Navigácia

  • Využitie brainstormingu za účelom spracovania návrhu na skvalitnenie stravovacích služieb v školskej jedálni.

    Žiačky študijného odboru hotelová akadémia  v rámci predmetu Hotelový a gastronomický manažment sa učia poznávať rôzne metódy ako zaviesť a trvalo zvyšovať  kvalitu v pohostinských a ubytovacích zariadeniach. Jednou z obľúbených metód manažérov v súčasnosti je brainstorming (v preklade búrka mozgov), vďaka ktorej môžu získať od svojich podriadených zamestnancov množstvo vynikajúcich nápadov nielen v oblasti kvality poskytovaných služieb, ale aj v iných oblastiach, napríklad v oblasti zlepšenia pracovných vzťahov,  marketingu, benchmarkingu (porovnávania sa  skonkurenciou), ap. 

        Nikto z nás nepochybuje, že najlepšou cestou k poznaniu sú pre žiakov praktické cvičenia, na ktorých majú možnosť získať určitú skúsenosť. Na jednom takomto cvičení, cieľom ktorého  bolo naučiť sa aplikovať vyššie uvedenú metódu v praxi sa žiačky 5. ročníka  snažili vyriešiť úlohu: „Ako zvýšiť kvalitu služieb v našej školskej jedálni“. Ich názory by mali mať určitú váhu, pretože majú už dostatočné znalosti v oblasti zdravej výživy, stolovania, či manažovania podobných prevádzok a navyše sú našimi niekoľkoročnými stravníčkami, ktoré vedia kriticky zhodnotiť, či pokrmy pripravované a podávané v našej jedálni sú zdravé, nutrične vyvážené, esteticky upravené, či majú správnu teplotu, dostatočnú hmotnosť ap. 

         Ako pri aplikovaní brainstormingu postupovali? Realizovali ho v niekoľkých kolách. V prvom kole vedúca brainstormingu vyzývala všetky svoje k spolužiačky k chrleniu nápadov smerujúcich k zlepšeniu kvality služieb v školskej jedálni. Všetky nápady zapisovala do excelového súboru (kvôli online stretnutiu). Bolo ich naozaj veľa. Takto získané nápady zoskupila podľa podobnosti do určitých skupín (okien) a pokračovala ohlásením druhého kola. V tomto kole demokraticky odhlasovali významnosť jednotlivých položiek v jednotlivých skupinách, na základe čoho vedúca brainstormingu stanovila poradie položiek a dohodla sa  s účastníkmi, že pozornosť v ďalšom kole budú venovať už iba položkám na prvých dvoch, alebo troch miestach.

          No a k čomu žiačky dospeli a čo navrhujú pre zvýšenie kvality služieb v našej školskej jedálni? 

         V oblasti prípravy pokrmov navrhujú zakomponovávať do ponuky zdravé, raw pokrmy (neprechádzajúce tepelnou úpravou), alebo pripravované šetrnými tepelnými úpravami ako dusenie, varenie, varenie v pare. Zároveň navrhujú zakázať prípravu pokrmov na prepálených tukoch a prípravu vyprážaných pokrmov (podľa WHO vyprážanie môže aktivovať karcinogénne látky spôsobujúce rakovinu). Tento zákaz odôvodnili vlastnými skúsenosťami, že po konzumovaní obeda často pociťovali ťažkosti v žalúdku a črevách. 

         V oblasti prípravy nápojov navrhujú možnosť zakúpenia si kávy a zakladať na každý stôl džbán s vodou a poháre.

         V oblasti obsluhy navrhujú zaviesť samoobsluhu, nie z okienka, ale z elegantných antikorových samoobslužných liniek vybavených salamandrami (ohrievacie zariadenie) tak, ako ju realizujú vo všetkých školách vyspelého sveta.

         V oblasti interiérového dizajnu navrhujú zaviesť v jedálni klimatizáciu, zmodernizovať celkový interiér (steny, povala, podlaha, osvetlenie, stoly, stoličky) a v čase otvorenia jedálne púšťať v pozadí príjemnú hudbu.

         Tak takýto rýchly návrh na zlepšenie kvality služieb v našej školskej jedálni podávajú žiačky 5. ročníka študijného odboru hotelová akadémia. Ich návrh je inšpiratívny a určite sa ním budeme aktuálne zaoberať najbližším vyhlásením výzvy na predkladanie projektov, ktorá bude zameraná na inováciu pracovného prostredia, pretože žiadna škola nedisponuje tak vysokým objemom finančných prostriedkov, ktoré by si navrhované zmeny žiadali.

    Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

    Príloha: A. Rusnáková – pomocný materiál k brainstormingu

  • Matematický KLOKAN

    Matematický KLOKAN

     Neuveriteľné!                             

    Matematický KLOKAN

     

    oslávi v marci 30 rokov. Na rozlúčku s jeho treťou desiatkou rokov sa chystá 6 miliónov žiakov na celej zemeguli.

    Neviete, o kom je reč ?

    • Matematický klokan nie je počítajúce zviera, ale najväčšia matematická súťaž pre žiakov základných a stredných škôl na svete aj na Slovensku
    • Vyhlasovateľom súťaže je asociácia Kangourou sans frontiéres so sídlom v Paríži
    • Organizátorom súťaže v Slovenskej republike je Talentída, n. o.
    • V našej škole sa zapájame do súťaže od jej prvého ročníka
    • Prebieha v 77 krajinách sveta, ročne sa do nej zapája 6 miliónov žiakov, na Slovensku vyše 60 000

    Chceš byť jedným z nich aj v tomto roku ?

    Prihlás sa do 14. marca 2021 na stránke https://matematickyklokan.sk/ a  19.apríla 2021 dokážeš sebe aj okoliu, že Ti to páli.

    Podrobnejšie informácie u učiteľa matematiky!

  • Odborný výcvik predavačov v čase dištančného vyučovania

    Odborný výcvik predavačov v čase dištančného vyučovania

    Dištančné vzdelávanie, je vzdelávanie študentov, ktorí nemôžu byť fyzicky prítomní v škole.

    Dnes to zahŕňa online vzdelávanie, ktorým sa stále vzdelávame aj my, už niekoľko mesiacov. Pomaly na nás dolieha únava a smútok, že sa vidíme len cez obrazovku PC, ale nepoľavujeme v ničom, navzájom sa podporujeme, rozprávame sa o našich radostiach aj starostiach a tešíme sa na stretnutie, ktoré príde.

    V tomto mesiaci sa zdokonaľujeme v písomnostiach pri objednávaní, preberaní a reklamácií tovaru.

    Text: MOV Mgr. Janka Bojnická   Foto: žiaci II.KA-PR-CU

     

    .

  • Dištančné vzdelávanie v odbore cukrár

    Dištančné vzdelávanie v odbore cukrár

    Získať odborné vedomosti a zručnosti v odbore cukrár sa tento rok odhodlali aj študenti v extérnej forme štúdia, ide o náročné prepojenie pracovného a osobného života s dôslednou prípravou na odbor.

    Spôsob vyučovania počas pandémie nás nezastavil, a okrem online konzultácii stále pracujeme na odbornom raste a získavaní zručností. Študentky tejto triedy doma zodpovedne zvládajú zadané úlohy.

    Autor: Mgr. Andrea Tomčányiová

  • Znovu otvárame

  • Kozmetika počas dištančného štúdia

    Konečne nás už opustilo zachmúrene zimné počasie. Môžeme zahodiť hrubé zimné čiapky, čelenky a šály. Pri krásnom slnečnom počasí vynikne lepšie ženská krása, kedy môžeme ukázať naše dokonale upravené obočia či vkusne nalíčené oči. Keď už naše tváre zahaľujú rúška a respirátory, tak aspoň niečo zo ženskej krásy vieme ukázať.

    Ponúkame Vám pohľad na fotky našich krásnych kozmetičiek. Každá je jedinečná a takto to zvládajú doma.Ich mottom  je: „Byť vždy upravená.“

    Autor textu: MOV Lenka Hlavatová    Foto: kozmetičky  I., II., IV. ročníka

  • Talent roka 2020 v Martine náš žiak Dávid Nátny – hokejista

    Talent roka 2020 v Martine náš žiak Dávid Nátny – hokejista

    Mestské zastupiteľstvo schválilo na februárovej schôdzi udelenie verejných ocenení najlepším športovcom mesta Martin za rok 2020 v štyroch kategóriách. V jednej z kategórii TALENT ROKA 2020 vyhral náš žiak druhého ročníka v odbore grafik tlačových médií ( triedny učiteľ: Mgr. Tereza Migrová) DÁVID NÁTNY.

    Sme hrdý, že náš žiak takto reprezentuje našu školu a po pritom je aj šikovným študentom. Popri hokeji stíha v tejto nie moc ľahkej dobe aj dištančné vyučovanie a môžem ako jeho MOV povedať, že je aj šikovný grafik. Držíme mu palce, aby sa mu naďalej darilo a bol úspešný či už v športe, živote, škole. Článok a fotografie o Dávidovi si môžete pozrieť tu na stránke školy pod článkom.

    Autor článku: Jana Capková

  • Medzinárodný deň žien

    Medzinárodný deň žien

    Milé ženy, dámy pri príležitosti krásneho sviatku Medzinárodného dňa žien, sme si pre Vás pripravili sladké prekvapenie. Želáme Vám všetko dobré k Vášmu sviatku, s prianím všetkého najlepšieho pre radosť a pamiatku.

    Autor: Mgr. Paulína Bukovinská  Fotografie: žiaci I.HA

  • Česko - slovenská fotosúťaž cewe Photo Award

    Česko - slovenská fotosúťaž cewe Photo Award

    Žiaci štvrtého ročníka v odbore grafik tlačových médií sa zúčastnili česko - slovenskej fotosúťaže cewe Photo Award , ktorá sa koná od 01.02.2021 do 30.03.2021 na  tému  ,, Rozprávková zima“ . Nafotili fotografie väčšinou na tému: zimná krajina. Tie najkrajšie zábery budú ohodnotené hodnotnými cenami 1. miesto: Fotoaparát Olympus, 2. miesto: INSTAX 11 SET BLUE, 3. miesto: Kupón v hodnote 40 € na CEWE fotoprodukt, 4.-10. cena kupón v hodnote 20 € na CEWE fotoproduktyCelkom vyberú a ocenia 10 výhercov v Česku a 10 výhercov na Slovensku. Výhercov za Česko a Slovensko vyberú fotografi Martin Rak a Filip Hrebendav priebehu druhej polovice apríla 2021. Môžete si pozrieť fotogalériu fotiek, ktoré žiaci už zaslali na súťaž.

    Autor článku: Bc. Jana Capková,   foto žiaci IV.T-G - grafici

  • „There is no friend as loyal as a book.“

    „There is no friend as loyal as a book.“

    Neexistuje žiadny priateľ tak verný  ako kniha.“ 

    There is no friend as loyal as a book.“ 

      Štúdium cudzích jazykov sa zaoberá rozvíjaním štyroch jazykových  zručností, ktorými sú : počúvanie, rozprávanie, čítanie, písanie. Pre úplnú komunikáciu, potrebujeme jednotlivé zručnosti zdokonaľovať v každodenných situáciách, a upriamiť dôraz na schopnosti rozprávať, počúvať, písať a čítať. 

     V súčasnosti sa neustále stretávame s pojmom čítanie s porozumením. Čo je čítanie s porozumením? Najvšeobecnejšou definíciou  sa vysvetľuje, že je to schopnosť spracovávať text, porozumieť jeho významu a integrovať sa do toho, čo už čitateľ vie. Častokrát sa stáva, že študent prečíta text bezchybne, primerane rýchlo, ale keď má odpovedať na otázky o texte – má problém. 

     V rámci podpory čítania s porozumením bola pre žiakov cudzích jazykov vytvorená kreatívna nástenka obsahujúca informácie, prečo je dôležité čítanie kníh, a  aké užitočné stratégie pri čítaní s porozumením  môžu uplatniť. 

    Myšlienková mapa vo forme kvetu je plná rôznych citácií, ktoré majú za cieľ motivovať, a podporiť študentov, aby viac upriamili svoju pozornosť na čítanie kníh. 

    V rámci prijímania nových informácií a vedomostí zrakom, by som rada dala do pozornosti farebnú  vizuálnu pomôcku  „Učiace  schody“, ktoré majú za úlohu naučiť  študentov jednotlivé  tvary nepravidelných  slovies. 

     Posolstvo článku ukončím  výstižnou citáciou: 

    „A reader lives a thousand lives before he dies, The man who never reads lives only one.“ (G.R.R. Martin) 

     Autor:Mgr.I.Mihálová 

  • Chesecake

    Chesecake

    Tvarohový koláč je sladký dezert pozostávajúci z jednej alebo viacerých vrstiev. Hlavnú a najhrubšiu vrstvu tvorí zmes mäkkého čerstvého syra, vajec a cukru. Ak je spodná vrstva, skladá sa najčastejšie z kôry alebo základne z drvených sušienok, grahamových krekrov, pečiva alebo niekedy z piškót.

    Tento dezert sme si  naštudovali a našli veľa rôznych receptov, z nich sme vybrali pár pečených a pár nepečených variácii a zhotovili sme ich. Je veľká škoda, že sme ich porovnávali len na fotkách a nemohli sme si sadnúť a ohodnotiť aj ich chuť. Žiačky III.CS-KU-CU odboru cukrár svojou prácou tešia zatiaľ len rodinných príslušníkov.

    Chuť výrobkov vám nemôžeme poslať cez internet, tak aspoň trochu histórie a faktov o tomto dezerte vám odprezentujeme.

    Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že cheesecake má svoj pôvod v New Yorku, ale v skutočnosti bol prvý cheesecake pripravený v Grécku na ostrove Samos. Bol považovaný za výborný zdroj energie, pochutnávali si na ňom športovci počas prvých olympijských hier v roku 776 pred naším letopočtom.

    Pôvodný recept pozostával len z troch surovín a to zo syru, medu a pšeničnej múky. Cheesecake sa upiekol, nechal vychladnúť a následne podával. Keď Rimania dobyli Grécko, recept na cheesecake bol jednou z koristí vojny. Postupne prešiel niekoľkými vylepšeniami a keďže Rimania postupne rozširovali svoju ríšu, preniesli tento koláč aj do Európy. Veľká Británia a východ Európy začal experimentovať a vnášať tvarohovému koláču nové, hlavne regionálne suroviny. V tejto dobe však cheesecake vôbec nevyzeral tak, ako ho poznáme dnes.

    Európania, ktorí odišli do Ameriky si odniesli recept na cheesecake so sebou. Smotanový syr, z ktorého sa dnes cheesecake pripravuje bol americký výmysel. V roku 1872 v New Yorku sa farmár pokúšal napodobniť francúzsky syr Neufchatel, namiesto toho však vytvoril nový smotanový syr, ktorý sa o 3 roky začal distribuovať do obchodov pod názvom Philadelphia cream.

    Klasický New York style Cheesecake je čistý, nie je na ňom žiadne ovocie, čokoláda ani karamel. Všetky tieto dobroty sa podávajú buď na boku, alebo sa nimi preleje priamo na tanieri pred servírovaním. Už v roku 1900 bol tento koláč tak populárny, že v New Yorku mala každá reštaurácia v ponuke vlastnú verziu tejto dobroty. Samozrejme existujú rôzne obmeny, v Chicagu doň pridávajú kyslú smotanu, Taliani používajú syr Ricotta, Gréci syr alebo mizithra, Nemci tvaroh, Japonci kukuričný škrob a vaječné bielky.

    Autor: Mgr. Andrea Tomčányiová  fotografie:žiaci III.CS-KU-CU - cukrárky

  • OZNAM

  • Marec mesiac knihy

    Marec mesiac knihy

    „Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha.“   Seneca

    Kniha – zdroj múdrosti, poznania, poučenia i pobavenia. Pre niektorých celoživotná spoločníčka, pre iných príležitostná spoločníčka a niektorí sa s ňou moc nekamarátia, ale určite sa každý človek  v živote stretáva s knihou. Marec sa ako mesiac knihy oslavuje už dlhé desiatky rokov. Konkrétne to je už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – chceli tak podporiť záujem o knihy. Práve spomínaný Hačavský bol šíriteľ slovenskej a českej knihy a aj keď bol slepý, jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh.

    Už v dávnych dobách sa knihy považovali za zdroj múdrostí a informácií. Zapisovali sa do nich rodokmene, dejiny, udalosti a rôzne dôležité informácie. Schopnosť čítať a písať bolo výsadné právo historikov, lekárov, umelcov... Šírenie poznatkov bolo pomalé a ťažkopádne .

    Až do vynájdenia kníhtlače sa väčšina kníh písala ručne. Len niekoľko kníh bolo vytlačených pomocou rytých drevených blokov. Obe metódy boli veľmi pomalé a v konečnom dôsledku  aj veľmi drahé.  Dovoliť si ich mohli len kláštory, univerzity a najbohatší obyvatelia. Už pred Gutenbergom síce existovali tlačiarske techniky, ale všetky postupy mali podstatnú nevýhodu: materiál nebol dostatočne odolný a stačil iba k produkcii malých nákladov. Objav Gutenberga v roku 1443, ktorý vymyslel techniku výroby celkom rovnakých vymeniteľných kovových písmen bol prelomovým momentom pri vzniku kníhtlače.

    Mechanicky tlačená kniha zrýchlila a zlacnila výrobný proces a knihy sa stali cenovo dostupné. Kníh bolo viac a mohli sa tak dostať nielen do rúk bohatých šľachticov, ale aj chudobných, obyčajných ľudí.

    Je len otázkou času, kedy v tomto rýchlom technickom svete bude nahradená tlačená kniha elektronickou. Potom už bude na každom človeku, aby posúdil, ktorá z ciest za poznaním by bola tou najlepšou.     

    Autor: Mgr.Iveta Junasová

  • Odborná prax vo Švajčiarsku v letnej sezóne 2021

    Odborná prax vo Švajčiarsku v letnej sezóne 2021

    Milí nemčinári gastronomických odborov,

            napriek tomu, že na Slovensku a v zahraničí sa ešte stále šíri pandémia COVID 19, náš švajčiarsky partner Swiss Hospitality Academy v Maienfelde je presvedčený, že do leta sa prísne obmedzenia zamerané na zabránenie šíreniu pandémie minimálne vo Švajčiarsku uvoľnia tak, že bude možné otvoriť hotely, penzióny a reštaurácie v kantóne Graubünden, kde sa realizujú odborné praxe žiakov a študentov. Už v súčasnosti sú otvorené viaceré lyžiarske strediská vo Švajčiarsku, miera nakazenosti obyvateľov Švajčiarska je relatívne nízka, pretože od jesene 2020 sa významne obmedzil príchod návštevníkov zo zahraničia do Švajčiarska. V tejto súvislosti nás poprosil švajčiarsky partner o podanie informácie Vám študentom a možnosti absolvovať odbornú prax v letnej sezóne 2021 vo Švajčiarsku. Samozrejme, že v súčasnej dobe nevie ani švajčiarsky partner dať 100 % záruku, že sa odborná prax uskutoční. Pokiaľ sa ale protipandemické opatrenia vo Švajčiarsku do letnej sezóny podstatne obmedzia a umožnia realizovať odbornú prax, musí švajčiarsky partner ešte v tomto období vyhľadať pracovné miesta v zariadeniach cestovného ruchu vo Švajčiarsku, organizačne zabezpečiť výuku počas 14 dňového intenzívneho kurzu v školskom hoteli v Luzerne, ako aj vybaviť pracovné povolenia. Z uvedeného dôvodu potrebuje aspoň orientačne vedieť s akými počtami študentov môže rátať. Prihláseným študentom nevznikajú prihlásením sa na odbornú prax žiadne záväzky pokiaľ neabsolvujú výberové konanie a nebudú vybratí. Pokiaľ by ste boli vybratí a z objektívnych príčin sa odborná prax v letnej sezóne neuskutoční, nebudete platiť ani sankčný poplatok ako je uvedené v priložených dokumentoch. Na druhej strane, pokiaľ budete na odbornú prax vybratí a prax absolvujete, bude to pre Vás výborná relaxácia po mesiacoch lock – downu a učenia sa on –line bez styku s ostatnými mladými ľuďmi. Navyše získate nové poznatky, nadviažete nové kontakty a zarobíte si na veci po ktorých túžite, alebo ich potrebujete.

    Možno poznáte niekoho z našich absolventov, ktorý v dôsledku pandémie prišiel o prácu v pohostinských alebo ubytovacích zariadeniach a spĺňa kritériá pre účasť na odbornej praxi, môže byť účasť na odbornej praxi východisko z tejto situácie.

    Podmienkou účasti výberového konania je vek 18 rokov, prípadne jeho dosiahnutie na odbornej praxi v čase 6. júna – 5. októbra 2021, ovládanie nemeckého jazyka na pomerne dobrej gramatickej i komunikatívnej úrovni, z ktorého je písomná i ústna skúška (teraz asi len online formou). V prípade záujmu o prax kontaktujte pani RNDr. Grulichovú, Mgr. Migrovú alebo Mgr. Macalákovú prostredníctvom EduPage. Záujem je potrebné nahlásiť do 6.3.2021, keďže 7.3.2021 sa už vypĺňa online – prihlasovací formulár na stránke švajčiarskeho partnera, samozrejme s pomocou pedagógov našej školy, ktorým záujem nahlásite. Potom by sme riešili ďalšie dokumenty na vyplnenie a preklad. Výberové konanie by sa malo uskutočniť koncom marca. Pozrite si na našej stránke školy - plagát o odbornej praxi vo Švajčiarsku, kde nájdete podrobnejšie informácie.

    Text: Mgr. Alena Macaláková

  • Pripojenie sa k celospoločenskému diskurzu na tému „Boj proti pandémii COVID-19“.

    Pripojenie sa k celospoločenskému diskurzu na tému „Boj proti pandémii COVID-19“.

    Žiaci študijného odboru hotelová akadémia v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine sa aktívne pripojili k aktuálnemu celosvetovému spoločenskému diskurzu smerovaného na boj proti pandémii COVID-19. Sú si vedomí, že ich hlas v silnom hlase politikov, virológov a ostatných odborníkov na epidémie nebude nikdy vypočutý, avšak aj napriek tomu by chceli aspoň neverbálne vyjadriť svoj postoj k tejto nepriaznivej a dlhotrvajúcej situácii. Prečo? Pretože sa v nej cítia zmätení, ohrození, zneistení a zraniteľní. Rúcajú sa im predstavy o ďalšom živote. Sú frustrovaní z neustálych zákazov kontaktovania sa s vrstovníkmi, ktoré je pre nich veľmi dôležité. Sú znechutení zo zmien správania sa dospelých ľudí, zo šírenia vzájomnej neznášanlivosti medzi nimi. Vzory slušného správania nevidia už ani v médiách. Unavuje ich pozerať sa na nekultúrne správanie sa politikov a novinárov. Chcú, aby tento pretrvávajúci marazmus skončil. Aby sa začalo žiť konečne slobodne a slušne. Chcú, aby  tento ich záujem poznalo čo najviac dospelých ľudí. Aby  práve oni si uvedomili, že sú tu mladí ľudia – ich deti, ktoré chcú žiť  inak!

    Posielajú im odkaz cez  vlastnoručne vyrobené produkty, do ktorých vložili svoje emócie a želajú si, aby boli nimi pozitívne vnímané a  správne pochopené. Svojim počinom chcú  v spoločnosti vyvolať ďalší diskurz, či zmenu, ktoré prinesú ľuďom radosť a slobodu. Či sa im to podarí, nevedno. Nechcú však zostať voči aktuálnym celospoločenským otázkam pasívni.

    Autor článku: PhDr. Peter Huľo, PhD.

    Autori fotografií: žiaci hotelovej akadémie

    Autor fotokoláží: Matej Remenár

  • Varenie počas dištančného vzdelávania III. C-K kuchár

    Varenie počas dištančného vzdelávania III. C-K kuchár

    Počas dlhotrvajúceho dištančného vzdelávania, žiaci v rámci možnosti pripravujú pokrmy v domácom prostredí a aj počas online hodín varia, čím si precvičujú  svoje zručnosti a schopnosti. Hlavnými degustátormi sú členovia rodiny, od ktorých dostanú adekvátnu pochvalu za navarený obed, alebo chutný dezert.

    Autor článku: MOV- Obuchová  ,   foto - žiaci III.C-K

  • Laboratórne cvičenie II.HA v príprave káv

    Laboratórne cvičenie II.HA v príprave káv

    Žiaci druhého ročníka ročníka študijného odboru hotelová akadémia v rámci dištančnej výučby si osvojovali zručnosti v príprave káv. Kávy pripravovali podľa vlastných kalkulácii. Pri príprave káv žiaci využili rôzne druhy káv, korenín, surovín. Hotové kávy správne naservírovali svojim blízkym.

    Žiaci sa snažili, aby kávy boli chutné, ale aj esteticky upravené. Pri tomto laboratórnom cvičení si žiaci osvojili zručnosti v príprave teplých a studených káv, správnu manipuláciu s inventárom a skĺbenie rôznych chutí do harmonického chuťového celku. Žiaci sa s radosťou podieľajú na odborných zručnostiach, lebo okrem získania odborných kompetencií zažijú aj kopec zábavy pri tvorení.

    Autor článku: Mgr. Monika Vaňová

    Autor fotodokumentácie: Žiaci II.HA triedy/25.02.2021

  • VÝROBKY ŽIAČOK II. CU POČAS DIŠTANČNÉHO VZDELÁVANIA.

    Vzhľadom na pokračujúce dištančné vzdelávanie budúce cukrárky opäť ukazovali svoje zručnosti v domácom prostredí. Podľa tematického plánu sme preberali „ Ľahké šľahané hmoty “, preto dostali za úlohu upiecť ľubovoľný dezert súvisiaci s touto tématikou. A toto sú výsledky ich práce.

    Text : MOV Bc. Anna Zacharová    foto: žiaci II.KA-PR-CU

  • Dištančné vyučovanie žiakov ll.CS-KU-KN-knihár polygraf

    Dištančné vyučovanie žiakov ll.CS-KU-KN-knihár polygraf

    Žiaci v učebnom odbore polygraf – knihár v domácom prostredí dostali za úlohu podľa pokynov MOV p. Nogovej vyrobiť podľa dostupných materiálov knihárske výrobky ako: šperkovnice – srdce, tubusy na perá a písacie potreby, leporelo - drevené a škatuľu zostavovanú z rôznych obalov čo našli doma. Postup práce konzultovali s pani majsterkou. I keď je práca knihárov  náročná na spracovanie výrobkov, žiaci sa naozaj snažili aj v domácom prostredí si poradiť a ich práca mala zmysel si precvičiť svoje zručnosti. Posúďte sami ako sa im to podarilo.

    Autor článku: Bc. Jana Nogová     foto: žiaci II.CS-KU-KN

  • SÚŤAŽ O AMBASÁDORA ZNAČKY MATRIX

    SÚŤAŽ O AMBASÁDORA ZNAČKY MATRIX

    V rámci online- motivačného seminára ,ktorý sme absolvovali 3.2.2021 s kaderníčkou Krystýnou Dvořákovou z českej republiky, bola vyhlásená súťaž  medzi žiakmi v odbore kaderník stať sa AMBASÁDOROM  značky MATRIX. 

    Ambasádor, je človek, ktorý pomáha inšpirovať ostatných študentov , ukazovať to čo vedia, ukazovať svoju kreativitu. Pomáha ostatným mladým kaderníkom, že ukazuje svoju cestu remesla.

    Úlohou stať sa ambasádorom firmy Matrix, bolo ukázať svoju zručnosť nie náročnej premene strihu ,ale hlavne vo farebnej kreácií. 

    Tejto súťaže stať sa  Ambasádorkou firmy Matrix sa uchádza žiačka prvého ročníka Veronika Gašperová. 

     MOV Ľubica Hanajíková.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola obchodu a služieb
    Stavbárska 11, 036 80 Martin
  • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria