Poslúchol ženu a vyrobil kockový cukor.
Ak by ste si chceli pred rokom 1841 osladiť čaj, mali by ste k dispozícii cukrové homole alebo bochníky, ktoré sa vyrábali v rôznych veľkostiach, takto upraveným cukrom by sme si nápoj poriadne osladili. Ľudia si homole alebo bochníky si porciovali kladivkami alebo kliešťami. Keby sa manželka Juliana rodáka zo švajčiarskeho Rheinfeldenu po prisťahovaní do Dačič z Viedne neporezala pri porciovaní cukru v roku 1841asi by sme si na kockový cukor počkali ešte niekoľko rokov. Jakub Kryštof Rad bol riaditeľ niekdajšej dačickej rafinérie. Pán riaditeľ popremýšľal, až napokon vyšpekuloval lis, pomocou ktorého bolo možné kockový cukor vyrábať. „Ešte v jeseni v roku 1841 daroval manželke balíček, v ktorom bolo 350 bielych a červených kociek,“ vysvetľuje Mgr. Marie Kučerová, riaditeľka múzea kocky cukru v Dačiciach. Dačická rafinéria dostala 23. januára 1843 privilégium na výrobu kockového cukru a v jeseni 1843 už boli sladké kocky na trhu. Rozbehla sa výroba, rafinéria produkovala nielen hnedý trstinový a od spomínaného roku 1844 biely kockový cukor, ale i červený či zelený. „Farebný vyzeral atraktívnejšie, chodievali s ním na výstavy,“ Balíček vážil jednu libru, bolo v ňom 250 kociek a pod názvom čajový cukor ste si ho vtedy mohli kúpiť za 50 grajciarov aj vo Viedni. Patent na výrobu Radovho vynálezu postupne kúpilo niekoľko ďalších krajín.
Na mieste Dačickej rafinérie stojí dodnes pamätník.
Autor článku Miroskava Košíková I.C-K, upravila MOV Bc.Kellnerová
Aj počas pandémie Covid 19 pracujú žiaci a majstri v domácom prostredí. Je veľmi náročné len prostredníctvom online výučby naučiť to, čo by sa počas prezenčnej výučby žiaci naučili na strediskách odbornej praxe pod odborným dohľadom MOV. Napriek tomu žiačky II. CU aktívne pracujú nielen na teoretickom vzdelávaní a úlohách, ale aj podľa tématických celkov pečú doma cukrárske výrobky.
Text : MOV Bc. Anna Zacharová
Dňa 27. januára 2021 sa žiačky 5. ročníka študijného odboru hotelová akadémia so svojim odborným učiteľom zúčastnili interaktívneho online workshopu zameraného na komunikačné zručnosti manažéra. Viedli ho manželia Stachoví z Inštitútu manažmentu pri Univerzite svätých Cyrila a Metoda v Trnave. Jeho cieľom bolo vybranou aktivitou podnietiť žiakov ku štúdiu študijného programu „Manažment v turizme a hotelierstve“, aby si vytvorili vlastnú predstavu o tom, ako to v uvedenej škole funguje.
Workshop bol realizovaný v priateľskom duchu, s využívaním najmodernejších moderačných aktivizujúcich techník. V jeho úvodnej časti sa žiačky dozvedeli podstatné informácie o komunikácii (o výmene informácií medzi odosielateľom a prijímateľom informácií), o tom, ako správne odovzdávať informácie a ako správne chápať prijaté informácie. Spolu s vedúcimi workshopu sa zaoberali hľadaním chýb v komunikácií. Za najčastejšie chyby považujú skákanie do reči, slabú artikuláciu, tichý hlas, nevýrazný hlas, neschopnosť verbálne vyjadriť veci a javy, nevhodné gestá, nevhodnú mimiku, silné emócie pri odovzdávaní informácií ap.
Vo voľnej diskusii analyzovali niektoré rušivé prvky v komunikácii, ktorými sú napr. zvonenia telefónov, či telefonovanie počas priebehu komunikácie, nevykúrený priestor, nedostatočné osvetlenie, hluk z ulice, problémy s technikou, vzťahy medzi komunikujúcimi (ak sú zlé, môžu negatívne vplývať na odovzdávateľa informácií napr. na jeho koncentráciu) a mnoho ďalších.
