal  evokovať určitú predstavu o  budúcnosti. Keďže každý žiak vníma budúcnosť inak, dostal tak možnosť zakomponovať do prípravy svojho nápoja prvky, ktorými vyjadrí vlastnú predstavu o nej.

         Produkty žiakov posudzovala hodnotiaca komisia v zložení: Mgr. Černáková. Mgr. Macaláková, Mgr. Karkušová, Mgr. Vaňová, Mgr. Bukovinská, Ing. Žbirková a Dr. Huľo. Komisia konštatovala, že žiaci splnili svoju úlohu zodpovedne. Ocenila najmä ich kreativitu a záujem zúčastniť sa súťaže aj za aktuálne sťažených podmienok.

    1. miesto získal nápoj Runnig Bubles (Nikola Biksadská),
    2. miesto Scientist World (Laura Migrová), Mars (Peter Stehlík), Heavenly Hell (Adam Gallo), Beautiful Nature (Julia Raffajová),
    3. miesto Nature dream (Nicol Čulá).

         Komisia víťazom srdečne blahoželá a ostatným ďakuje za vynaložené úsilie, ktorým jasne dali najavo, že o zvolený odbor majú veľký záujem.

    Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

  • Skladanie servítok

    Bez pekne poskladaného servítka si ani nevieme predstaviť prestieranie stolov. Žiaci I.HA triedy sa učili skladať servítky. Pri skladaní rôznych druhov servítkov museli žiaci zapojiť tvorivosť, trpezlivosť, precvičili si motoriku a v konečnom dôsledku si zautomatizovali činnosti pri vytváraní rôznych tvarov servítkov. Pozrite si video s rôznymi servítkami. Uznajte, že sa im to podarilo.

    Autor článku: Mgr. Monika Vaňová    Autori fotografií: žiaci I.HA triedy  Autor videa: Dominik Tamaši, I.HA

  • Práce žiakov počas Covid 19

    Žiaci 4. ročníka v odbore grafik tlačových médií sa pokúsili v domácich podmienkach 

    navrhnúť plagát na DOD a Vianočné trhy.

    autor: Jana Capková

  • Záložky do knihy

    Žiaci 2. a 4. ročníka v odbore grafik tlačových médií sa zapojili do súťaže o najkrajšiu záložku na tému ,, 100. výročie SND a 190. výročie ochotníckeho divadla na Slovensku ".

    Počas dištančného vyučovania v rámci odborného výcviku sa snažili v domácich podmienkach niečo vytvoriť. 

    Jana Capková MOV

  • Cezhraničná spolupráca

    Cezhraničná spolupráca

    Udržiavame získané skúsenosti z cezhraničnej  spolupráce

     „Tradície bez hraníc“.

    V roku 2015 sa naša škola zapojila do projektu „Tradície bez hraníc“. Od vtedy sa každý rok snažíme upevňovať u žiakov povedomie o tradičných jedlách našich susedov Čechov a využívame k tomu rôzne aktivity, ktoré boli súčasťou tejto cezhraničnej spolupráce so ISŠ-COP a Jazykovou školou vo Valašskom  Meziříčí.

    Počas školského roka 2019/2020 sme pripravovali na odbornom výcviku tradičné receptúry zo slovenskej a českej gastronómie, a to jesenné špeciality poľovníckej kuchyne, martinské hody z kačacieho mäsa na moderný spôsob. Po absolvovaní modulov žiaci nadobudli zručnosti, kreatívne myslenie a hlavne spoznávajú regionálne špeciality českej a slovenskej gastronómie. V SOŠ obchodu a služieb sme realizovali pre žiakov 9. ročníkov základných škôl a pre verejnosť prezentáciu pod názvom: „Ukážme čo vieme“ na ktorej sme spolu so žiakmi pripravovali babičkine šúľance s rôznymi posýpkami, domáce jablkové rožky a predvádzali správne zapletanie vianočiek. Nastierali sa tématicky aj stoly, kde bol využitý inventár, získaný z projektu.

