foto žiaci I.PKU
Na hodine Anglického jazyka sme my II.HA preberali maturitnu tému „Food“ a keďže sme študenti Hotelovej Akadémie, pani učiteľka nám vnukla nápad skúsiť navariť doma tradičné anglické jedlá. Pripravovali sme jablkovy koláč (Apple pie), tradičné anglické raňajky (Traditional English breakfast) mrkvový koláč (Carrot cake), ovsenú kašu (Porridge) a samozrejme nesmel chýbať čierny čaj s mliekom. Jedlá sme pripravovali s nadšením a podľa tradičných receptov. Hotové pokrmy vyskúšali aj niektorí členovia našej rodiny, za seba môžeme povedať, že boli výborné. Pre niektorých z nás bola príprava a ochutnávka týchto pokrmom premiéra.
Pridávame aj nejaké zaujímavé informácie o čiernom čaji, ktorý je úzko spätý s anglickou gastronómiou...:“Od 18-teho storočia je Spojené kráľovstvo jedným z najväčších konzumentov čaju na svete. Najobľúbenejší čaj na britských ostrovoch je bezpochyby klasický čierny čaj s mliekom. u mužov si získaval obľubu ako medicína, ktorá dokázala vyliečiť mnohé zdravotné neduhy. U žien ho spopularizovala princezná Catherine of Braganza (1638 – 1705) ktorá ho prezentovala ako módnu záležitosť medzi britskou šľachtou. Prečo čaj o piatej? lebo čaj sa síce popíjal počas celého dňa, ale vyššie vrstvy tento zvyk povýšili na spoločenskú udalosť, ktorá mala svoj presný formát. Začiatok bol o piatej hodine a počas tohto štýlového posedenia sa podával čaj s mliekom, ale pozor, zásadne v porceláne. Na zahryznutie boli pripravené lahodné delikatesy v podobe čajového pečiva, koláčikov, sušienok, toastov s džemom a malých sendvičov so syrom alebo šunkou. Nech je to už akokoľvek, pravdou je, že čierny čaj s mliekom má svoju špecifickú chuť a mnohým ľuďom to skrátka takto chutí.“
Na inšpiráciu pre vás pridávame aj fotky nami pripravených anglických pokrmov.
Zuzana Andrášiková, Nikola Bellová, Kristína Hrdinová, Nina Husová, Laura Rumanová 2.HA
Upravila: triedna učiteľka 2.HA (Janka Miľanová)
Citovaný internetový zdroj: https://www.englishshop.sk/anglicky-caj/
Všade okolo nás často počúvame a stretávame sa so slovíčkom dištančné vzdelávanie.
S týmto slovíčkom sa stretávajú a pracujú počas odborného výcviku aj žiačky 3.C-K triedy.
V rámci učiva na odbornom výcviku sme sa venovali téme Vinárne. Pri tejto príležitosti si dievčatá pre
Vás pripravili malý test o víne. Skúste sa otestovať aj Vy.
Autor: Bc.Ďuríková Monika
Žiaci druhého ročníka v odbore grafik tlačových médií dostali za úlohu vytvoriť vlastný návrh na obálku knihy. Túto tému v našom odbore grafik tlačových médií sme dištančne preberali a žiaci sa pokúsili a niektorí veľmi úspešne navrhnúť vlastný obal na knižnú väzbu. Nie všetci majú doma podmienky na spracovanie grafického návrhu v našich programoch tak sa snažili urobiť v domácich podmienkach kreslené návrhy čo sa tiež cení. Sami sa môžete presvedčiť či sa im to podarilo. Mali použiť len vlastnú fantáziu, pravidlá sadzby pre knižnú väzbu a správne spracovanie obrazu.
Všetkým žiakom gratulujem a prajem im do budúcna veľa entuziazmu a radosti s práce.
Autor článku: Bc. Jana Capková
Téma_ polygrafické tlačoviny a ich rozdelenie
Počas dištančného vyučovania žiaci štvrtého ročníka v odbore grafik tlačových médií a operátor tlače dostali za úlohu spracovať prezentáciu v rôznych programoch , podľa podmienok v domácom prostredí na tému: polygrafické tlačoviny a ich rozdelenie. Je to jedna z maturitných otázok na ústne skúšky z odborných predmetov.
Žiaci mali správne rozdeliť tlačoviny opísať ich využitie a pridať aj obrázky. Posúďte sami ako im to vyšlo J.
Autor článku: Bc. Jana Capková
PRÁCE ŽIAKOV:
Počas online odborného výcviku sa žiaci I.CS-KU-KN učili spôsoby a postupy krájania zeleniny. Precvičovali si svoje zručnosti. Taktiež sme si, okrem teórie, precvičovali počas online hodín čistenie zeleniny suchým a mokrým spôsobom.
Tvary krájania zeleniny: Julienne, Paysanne, Jardinier....
Autor: Jana Fančiová MOV
Aj keď tento sviatok oslavujeme 14.02., ale keďže sme mali prázdniny, tak trochu oneskorene ale predsa sa radi podelíme o svoje zručnosti.
Žiačky II.CS-KU-KN sa s domácou úlohou vysporiadali a prestreli slávnostný stôl, pripravili valentínske menu a sladkou bodkou bol dezert, ktorý určite chutil.
Fotografie žiačky II.CS-KU-KN : Lucia Chabadová, Nina Majková, Patrícia Kumanová
Žiaci prvého ročníka v odbore čašník, servírka za iných okolností by prirodzene získavali cenné zručnosti na pracoviskách praktického vyučovania a tiež priamym kontaktom s hosťom. Žiaľ realita je iná a o to viac sa cení, že žiaci majú záujem aj v domácom prostredí simulovať svoje priestory a neraz zapojiť do vyučovania aj svojich rodinných príslušníkov. Počas online vyučovania sme sa učili rozpoznávať inventár, hovoriť si o vhodnom správaní sa obsluhujúcich na pracovisku a tiež k hosťom. Tvorivejšia bola úloha pokúsiť sa prestierať stôl na obed, nosiť taniere – doma a usilovne cvičiť. Ako to žiaci všetko zvládajú sa chcem podeliť aj s Vami. Čo poviete... zadanú úlohu zvládli na jednotku.
Autor textu Bc. Iveta Kellnerová, Fotografie: Petra Capková -žiačka I.C-K
Dobrý deň, radi by sme sa s Vami podelili o fotky žiakov II. HA triedy (druhá skupina) odboru Hotelová Akadémia, týkajúcej sa poslednej úlohy od p. Bukovinskej. Táto úloha sa niesla v nádychu dekorovania polievok. Ako bonus sme spolu s fotkami z danej úlohy vybrali aj fotky top dekorovaných pokrmov z celého prvého polroka. Nahliadnite do našej galérie a veríme, že na jedlách si pohutíte aspoň pohľadom.
Autor textíku: Matej Remenár II. HA
Autori fotografií: žiaci II. HA triedy (druhá skupina)
Pri príležitosti dňa bezpečného internetu sa u nás v škole 8. februára 2021 uskutočnil webinár s pánom Kolomanom Križanom, ktorý pôsobí v oblasti vzdelávania a bezpečnosti v IT. Obsahom webináru boli rôzne témy z prostredia ICT, spomenieme napr.: škodlivé kódy, ochrana – antivírusy, anti-phishing, Bug Bounties, Darknet, GDPR, a dôležité rady ako si chrániť PC, smartfón, TV ...
Vyjadrenie druháčky Nikoly:
´´Na dnešnom webinári ma zaujalo viacero vecí. Bolo veľmi zaujímavé počúvať čo všetko sa cez internet dá. Napríklad ma najviac zaujalo rozprávanie o hackeroch. Je potrebné uvedomiť si, že keď nie sme chránení, môžu sa dostať úplne všade. Mobil, PC, TV. Dokážu si o nás všetko zistiť a môžu nám siahnuť aj na naše osobne údaje. Môžu nás aj vidieť čo momentálne robíme, odfotiť a môžu nás aj vydierať. Najviac sa zaoberám myšlienkou, že moderná doba internetu je pre nás veľmi prospešná, no zároveň aj nebezpečná. Preto je dobré poznať systémy a metódy ochrany pred internetovými hrozbami. Ďalej bolo veľmi dobre, že nás naučili ako sa chrániť. Bolo nám vysvetlených viacero možností o ochrane napríklad pin kód, antivírus a používanie hesla. Aj tieto informácie boli veľmi prospešné a zaujímavé. Odporučila by som aj viac takých hodín.´´
Bola to vysokoodborná prednáška s možnosťou otázok, na ktoré sme dostali, žiaci aj učitelia, kvalifikované odpovede. Keďže takto v online priestore sme nevideli reakcie všetkých žiakov, rozhodli sme sa vypracovať krátku anketu, z ktorej nám označilo viac ako 96 % žiakov, že sa im webinár páčil a uvítali by takéto prednášky aj v budúcnosti. Viac ako 40% opýtaných žiakov sa už v živote stretlo s vírusom, alebo hackerským útokom. Len 30% žiakov potvrdilo v ankete, že vedia ako sa majú chrániť na internete! Keďže dnes je užívateľom internetu pomaly každý človek, vieme, že sa touto problematikou musíme zaoberať a spolu so študentami ju rozoberať i naďalej.
Za všetkých žiakov ďakujú organizátori webinára Ing. Pšenková, Ing. Kapusňák
a RNDr. Grulichová pánovi Križanovi za skvelú prednášku a odpovede okolo bezpečnosti na internete. Bola to veľmi zaujímavá a poučná téma pre našich žiakov.
Autori článku: Nikola Jendrušáková z II.KA-PR-CU, Ing. Lenka Pšenková a Ing. Pavol Kapusňák.
Žiaci končiacich ročníkov študijného odboru – Obchodný pracovník a učebného odboru – Predavač sa opäť zúčastnili odborného výcviku.
Pri dodržaní prísnych hygienických zásad, sa podieľajú na prácach spojených s predajom, ošetrovaním , vystavovaním, kódovaním a obsluhou tovaru.
Opakovali si písomnosti spojené s predajom tovaru, vybavovane reklamácií a zručnosti spojené pri darčekovom balení.
Autor textu : Bc. Monika Plicová
Aj počas pandémie Covid 19 pracujú žiaci I.PKU v domácom prostredí. Je veľmi náročné prostredníctvom online výučby naučiť ich to, čo by sa naučili priamo na odbornom výcviku pod dohľadom svojich majsteriek. Napriek tomu žiaci aktívne pracujú nielen na teoretickom vzdelávaní, ale podľa tématických celkov aj na odbornom výcviku pripravujú doma rôzne druhy pokrmov. Zatiaľ to ešte nevyzerá ako od profesionálov, ale aj to príde. Však posúďte sami, my sme na svoju prácu hrdí.
Foto: žiaci I.PKU
Ing. Pavol Kapusňák triedny učiteľ, Bc. Iveta Lauková MOV
Kaderníčky sa aktuálne na praxi učia o regenerácii vlasov, súčasťou ktorého sú rôzne spôsoby ošetrenia vlasov, výroba bio masiek, vlasových vôd a bylinných oplachov.
Táto téma dievčatá veľmi zaujala, ale aj pobavila, veľa sme sa nasmiali. ponúkame Vám náhľad do výroby.
Ing. Zuzana Buchelová, MOV
Počas dištančného vyučovania žiaci druhého ročníka v odbore grafik tlačových médií dostali za úlohu spracovať prezentáciu alebo spraviť plagát v programe Photoshop, podľa podmienok v domácom prostredí na tému: ,,Naša škola“
Žiaci mali podľa vlastného cítenia navrhnúť plagát alebo prezentáciu. To čo sa stihli za krátke obdobie naučiť na odbornom výcviku, teraz využili v praxi v domácom prostredí.
Posúďte sami ako im to vyšlo J. PREZENTÁCIA
Autor článku: Bc. Jana Capková
Od 9. februára 2021 si žiaci IV. T-G v odbore grafik tlačových médií sa konečne po dlhej prestávke stretli opäť na odbornom výcviku. Budú tak tráviť čas do piatku 12.2. vo svojej učebni a nie doma, ale konečne tam kde patria do školy. Zmenili prostredie a môžu sa venovať a pripravovať na praktickú maturitnú skúšku. Po dlhej dobe sme sa úprimne radi všetci videli. Veríme, že toto všetko čo nás zasiahlo sa rýchlo zmení v pozitívny výsledok a v prospech nás všetkých.
Autor článku: Bc. Jana Capková
Po dlhej dobe žiaci končiacich ročníkov mali možnosť dobrovoľne sa vrátiť do školy k prezenčnej výučbe. V deň návštevy sme v kuchyni hotelovej akadémie zastihli žiakov 3. ročníka učebného odboru kuchár, kde pod vedením majsterky Miroslavy Obuchovej pripravovali zeleninovú polievku, bryndzové a lekvárové pirohy a bábovku. V počítačovej učebni sa žiačky študijného odboru hotelová akadémia učili pracovať s gastronomickým softvérom Foodman. Okrem bežných operácií sa v ňom učili nastavovať prístupy jednotlivým užívateľom (zamestnancom) podľa podnikovej hierarchie. Ide o veľmi dôležitú vec, aby sa k citlivým informáciám podniku nedostávali nepovolané osoby, ktoré by ich mohli zneužiť.
V obidvoch odborných učebniach vládla pohodová priateľská pracovná atmosféra. Úkony, ktorým sa žiaci venovali sa týkali prípravy na záverečné praktické skúšky, resp. na praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky.
Hoteláčiek, budúcich maturantiek sme sa pýtali, aké majú pocity zo späťvrátenia sa do školy a z celkového riešenia pandemickej situácie na Slovensku. Možnosť návratu do školy vítajú, avšak prevažná väčšina z nich pociťuje silný vnútorný strach z infekčného vírusového ochorenia Covid 19, ktoré môžu získať kontaktom s pozitívnymi osobami počas cestovania v hromadných dopravných prostriedkoch. Boja sa hlavne o to, aby svojimi aktivitami mimo domáceho prostredia nepoškodili zdravie svojich blízkych – rodičov, starých rodičov, súrodencov.
Z pretrvávajúcej pandemickej situácie sú hoteláčky frustrované. Pociťujú bezmocnosť, hnev, sklamanie. V prudkom rozlete sa im totiž zastavilo napĺňanie ich osobných cieľov, túžob, snov. Nevedia, čo bude zajtra, či po skončení školy začať podnikať, či si hľadať prácu, či sa dokážu osamostatniť, ap.
Budúce maturantky tvrdia, že sociálna izolácia im spôsobuje vážny problém s komunikáciou. Prejavuje sa nezvládaním opisovania bežných situácii, javov. Pripadajú si „vypatlané“. Majú strach a obavu, či zvládnu maturitnú skúšku.
Je nepísanou povinnosťou pedagógov zaujímať sa o to, čo ich žiakov trápi. V tejto zložitej situácii je veľmi potrebné, aby sme s nimi o menovaných problémoch nahlas hovorili. Aby sme im trvale dodávali nádej a istotu, ktoré sú základom ľudskej existencie. Nemôžme dovoliť, aby z dlhodobo pociťovanej beznádeje prepadli depresiám, či vážnejším psychickým ochoreniam. Rozhovormi, dodávaním istôt a ubezpečením žiakov, že záverečné skúšky zvládnu zmiernime ich frustráciu a dodáme chuť do ich ďalších životov. Robme to! Nech sú naše deti šťastné!
Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.
Odborný výcvik realizovať dištančne, bolo veľmi náročné a sme šťastní, že sme sa konečne mohli znovu stretnúť na odbornom výcviku, od 9.2.2021 sme začali s prezenčnou výučbou.
Namiešali sme rôzne hmoty, pripravili chutné krémy a spoločne sme z nich vytvorili chutné dezerty. Cukrárky tretieho ročníka sa z návratu veľmi tešili a až na pár výnimiek sme sa zišli vo veľmi peknom počte. Zatvorili sme počítače a založili si zástery a veľmi dúfame, že takto to už ostane až do záverečných skúšok. Priloženými fotkami vám priblížime našu prácu doma v dištančnom vzdelávaní aj prvý deň na odbornom výcviku.
Autor: Mgr. Andrea Tomčányiová
Vyhlasovateľ súťaže: Filozofická fakulta UKF Nitra
Odborný garant: prof. PaedDr. Ľubomír Kralčák, PhD. – predseda komisie
Cieľ súťaže: Súťaž povzbudzuje k budovaniu národnej hrdosti a vlastenectvu. Je príspevkom k sebareflexii našej národnej identity, orientuje pozornosť na aktuálne témy v spoločnosti a významné historické medzníky. Súťaž pestuje vzťah k tradícii, tvorivo rozvíja kultúrne povedomie.
Bližšie informácie získate na odkaze.
Výdaj stravy sa od 8.2.2021 mení!!! Strava sa bude vydávať v školskom stravovacom zariadení na ul.Stavbárska!!!
V rámci dištančného vzdelávania sa nám podarilo oživiť vyučovací deň tým, že sme sa pripojili na videoprezentáciu, ktorú viedla Kristína Dvořákova z českej republiky. Okrem toho, že je známa kaderníčka, pôsobí aj ako technologička pre značku MATRIX. Cieľom Motivačnej prezentácie bolo upútanie väčšieho záujmu o prácu profesie kaderník. Kristína svoju prezentáciu začala svojimi spomienkami na školské začiatky získavania zručností, jej začiatky prvých pracovných možností. Vysvetlila dievčatám, ČO VŠETKO ZAHRŇUJE KADERNÍCKY ODBOR, čo všetko môžu robiť po ukončení štúdia a stálym vzdelávaním sa. Môžu vlastniť svoj malý alebo veľký salón, byť školiteľmi, pracovať ako HAIR STYLISTA v zahraničí.
Vysvetlila im, čo všetko by mal vedieť dobrý kaderník:
1. ZRUČNOSŤ- precvičovať, zdokonaľovať.
2. Ovládať farebný kruh- KOLORIMETRIE,
3. TECHNICKÉ MYSLENIE,
4. OVLÁDANIE PC,
5. TIM MANAGER- MENTORING- vedieť riadiť, manažovať,
6. KOMUNIKÁCIA,
7. PSYCHOLÓGIA - pri konzultácií s klientom,
8. ZNALOSŤ MÓDNYCH TRENDOV,
9. Využívanie INSTAGRAMU, YOUTUBE - sledovať vzdelávacie semináre, zúčastňovať sa vzdelávacích školení.
Inšpirovala dievčatá ukážkami svojej práce, strihov, účesov a farebných módnych kreácií.
Motivačného seminára sa zúčastnili žiačky prvého ročníka. Ako vyučujúca som bola milo prekvapená z komunikácie našich dievčat, pýtali sa na rôzne otázky, odpovedali na otázky, ktoré zas zaujímali našu mentorku.
Autor Ľubica Hanajíková MOV.