Žiačkam bola zdôraznená potreba poznania uvedených komunikačných bariér zo strany manažéra, aby vedel s nimi pracovať, aby ich vedel eliminovať.
Z pracovných aktivít sa účastníčkam workshopu najviac páčila aktivita zameraná na postupné odovzdávanie informácií. V jej úvode boli rozdelené do dvoch skupín. Úlohou žiačky v jednej skupine bolo slovne opísať, čo vidí na predloženom obrázku. Túto informáciu odovzdala spolužiačke z inej skupiny, ktorá obrázok nevidela. Tá ju odovzdala ďalšej spolužiačke, ktorá nemala možnosť vypočuť si, ako opísala obrázok jej spolužiačka v tej istej skupine. A tak to postupovalo až do konca, kedy sa v závere zistilo, že došlo k úplnému pokriveniu informácie, resp. dezinterpretácii informácie. Po skončení tejto aktivity spoločne s vedúcimi workshopu hľadali komunikačné bariéry, ktoré tento stav spôsobili. Takéto cvičenie je užitočné pre pochopenie významnosti toho, ako správne podávať informácie, ako správne komunikovať.
Žiačkam sa interaktívny workshop veľmi páčil. Skonštatovali, že takáto forma učenia sa ich veľmi zaujíma a že by si také niečo radi zopakovali. Že mal workshop medzi žiačkami dobrú odozvu svedčí fakt, že dve z nich sú už dnes pevne rozhodnuté prihlásiť sa na štúdium uvedeného odboru.
V závere workshopu žiačky študijného odboru hotelová akadémia srdečne poďakovali pani doc. Ing. Stachovej Kataríne, PhD. a jej manželovi doc. Ing. Stachovi Zdenkovi, PhD., za profesionálny pedagogický prístup a zaželali im do ďalšej práce veľa úspechov.
Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.
Odborný výcvik počas dištančného vzdelávania je pre všetkých veľmi náročný, ako pre žiakov aj majstrov. Aj napriek prekážkam sa žiakom prvého ročníka darí svoje zručnosti precvičovať a zdokonaľovať na cvičných hlavách - našich fiktívnych zákazníčkach, ktoré sú nenahraditeľnou pracovnou pomôckou pri osvojovaní a zdokonaľovaní si zručností rôznych techník vodovej ondulácie - ondulácia železom, fákaná ondulácia, natáčanie na natáčky a krúžkovanie.
Ľubica Hanajíková MOV
Praktické zručnosti v odbore kozmetik
Dištančné vzdelávanie sa v súčasnej dobe pre nás stalo už celkom zabehnutým systémom práce. A ako je aj vidieť, žiaci doma nezaháľajú a čo to dá, skúšajú a trénujú svoje zručnosti aj v domácich podmienkach. V niektorých tematických celkoch je to aj dosť náročné zrealizovať prakticky. Ale aj napriek tomu sme si povedali, že si skúsime priblížiť karnevalové a plesové obdobie. Tému sme si opísali, zadali jasné kritériá a žiačky mali priestor vystihnúť extravagantnosť, noblesu, či aktuálny trend. Dievčatá sa stále zdokonaľujú a svoje predstavy o zadanej téme - extravagantné a plesové líčenie a dekoratívna úprava nechtov nám priblížili po svojom.
Autor Lenka Hlavatová
Odborný výcvik počas tohto obdobia je veľmi náročný pre žiakov. Počas dištančného vzdelávania si žiaci precvičujú a zdokonaľujú svoje zručnosti v domácom prostredí. Na základe videoprezentácií a pomocou receptov od rodičov, si žiaci I. ročníka precvičili plnenie závitkov a pripravili chutný obed. Momentálnou témou žiakov je predbežná úprava mäsa, zeleniny a tepelné úpravy pokrmov. Na odbornom výcviku, keď nám to situácia ešte umožnila precvičili sme si zručnosti v krájaní zeleniny, cibule, zemiakov a mäsa.
Autor článku: Miroslava Obuchová - MOV
V tomto roku sme otvorili 2-ročné skrátené štúdium v odbore kuchár a cukrár. Nevyhnutná vstupná požiadavka na štúdium minimálne stredné odborné vzdelanie a splnenie podmienok prijímacieho konania. Po ukončení štúdia získajú výučný list v danom odbore. Štúdium prebieha externou formou. Odborný výcvik absolvujú určitý počet hodín pod MOV, kde si zdokonaľujú svoje zručnosti a odborné vedomosti. Tohto roku už študenti predviedli počas prípravy pokrmov na odbornom výcviku v učebni hotelovej akadémie, svoje zručnosti, vedomosti a kreativitu. Pripravovali studené predjedlá, polievky, hlavné pokrmy a dezerty. Majú možnosť komunikovať, diskutovať a poradiť sa pri príprave pokrmov s MOV.
Autor článku: Obuchová - MOV
Nielen pre študentov, ale aj pre majstrov odborného výcviku priniesla táto doba mnoho zmien, kedy sa musel prispôsobiť spôsob vyučovania aj na odbornom výcviku. Počas online hodín sa majstri odborného výcviku snažia predviesť žiakom praktické ukážky prestierania stolov, podávanie jedál a nápojov a dokončovanie jedál, ktoré si žiaci skúšajú v domácom prostredí . So žiakmi druhého ročníka v odbore čašník, servírka sme tranšírovali ovocie a žiaci si tak mohli doma pripraviť chutný šalát.
Text: Bc Iveta Kellnerová Fotografie: Dominik Mitter II.CS-KU-KN. Mgr. Jana Karkušová
Odborný výcvik počas tohto obdobia je veľmi náročný pre každého žiaka aj majstra odbornej výchovy. Naučiť sa cez počítač rôzne úkony spojené s prípravou dezertov si vyžaduje veľa úsilia. Okrem video prezentácií a fotopostupov musíme spolu neustále komunikovať a diskutovať o práci na výrobkoch, ktoré naše cukrárky pripravujú v domácom prostredí, čo si tiež vyžaduje veľkú dávku odvahy.
Aktuálnou témou žiakov tretieho ročníka odboru cukrár sú reštauračné múčniky.
Mgr. Andrea Tomčányiová, MOV
Program Interreg V-A PL-SK 2014-2020
Dňa 22.12.2020 Výbor pre mikroprojekty zriadený Úradom Žilinského samosprávneho kraja schválil náš ďalší projekt s názvom „Edukačné aktivity zamerané na výrobu a dekorovanie tradičných a moderných regionálnych pokrmov a nápojov euroregióne Beskydy“. Na jeho realizáciu je schválená suma 39 700 €, z ktorej sa budú môcť pre školu nakúpiť špeciálne technológie a prístroje potrebné k praktickej výučbe žiakov študijných odborov hotelová akadémia a informačné technológie a informačné služby v obchode. Pôjde napríklad o kúpu profesionálneho kávovaru, špeciálneho kávovaru na selfieccino, multifunkčného prístroja Pacojet na výrobu sorbetov, paštét, omáčok, technológie Sous vide na prípravu pokrmov vo vákuu, notebooky, fotoaparáty s kvalitným príslušenstvom a pod.
Vzdelávacie aktivity pre žiakov našej a partnerskej školy v Bialsko Bialej sa budú realizovať vo vybraných špecifických pohostinských zariadeniach – kolibách a salašoch prevádzkovaných vo všetkých regiónoch Žilinského kraja. Pracovné workshopy budú viesť skúsení kuchári, ktorí žiakov oboznámia s tradičnou prípravou regionálnych pokrmov a pripravia pre nich praktické cvičenia, v rámci ktorých si budú môcť precvičiť niektoré „zabudnuté“ úkony, ktoré sa v minulosti používali pri príprave tradičných pokrmov.
Workshopy zamerané na prípravu moderných pokrmov a nápojov budú viesť skúsení odborníci z Poľska. Budú realizované v odborných učebniach vymedzených pre žiakov odboru hotelová akadémia.
Pre žiakov – účastníkov workshopov sú v rámci realizácie projektu naplánované aj prehliadky zaujímavých miest, objektov, či udalostí pripomínajúcich regionálnu kultúru nášho kraja.
Zaujímavosťou tohto projektu je, že na jeho realizácii sa budú podieľať aj žiaci z odboru informačné technológie a informačné služby v obchode. Všetky činnosti budú zaznamenávať kvalitnými fotoaparátmi. Z vytvoreného materiálu vyrobia filmy, ktoré budú slúžiť k výučbe problematík súvisiacich s regionálnou gastronómiou.
My, učitelia odborných predmetov sa na jednotlivé aktivity veľmi tešíme, pretože nielen našich žiakov, ale aj nás samotných obohatia v oblasti tradičnej a modernej prípravy pokrmov a nápojov. V prípade záujmu, budeme ochotní podeliť sa s našimi zážitkami a skúsenosťami so všetkými, ktorí o to prejavia záujem.
Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.
SAŽP vyhlasuje fotografickú súťaž s názvom „Envirospektrum“, ktorá má rozvíjať vzťah mladej generácie k prírode a životnému prostrediu. Súťažné fotografie by mali mať tvorivý a motivačný charakter, ktorý prezentuje vzťah a rôzne pohľady mladých k životu a k prírode.
Do Envirospektra môžu prihlásiť svoje snímky do 10.februára 2021 žiaci základných a stredných škôl na Slovensku, vo veku od 6 do 19 rokov. Pre víťazov sú pripravené hodnotné ceny ako sú zrkadlovka či tablet.
Cieľom súťaže je priviesť deti a mládež do prírody. Zaujímajú nás zážitky, dobrodružstvá a postrehy mladých ľudí z ich vychádzok do prírody. Prostredníctvom fotografie chceme zistiť ako jednotlivec, dieťa, tínedžer vníma prírodu v dnešnej dobe preplnenej modernými technológiami. Akým spôsobom vníma jej krásu a čo považuje za pekné, zaujímavé a inšpirujúce. Očakávame a tešíme sa na množstvo poloprofesionálnych fotografií, ale aj momentiek.
Téma Kráčaj udržateľne! má vás ako mladých ľudí motivovať k tomu, aby ste sa zamysleli nad vplyvom výroby potravín, oblečenia, energie a mobility na životné prostredie. Máte tak na jednej strane možnosť ukázať svoj fotografický talent a na druhej strane prispieť do diskusie na podporu udržateľnosti našej spoločnosti.
Udržateľné jedlo. Dokážete zachytiť, ako vyzerajú udržateľné potraviny a ako nemajú vyzerať? Dokážete priblížiť ako sa vyrábajú a dostanú na náš stôl? Čo hovoríte na potravinový odpad? Máte riešenia na zlepšenie udržateľnosti nášho potravinového systému?
Udržateľná móda. Rýchla móda sa v poslednej dobe stala obrovským problémom odevného priemyslu. Nakupujeme lacno a nekvalitne. Pričom nákupom odevov z druhej ruky recyklujeme a už vyrobeným odevom poskytneme dlhšiu životnosť. Ako to vidíte vy?
Udržateľná energia. Energiu potrebujeme na kúrenie v domácnosti, vo výrobnom či dopravnom sektore, alebo na nabíjanie mobilných telefónov. Podarí sa vám zachytiť našu závislosť na energii alebo spôsob ako môžeme vyrábať energiu bez negatívneho vplyvu na životné prostredie a ovzdušie? Čo nám v tom bráni?
Udržateľná mobilita. Chodíme do školy, do práce, na rodinné a iné návštevy, dovolenky trávime na nepoznaných miestach. Prepravujeme spotrebné tovary. Môžeme namiesto jazdy autom chodiť pešo, alebo na bicykli? Je zdieľanie elektrických vozidiel, alebo používanie verejnej dopravy lepšou alternatívou k používaniu automobilu?
Viac informácií ako aj presné propozície súťaže a prihlášku nájdete tu:
https://www.ewobox.sk/sazp/envirospektrum/propozicie
https://www.ewobox.sk/sazp/envirospektrum/vyber-registracie
V prípade akýchkoľvek otázok k súťaži ma môžete kontaktovať na e-adrese: milanova @sosmt.sk
Mgr. Janka Miľanová
V spolupráci s iniciatívou Rozbehni sa! ti prinášame unikátnu možnosť absolvovať podnikateľskú prípravku, bezplatný online kurz, ktorý ti pootvorí dvere do sveta úspešného rozbiehania biznis nápadov!
Čo sa za 30 minút naučíš
Ukážeme ti, ako si overiť, či je tvoj nápad dostatočne dobrý na to, aby z neho mohol byť fungujúci biznis. Naučíš sa ako:
Čo sa Rozbehni sa! na stredných školách podarilo od roku 2016
O Rozbehni sa!
Uni2010, o.z. sa venuje rozvoju talentu, vízie a podnikavosti mladých ľudí. Našim cieľom je, aby mladí ľudia vedeli v čom sú dobrí, čo chcú v živote dosiahnuť a rozbehli užitočný projekt, ktorý ich môže uživiť. Od roku 2012 realizujeme aktivity pod značkou Rozbehni sa! na rozbehnisa.sk.
Rezort školstva sa stal partnerom veľkého projektu s názvom „Odpíšeme ti“, ktorého cieľom je byť oporou pre obete šikany, ktoré sa častokrát nevedia alebo nemajú na koho obrátiť. Cieľom je začať otvorene hovoriť a diskutovať o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší - medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi. POKRAČOVANIE
Pri príležitosti osláv Stredoeurópskeho dňa stromov Štátna ochrana prírody SR a Škola ochrany prírody Varín pripravila súťažný online kvíz s názvom: „ČO NÁM ROZPRÁVAJÚ STROMY?“ Hlavným cieľom súťažného kvízu bolo poukázať na význam a dôležitosť stromov pre život, objaviť známe druhy stromov a dozvedieť sa o nich rôzne zaujímavosti.
Veď koho by nezaujala otázka: „Čo myslíte, čo by nám povedali stromy, keby vedeli rozprávať?“ Mali by sme sa snažiť porozumieť im. Pochopiť aké sú dôležité v našom živote a čo pre nás znamenajú. Sú pre nás vzácnym darom. V dobe klimatických zmien a znižovania biodiverzity môžu byť zdrojom našej inšpirácie a studňou našej múdrosti.
Do environmentálneho online kvízu sa zapojila aj naša škola, ktorú reprezentovali niektorí žiaci z triedy 2.HA. Online kvíz zhodnotila za triedu Nina Husová nasledovne: „V kvíze sme mohli nájsť rôzne zaujímavé otázky. Aké stromy sa na Slovenskú vyskytujú a aké majú listy aké zvieratá na nich žijú, alebo aj aký je najstarší strom na Slovensku. Mohli sme sa dozvedieť aké plody majú ktoré stromy a ktorým stromom hrozí vyhynutie alebo ako rôzne môžeme zistiť vek stromu. Dozvedeli sme sa, že stromy sú pre nás vzácnym darom a že rok čo rok sa na svete a aj na Slovensku vyrubuje viac a viac stromov. Preto by sme sa mali viac starať a zaujímať o životné prostredie...“
Mgr. Janka Miľanová
Už sme Vás informovali o tom, že žiaci našej školy sa zapojili do výzvy pána ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Branislava Gröhlinga a vytvorili niekoľko krásnych vianočných pozdravov, ktoré mu odoslali.
Bol medzi nimi aj pozdrav, ktorý vytvorila naša študentka Nina Husová. A bola úspešná!
Pán minister si jej kresbu vybral, napísal je pekný pozdrav a pridal aj malú odmenu.
Ninke týmto gratulujeme a držíme palce v ďalšej tvorbe / výtvarnej aj literárnej /.
Mgr. Danka Černáková, riaditeľka
Aktualizovali sme modul Program Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014-2020
Zimné obdobie je vynikajúci čas na pitie teplých nápojov, ktoré človeka zahrejú a posilnia do činnosti.
Z príležitosti laboratórneho cvičenia v príprave teplých nápojoch sa žiaci 2. ročníka študijného odboru hotelovej akadémie rozhodli pripraviť ukážky teplých alkoholických a nealkoholických nápojov a spríjemniť toto chladné počasie aspoň fotodokumentáciou. Na prípravu žiaci použili rôzne suroviny, koreniny, sirupy. Príprave teplých nápojov venovali viac času skúšaním a spájaním rôznych surovín do harmonických chutí. Využili svoje tvorivé, odborné schopnosti a možnosti, a vytvorili malé umelecké diela. Veď sami posúďte podľa priloženej fotodokumentácie.
Na záver dovoľte, aby sme vám popriali šťastné prežitie vianočných sviatkov plné rodinnej pohody, a aby sme sa v zdraví stretli spolu v Novom roku 2021 v škole.
Autor článku: Nikola Bellová, II.HA Autor fotodokumentácie: žiaci triedy II.HA