     

    Na pracoviskách odbornom výcviku sa žiaci 3. ročníka odboru kuchár a čašník zapojili pri prezentácii jedál v poľovníckom štýle:

    • jelení chrbát s karlovarskou knedľou a pošírovanou hruškou v červenom víne, granátové jablko.
    • zemiakový závin s hubovou plnkou, kačacie prsia s marinovanou cviklou a malinový demi glace.
    • parfait zo zveriny a grilovanou polentou a jablkovým čatní.

    Aj naďalej udržujeme dobré vzťahy a intenzívnu komunikáciu s našimi českými partnermi, aby sme si vymieňali skúsenosti, vzájomne sa prizývame k pripravovaným aktivitám. Je dôležité konštatovať, že už realizovaný projekt stále pozitívne ovplyvňuje sociokultúru oboch strán.

    Miroslava Obuchová, MOV

  • Erasmus+ AVE ART Ostrava

    Erasmus+  AVE ART Ostrava

     

    Dňa 6. septembra 2020 sa žiačky IV. a II. ročníka v odbore grafik tlačových médií zúčastnili projektu vo vyššej odbornej škole, strednej umeleckej AVE ART Ostrava.

    Cieľom bolo aby sa žiačky vyskúšali a naučili nové metódy, programy v Adobe a videli aj iné technické vybavenie na tejto škole.

    Za úlohu mali vytvoriť vlastný firemný logotyp identity. Prvý deň začali s návrhom , kde si logo nakreslili a nasledujúce dni pokračovali na tabletoch, navrhli a nakreslili ho priamo tam. Potom sa presunuli do programu Adobe Ilustrátor , ktorý poznali už z praxe a tam si logo vektorizovali a upravili do konečného stavu. Mali za úlohu aj previesť logo do čiernobieleho prevedenia a potom do farebného. Tvorili aj svoj vlastný logo manuál. Žiačky sa naučili aj nový program Artfekt v ktorom robili Banner. Venovali sa im dve pani učiteľky (Opavská Veronika a Franková Barbora), ktoré priniesli niečo nové čo sa u nás ešte nepoužívalo. Logá použili v grafike aj na návrh oblečenia ako tričká, čiapky, tašky. Na konci si spravili A2 plagát v ktorom prezentovali čo všetko spravili za dva týždne.  Posledný deň prezentovali svoje práce a skutočne kvalifikovane a fundovane, využili svoje zručnosti a schopnosti. Bola som  hrdá na ich prácu.

    Na tejto škole nás privítali veľmi pekne, venovali sa nám a poukazovali nám veľa zaujímavých vecí, priestorov. Mali vybavenú školu na vysokej úrovni, okolie školy s krásnou upravenou záhradou aj vtáctvom. Pán riaditeľ Jaroslav Prokop sa nám tiež osobne venoval a pochválil aj s pani zástupkyňou Stehlíkovou a učiteľmi naše žiačky a ich schopnosti.

    Vyučovanie prebiehalo v doobedňajších hodinách a poobede sme mali rôzne aktivity, ktoré nám pripravili v rámci mobility. Mali sme krásne zážitky s ich vlastnej kovárne, ktorú stále budujú a v ktorej sme si vlastnoručne ukovali ozdobné lístky, Vítkovické - technické múzeum nádherný veľký komplex expozícií, prehliadku z vtáčej perspektívy na vyhliadkovej veži, prehliadku mesta , ktoré je tretie najväčšie v Čechách, návšteva Planet múzea súčasného výtvarného umenia kde sme mali pripravený zážitkový program. Počasie nám vyšlo na jednotku, slniečko, teplo len škoda situácie , ktorá nastala ku koncu keď sme museli predčasne opustiť Ostravu pre pandemické opatrenia a vrátili sme sa domov o dva dni skôr.

    Na záver nášho projektu chcem len dodať, že to malo skutočne opodstatnenie zúčastniť sa tejto mobility a viem si predstaviť aj do budúcna spolupráca s touto školou.

    Autor článku: Jana Capková

  • Ako sa učíme pripravovať pokrmy doma v čase koronakrízy?

    Ako sa učíme pripravovať pokrmy doma v čase koronakrízy?

    Po diskusiách vedených našou odbornou učiteľkou - pani  Mgr. Bukovinskou, v rámci ktorých sme  poúčaní a inštruovaní ako vyrábať  jednotlivé pokrmy, máme možnosť všetko si doma vyskúšať. Prináša to úžitok nielen nám – učiacim sa, ale zároveň aj našim rodinám, pre ktorých takto dokážeme pripraviť chutnú, výživnú a esteticky upravenú stravu. Výhodu dnešnej situácie  vidíme  v urýchľovaní nášho osamostatňovania sa, pretože so všetkými pracovnými operáciami si musíme "nejako" poradiť sami. To, či sa nám darí, posúďte. K nahliadnutiu Vám ponúkame naše výrobky, na ktoré sme hrdí, a to aj napriek tomu, že ešte nie sú dokonalé. 

    Autor: Matej Remenár, žiak 2. ročníka študijného odboru hotelová akadémia

    Foto: žiaci 2. HA

  • ,,Opäť sme tu my - III.HA"

  • Videokonferencia Plant-Powered Perspectives Slovakia

    Dňa 14.10.2020 sa členovia Predmetovej komisie hotelových a gastronomických služieb zúčastnili prvej „biznisovej“ videokonferencie pod názvom PLANT-POWERED PERSPECTIVES SLOVAKIA zameranej na flexitariánstvo (alternatívne vegetariánstvo), na trendové potraviny rastlinného pôvodu a na výrobu pokrmov z nich. Aktívne na nej vystúpili všetci tí,  ktorí mali potrebu niečo povedať k súčasnému stravovaniu. Boli to zväčša zástupcovia výrobcov, resp. spracovateľov zdravých potravín, odborných škôl, Úradu verejného zdravotníctva SR, Slovenského združenia pre značkové výrobky, ap.

         Koncept flexitariánstvo bol prezentovaný ako štýl zabezpečujúci človeku dlhovekosť, lepšie zdravie, kondíciu a prevenciu proti kardiovaskulárnym, onkologickým ochoreniam a cukrovke. O aký trend konkrétne  ide? Jeho základom je vegetariánska strava s príležitostnou konzumáciou mäsa a rýb, napr. 2 x do týždňa.

         Členovia PK GaHS sa opäť stali svedkami propagovania nejakého nového životného štýlu, ktorého efekty sú nejasné a vedecky nepodložené. Ako skúsení gastronómovia sa budú radšej držať starých právd, ktoré vždy platili, platia  a budú platiť. Tie znejú: „Všetkého veľa škodí.“ Sú presvedčení, že ľudskému organizmu naozaj škodí nielen celkové prejedanie sa, ale aj orientovanie sa na konzumáciu výlučne rastlinných pokrmov, či dennú konzumáciu  mäsitých pokrmov. Preto by mal človek jesť a piť striedmo a dbať na to, aby jeho strava bola nutrične vyvážená.  Každý si však volí cestu sám a žiaľ až na jej konci zistí, či mu priniesla nejaký pozitívny efekt, ktorý prispel ku kvalite jeho života.

         Aj napriek tomu, že sa členovia predmetovej komisie  k niektorým prezentovaným ídeám stavajú skepticky, účasť na konferencii považujú za dôležitú, najmä  pre poznanie aktuálnej situácie na trhu potravinárstva a gastronómie.

    Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

  • Svetový deň výživy

    Svetový deň výživy

    Dňa, 16. októbra si každoročne pripomíname„Svetový deň výživy“ už od roku 1981. Je to tradícia, ktorej patrí miesto medzi aktivitami našej školy. Tento deň nám pripomína vznik založenia FAO v roku 1945. FAO je organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organization). Cieľom tejto organizácie je zabezpečiť dostatok potravy a pitnej vody pre obyvateľov rozvojových krajín a dostať do povedomia verejnosti informácie o správnych stravovacích návykoch. Zameriava sa na pomoc týmto krajinám najmä po technickej, technologickej, finančnej a vzdelávacej stránke. Taktiež cieľom tejto akcie je dostať do povedomia verejnosti informácie o správnych stravovacích návykoch. Ide o níženie energetického príjmu, príjmu tukov, najmä živočíšnych, ďalej cholesterolu, sacharidov a soli v strave. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje naše zdravie. Poskytuje krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život.

    Dnešná mládež žije príliš rýchlo a pri stravovaní robí rovnaké chyby ako dospelí.  To je dôvod, prečo sa v našej škole zaoberáme touto témou každý rok. Touto akciou sa snažíme poukázať na možnosti zdravej stravy. Výživa sa spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou podieľa na výslednom výživovom stave jedinca. Energetický príjemca musí rovnať energetickému výdaju. Vyšší energetický príjem spôsobuje obezitu a zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, srdcovo-cievne problémy a iné. Na Slovensku nadváha, vrátane obezity, postihuje 12 až 13% mládeže.  Aj tieto alarmujúce čísla boli dôvodom, že každoročne v tento deň pripravujeme projektový deň na danú tému, kde sa o tom učíme. Slovenská populácia trpí nedostatočným príjmom minerálnych látok, predovšetkým vápnika, niektorých vitamínov a vlákniny. Tieto deficity súvisia s nedostatočnou spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny, strukovín a celozrnných obilnín.Počet hladných ľudí vo svete rastie. Najčastejším dôvodom sú rastúce ceny potravín a finančná kríza..Tento deň nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný, a preto by si ho mal každý z nás vždy vážiť.

    Z dôvodu dištančného vzdelávania sme aspoň prostredníctvom článku a priložených fotografií chceli upozorniť spolužiakov školy o význame zdravej výživy v živote ľudí. Celá trieda sa prostredníctvom online spojenia dala dokopy, pričom sme utužili aj kolektívne vzťahy.

    Autor textu: Natália Jurčíková, I.HA  Autor fotografií: žiaci I.HA triedy

  • ZÁMER a PODMIENKY priameho nájmu majetku Žilinského samosprávneho kraja č. 2/2020

    Zámer a podmienky nájdete :

  • Oznam pre študentov

    Oznam pre študentov

    Oznamujeme všetkým študentom, že škola bude od 30. 09. 2020 do 09. 10. 2020 na základe rozhodnutia RÚVZ zatvorená .

    V tomto čase bude prebiehať online vyučovanie.

    Študenti budú postupovať podľa pokynov triedneho učiteľa a učiteľov vyučujúcich v ich triede. Treba tiež sledovať stránku školy.

    ŠTUDENTI SÚ V TOMTO ČASE V DOMÁCEJ KARANTÉNE

    Vyučovanie začne opäť 12. 10. 2020.

    V tomto čase bude tiež zatvorená školská jedáleň na Stavbárskej 11 v Martine.

     

  • ORGANIZÁCIA VYUČOVANIA

    - od 02. 09. 2020

    Pokyny k organizácii vyučovania platné od 2.9.2020 nájdete tu:


  • Paulinyho Turiec

    Paulinyho Turiec

    Aj v našej škole sa rodia literárne talenty

    V minulom školskom roku sa študentka V. ročníka hotelovej akadémie Viktória Kucharčíková zapojila do literárnej súťaže Paulinyho Turiec.

    XXIII. ročník súťaže vyhlásilo Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha v Martine a Podoby slova, o.z..

    Podľa zadania organizátorov Viktória poslala do súťaže tri svoje práce – tri básničky.

    A porota rozhodla.

    Viktória Kucharčíková obsadila v kategórii vlastná tvorba – poézia krásne 3. miesto.

    A to nie je všetko !

    Viktória, ktorá momentálne študuje na Univerzite Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta, odbor: estetika, poslala svoje dielka aj do časopisu pre mladú literárnu tvorbu DOTYKY, kde ich uverejnili v hlavnej časti.

    GRATULUJEME!

    So súhlasom autorky prinášame krátku ukážku.

     

    Duša mi tlačí na kožu.

    Taká veľká ale nie je.

    Klame.

    Koža s dušou má spor.

    Kto z koho...

     

    Duša kožou preniká,

    snaží súc v podvedomí, ale koža je tvrdohlavá.

    Baran po mne...

     

    Odkaz v schránke štrajkuje,

    raz bude možno štrngať kľúčmi.

    Picasso tiež pochopil svoj zmysel až po smrti.

    Knihy pre výhercu

strana:

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola obchodu a služieb
    Stavbárska 11, 036 80 Martin
  • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria