Dňa 11. novembra 2021 žiaci 1. ročníka v odbore grafik tlačových médií pod vedením MOV Jany Capkovej sa podujali na užitočnú činnosť počas troch hodín OV na skrášlenie školského okolia na pracovisku odborného výcviku Gogoľova 1. Bol pekný slnečný deň tak prečo si ho nespestriť dobrovoľnou činnosťou a spríjemniť si naše okolie odborného výcviku. Žiaci usilovne a dobrou náladou upratali, pohrabali lístie, pozametali chodníky vysypávali odpad. Po skončení práce sme len mohli skonštatovať , že to vyzerá omnoho lepšie. Chcem sa týmto aj písomne poďakovať mojim žiakom 1. ročníka za ich ochotu a usilovnosť.
Autor článku: MOV Jana Capková
Žiaci 1.PKU dnes pripravovali na odbornom výcviku trené cesto s lesným ovocím. Boli pri príprave cesta,pridavaní ovocia, pečení ako aj dekustácii a vážení koláča na porciu. V budúcnosti urobíme koláč pre naších stravníkoch ako dezert k obedu.
Bc. Ivan Koniar MOV
V mesiaci októbri učiteľky SJL Mgr. Eva Jedličková a PhDr. Magdaléna Krejčírová v spolupráci s Mgr. Marošom Molnárom zorganizovali s triedami I. C-K a II. KZ-T exkurzie do Turčianskej knižnice v Martine.
Žiaci sa v knižnici dozvedeli veľa zaujímavých informácií o knižničnom systéme a jeho fungovaní. Oboznámili sa s pojmami, ktoré súvisia s prácou v knižnici: ako je katalóg, rešerš, medziknižničná výpožičná služba. Dozvedeli sa, s koľkými titulmi celkovo disponuje knižnica, zoznámili sa s priestormi knižnice, pravidlami vypožičiavania kníh, službami, ktoré knižnica ponúka či možnosťami trávenia voľného času. Pozreli si aj fotogalériu ostatných priestorov a ďalších pobočiek tejto knižnice.
Návštevou knižnice sa učiteľky SJL snažia motivovať a rozvíjať u žiakov pozitívny vzťah ku knihám.
PhDr. Magdaléna Krejčírová učiteľka SJL
Žiaci študijného odboru - Obchodný pracovník- a učebného odboru Predavač majú prvé začiatky práce v obchodnej jednotke za sebou.
V prvých dňoch sa oboznamovali s prevádzkovým poriadkom pracoviska, s hygienickými a bezpečnostnými predpismi a s dispozičným zariadením predajne.
Počas dodržiavania prísnych hygienických opatrení majú žiaci absolvované prvé začiatky komunikácie so zákazníkmi, zásady skladovania tovaru , úpravu a tvorbu cenoviek, sezónne vystavovanie tovaru.
Žiaci tretieho ročníka už zvládajú prácu aj na samoobslužných pokladniach , ako postupovať pri reklamáciách, vedia pomôcť pri orientácii zákazníka na predajnej ploche a poradiť pri výbere tovaru .
Okrem nadobúdania nových praktických zručností sa vytvárajú medzi spolužiakmi aj nové priateľstvá.
Autor textu : Bc. Monika Plicová
Povolanie čašníka v sebe zahŕňa spektrum rôznych špecializácií, ktoré si laik možno ani automaticky nespája s touto profesiou. Patria sem someliéri, barmani, baristi či odborníci na výčap. Práve preto profesia čašníka je povolaním, v ktorom sa dá neustále rásť. Naši žiaci sa tešia na ďalšie výzvy a zručnosti, ktoré môžu na odbornom výcviku nadobudnúť.
Nedovoľme, aby čašnícke remeslo bolo podceňované.
Naši žiaci predviedli na odbornom výcviku svoje zručnosti na tému jeseň. Jedáleň esteticky upravili typickými plodmi jesene a prestreli stôl v tejto téme. Taktiež sa dozvedeli, čo je tranšírovanie a túto zručnosť si aj vyskúšali.
Autor a foto Miriama Vráblová, MOV
Dňa 5.11.2021 sme so žiakmi 2.PKU podľa tématického plánu pripravovali, Pľundrové koláče, plnené jablkami a nutelou. Pri práci nám pomahali aj žiaci 1.PKU. Bola to ich prvotina, čo sa týka pečenia múčnikov. Že koláče boli dobré, svedčí skutočnosť, že neostal ani jeden.
Autor a foto Bc. Koniar Ivan MOV
Čas dištančného vzdelávania ochudobnil žiakov o možnosti odborne precvičovať zručnosti, potrebné pre výkon povolania odboru čašník, servírka. V minulom roku v rámci hodín online vyučovania tieto rôzne témy dokončovania jedál a nápojov pred zrakom hosťa boli prebraté, ale bolo to len v domácich podmienkach. Žiakom chýba istota, usmernenie majstra odbornej výchovy, aby predvádzané úkony boli správne. Preto sme znova využili možnosť podporiť a upevniť dané zručnosti, ktoré sú veľmi náročné, ak vyžadujeme od žiaka profesionalitu. Celé dva dni sme v rámci odborného výcviku venovali praktickému nácviku požadovaných zručností. Žiačky IV.C-K pripravovali miešaný nápoj - pousse cafe, tranšírovali kura, dokončovali studené predjedlá pri stole hosťa, filetovali mäso. Sladkou bodkou bola príprava dezertu flambovaním. V závere si vyskúšali prípravu slávnostnej tabule využitím vlastnej fantázie na tému HALLOWEEN. Žiačky pristúpili k zadaným úlohám zodpovedne, preukázali dobré zručnosti a drobné chyby, či nedostatky ešte majú čas odstrániť a dobehnúť. Veríme, že tieto cvičenia využijú na praktických maturitných skúškach, kde to bude už náročnejšie.
Autor článku: Bc. Iveta Kellnerová Foto: Bc. Iveta Kellnerová a žiaci IV. C-K
Odborný výcvik cukrárov, je veľmi rozmanitý a prináša stále nové zážitky a situácie. Počas dní strávených v cukrárskej dielni sa naši žiaci učia postupne rôzne techniky, novinky, osvojujú si pracovné zručnosti potrebné na zvládnutie tohto sladkého odboru.
Prváci sa za tieto dva mesiace naučili veľa nových vecí, ale najdôležitejšie pre nich je v tomto ročníku zvládnuť prípravu čajového pečiva a preto trénujú rôzne druhy tuhých ciest.
Druháci dobiehajú dištančné vzdelávanie a pokúšajú sa nadobudnúť zručnosti pri príprave rôznych cukrárskych dezertov a náplní.
Tretiaci si precvičili prípravu kysnutého cesta, sledovali jeho chemické i fyzikálne procesy, ktoré prebiehajú počas kysnutia i pečenia. Pripravili sortiment výrobkov: cukrárske tlačené koláče, bratislavské rožky i kysnuté buchty plnené.
Autor článku: Mgr. Andrea Tomčányiová
Dňa 27. 10. 2021 sa žiaci tried II.NA a V.HA zúčastnili online Konferencie READYCON, zameranej na najnovšie poznatky o meniacom sa trhu práce na Slovensku, ale aj vo svete.
Aktéri konferencie predstavili svet budúcnosti, do ktorého absolventi škôl prichádzajú.
Mnohé z povolaní a remesiel budú postupne zanikať, do popredia sa dostáva svet vedy a techniky, všetko sa modernizuje, ľudia sú nahrádzaní robotmi. Dôležitú úlohu na pracovnom trhu zohrávajú informačné technológie.
V jednotlivých častiach sa predstavili viacerí zamestnávatelia – Lidl, Coca Cola, NAY...
Deutsche Telekom IT Solutions ponúkal možnosť ďalšieho, pomaturitného vzdelávania v oblasti IT, automatizácií.
V ďalších vstupoch ukázali možnosti a cesty zamestnať sa aj v zahraničí – napr. NETFLIX, študovať na zahraničných univerzitách – Oxford. Poukázali na to, ako správne napísať životopis, nemať predsudky a zábrany pri plnení svojich snov, na neobmedzené možnosti študentov a ich sebarealizáciu
Autori: S. Šidlová, J. Jancková
Na odbornom výcviku mali žiačky II. ročníka odbor kaderník možnosť zažiť milé malé prekvapenie. Navštívila ich najlepšia barberka na Slovensku - Radka Štefániková, ktorá je držiteľkou ocenenia Barber Girl. Radka je veľmi šikovná barberka o čom svedčia jej úspechy na súťažiach, jej široká klientela z celého Slovenska a jej aktívna činnosť na Instagrame. Porozprávala nám o jej začiatkoch, o aktuálnej práci. Odovzdala nám cenné rady a prisľúbila nám ďalšie stretnutia s možnosťou získania certifikátov. Cieľom motivačného seminára bolo priblížiť prácu barbera a ponúknuť možnosť uplatnenia sa v praxi.
Autor Ing. Buchelová MOV
Z dôvodu jesenných prázdnin sa v dňoch 28.10.2021 - 29.10.2021 v školskej jedálni NEVARÍ !!!
Pre žiakov prvých ročníkov študijných odborov hotelová akadémia a čašník - servírka zorganizovali členovia Predmetovej komisie gastronomických a hotelových služieb dňa 25. 10. 2021 odbornú besedu s absolventom školy - Marošom Brachňákom.
Len pripomenieme, že Maroš Brachňák v čase štúdia reprezentoval školu na rôznych barmanských národných i medzinárodných súťažiach. Najvýznamnejšie ocenenie získal v Krakove, kde sa s prípravou svojho soft drinku s názvom Antidepressive umiestnil na 1. mieste. Stal sa tu miláčikom publika, ktoré si ho želalo vidieť aj vo flairovej show.
Maroš žiakom porozprával o svojej ceste k úspechu v oblasti barmanstva. Tá viedla najskôr do Španielska, kde sa zamestnal v miestnom lukratívnom bare, v ktorom si zdokonalil nielen svoje odborné, ale aj komunikačné cudzojazyčné zručnosti. Pracoval tu v multikultúrnom kolektíve, čo ho obohatilo v poznaní cudzonárodných mentalít a zvyklostí súvisiacich s prípravou jedál a nápojov. Účastníkov besedy informoval o spôsobe získania práce v Španielsku, o medziľudských vzťahoch na pracovisku, o prístupe manažérov ku svojim podriadeným, o výške odmien a benefitov, ktoré od manažérov dostával, ap. Na otázku, či mu naša škola dala dobré odborné základy do života odpovedal, že na nich mohol pevne stavať svoju ďalšiu kariéru.
V súčasnosti Maroš pracuje v reštaurácii&bare UFO v Bratislave. Ďalšie barmanské zručnosti získava od svojho bar-manažéra, s ktorým úzko spolupracuje. Vytvárajú drinky s príbehmi, po ktorých je veľký dopyt. Aktuálne vo svojom najnovšom drinku Maroš kombinuje chute vyzretých rumov, lesného ovocia, najmä lyofilizovaných (mrazom sušených) malín zaobalených do citrusových olejov, pričom dbá na detaily pôsobiace na každý zmysel hosťa.
Spolu s Marošom sa samozrejme tešíme z jeho úspechov. Želáme mu, aby sa mu v živote i naďalej darilo. Veríme, že po čase k nám do školy opäť zavíta a oboznámi nás s pokračovaním svojho životného príbehu.
Autor textu a videa: PhDr. Peter Huľo, PhD.
Žiačky lll.CS-KU-KN odboru čašník, servírka si v priestoroch Penziónu Čierna Pani spestrili odborný výcvik precvičovaním zložitej obsluhy a nácvikom prác pri stole hosťa. Tieto zručnosti si vyžadujú dokonalo osvojenú techniku prác a maximálnu odbornosť obsluhujúceho personálu. Pri tejto príležitosti si žiačky navrhli a pripravili predkrmový kurací koktail. Súčasťou kuracieho koktailu bola aj príprava jogurtového dresingu. Žiačky si zopakovali a osvojili prácu s prekladacím príborom a upevňovali profesijné vystupovanie pri takýchto náročných zručnostiach.
Autor článku a fotografii: Bc. Monika Ďuríková majsterka OVY
Žiaci 1.ročníka študijného a učebného odboru čašník, servírka sa na odbornom výcviku už čo-to naučili. Trpezlivosť im nechýbala a tak sa im darilo pri skladaní obrúskov do rôznych tvarov. Tieto obrúsky vedia využiť pri prestieraní kuvertov hosťom alebo pri nastieraní rôznych slávnostných tabúľ k danej príležitosti.
Na odbornom výcviku v školskej jedálni si precvičili prestieranie jednoduchej obsluhy spolu s debarasovaním inventáru. Samozrejmosťou je aj správne nosenie hlbokých a plytkých tanierov dvoj - a trojtanierovým spôsobom. Podávanie jedál a nápojov je jedným z hlavných úkonov obsluhy pri stole, preto je nesmierne dôležité si ho neustále opakovať. Žiaci sú šikovní, tak veríme, že ich chuť učiť sa bude neustále rásť a my majstri odbornej výchovy ich v tom budeme podporovať.
autor článku: Bc. Miriama Vráblová
autor fotografií: Bc. Vráblová a Mgr. Karkušová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ v RIJEKE.
Dňa 4. 10. sa na našej škole uskutočnili prednášky v spolupráci s Easy Autoškolou Martin. Pre žiakov tretích ročníkov bola pripravená téma „Bezpečné jazdenie v zimnom období“. Keďže mnohí z nich už aktívne šoférujú, prednáška bola naplnená množstvom praktických informácií. Žiaci sa dozvedeli, že základ úspešného jazdenia v zime spočíva, v príprave auta, ešte pred príchodom prvých mrazov. Od kontroly autobatérie, cez charakteristiku zimných pneumatík, až po zopakovanie si základných poznatkov z fyziky s dôrazom na používanie nemrznúcich zmesí. Informácie sa týkali aj samotného jazdenia. Základom je udržiavať väčší odstup od vozidla idúceho predo mnou, pretože v zime je brzdná dráha niekoľkokrát dlhšia. Všeobecne platí, že „pomaly ďalej zájdeš“ a pokiaľ cestujeme do hôr, kde býva cesta často zasnežená, nesmieme zabudnúť na snežné reťaze.
Druháci sa pre zmenu mohli tešiť, že sa dozvedia niečo nové na tému „Hybridné automobily, elektromobily a vodíkové autá“. V čase klimatických zmien sú ekologické spôsoby dopravy čoraz viac potrebné a dostupné. Elektromobilita nezahŕňa len elektrické autá, ale aj elektrické kolobežky, či bicykle. Žiaci sa dozvedeli množstvo informácii o výhodách a nevýhodách elektromobilov a vodíkových áut. Elektromobily majú prispieť k zníženiu emisií v ovzduší, pokiaľ však nevyriešime ako ekologicky vyrábať samotnú elektrickú energiu, ostanú nízke emisie len na papieri. Vodíkové autá pôsobia dokonale, produkujú nulové emisie a vodík, ktorý slúži ako palivo vieme získať z vody. Získavanie vodíka je však energeticky veľmi náročné a na Slovensku zatiaľ neexistuje žiadna vodíková čerpacia stanica. Zmenu k ekologickejšej spoločnosti môžeme dosiahnuť len záujmom zo strany nás všetkých, či už využívaním ekologických spôsobov dopravy alebo tlakom na politikov, aby dôslednejšie presadzovali ochranu životného prostredia.
V závere prednášky mali žiaci možnosť vyhrať menšie ceny, ako napríklad tričká či poukážky. A pre vás, na ktorých prednášky nevyšli, nebojte sa, určite sa v budúcnosti ešte zopakujú.
Mgr. Maroš Molnár Občianska a Enviromentálna výchova
V dňoch od 5. do 18. septembra 2021 sa žiaci učebných a študijných odborov kuchár, čašník/servírka, cukrár a hotelová akadémia v spolupráci so združením KABA zúčastnili odbornej praxe Erasmus+ v chorvátskom meste Rijeka. Žiaci pracovali v rôznych prevádzkach a vo významných hoteloch, ako napríklad Hotel Jadran****, Hotel Continental****, Hotel Neboder***, Cukráreň Slon a reštaurácia Cocco.
Práve v reštaurácii Cocco si žiak druhého ročníka odboru kuchár Frederik Orosz vyskúšal zaujímavé spracovanie, prípravu a podávanie kalamárov. Svoje postrehy Vám prináša vo svojej prezentácií. Spolu so Zuzanou Petrou Kopkovou tu zažili neopakovateľné chvíle s ikonou chorvátskeho turizmu Jakovom Soldom. Manažérske skúsenosti si vyskúšali žiaci hotelovej akadémie, ktorí si mohli angličtinu preveriť priamo na recepciách uvedených hotelov. Takúto skúsenosť a celý pohľad na program nám prináša v prílohe žiačka Laura Rumanová a Zuzana Andrášiková, ktoré spolu s Matejom Remenárom absolvovali prax na tomto manažérskom poste. Žiačka Kristína Hrdinová, Michal Košík, Richard Rebro a Alex Maťko si vyskúšali svoje zručnosti v hoteli Jadran****, ktorý je známy svojou kvalitou a tým, že je situovaný priamo pri mori. Špeciálne kúsky zákuskov a dezertov si vyskúšali aj naše cukrárky v prestížnej cukrárni ´´Slasticarnica Slon by Moreno Debartoli", v ktorej sa im venoval aj sám majiteľ, veľmi známy odborník v tejto oblasti, Moreno Debartoli.
Môžeme konštatovať, že táto mobilita splnila všetky naše očákavania. Žiaci sa naučili novým zručnostiam, spoznali inú kultúru, cestovný ruch v zahraničnej krajine a užili si spoločné chvíle pri mori a spoločných aktivitách. V neposlednom rade, si overili svoje jazykové schopnosti komunikovať v cudzom jazyku a vyskúšali si veselé situácie, na ktorých sa museli spoľahnúť na seba, alebo si vzájomne pomôcť... ;)
Ďakujeme vedeniu školy, všetkým organizátorom a koordinátorovi projektu, združeniu Kaba za to, že sme sa mohli zúčastniť prínosnej akcie programu Erasmus+
Autori:
Deň po dni v Rijeke - Zuzana Andrášiková, III. HA
Moje skúsenosti - Frederik Orosz, II. CS-KU
Moje zážitky z RIjeky - Laura Rumanová, III. HA
Practise and stay in Croatia - Lucia Krčméryová, III. KA-PR-CU
So žiačkami I.KZ-O-G sme preberali tému Manikúru . Tento krát aby sme do výučby zahrnuli všetko , dievčatá dostali tému extravaganciu . Začína jesenné obdobie ktoré je spojené plesovými a stužkovými slávnosťami kedy je téma extravagancia príležitosťou . A aby to nemali jednoduché museli spojiť extrevagantné dekoratívne zdobenie nechtov, prepojiť to extravagantným líčením a zakončiť to lepením celých rias . Nahliadnite s nami na naše práce .
Autor : MOV Lenka Hlavatová a žiaci I.KZ-O-G
Prvé začiatky žiakov prvého ročníka v odbore grafik tlačových médií pod vedením MOV Jany Capkovej si vyskúšali na výrobe a návrhov záložiek do kníh. Tohtoročná téma bola 100. výročie úmrtia Pavla Orságha Hviezdoslava a 70. výročie úmrtia Boženy Slančíkovej Timravy. Žiaci sami navrhovali a kreslili obrázky, vzory na záložky. Používali rôzne materiály a pracovali aj v grafických programoch. Po dokončení pôjdu záložky do iných škôl tak ako aj minulý rok. Dúfame, že sa budú páčiť a využijú sa aj ako pomôcka pre slovenský jazyk. Žiakom prvého ročníka držím palce aby zvládli odborný výcvik do štvrtého ročníka čo najlepšie a naučili sa čo najviac vo svojom odbore.
Autor článku: Jana Capková
Dňa, 16. októbra si každoročne pripomíname„ Svetový deň výživy“ už od roku 1981. Je to tradícia, ktorej patrí miesto medzi aktivitami našej školy. Tento deň nám pripomína vznik založenia FAO v roku 1945. FAO je organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organization). Cieľom tejto organizácie je zabezpečiť dostatok potravy a pitnej vody pre obyvateľov rozvojových krajín a dostať do povedomia verejnosti informácie o správnych stravovacích návykoch. Zameriava sa na pomoc týmto krajinám najmä po technickej, technologickej, finančnej a vzdelávacej stránke. Taktiež cieľom tejto akcie je dostať do povedomia verejnosti informácie o správnych stravovacích návykoch. Ide o níženie energetického príjmu, príjmu tukov, najmä živočíšnych, ďalej cholesterolu, sacharidov a soli v strave. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje naše zdravie. Poskytuje krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život.
Dnešná mládež žije príliš rýchlo a pri stravovaní robí rovnaké chyby ako dospelí. To je dôvod, prečo sa v našej škole zaoberáme touto témou každý rok. Touto akciou sa snažíme poukázať na možnosti zdravej stravy.
Výživa sa spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou podieľa na výslednom výživovom stave jedinca. Energetický príjemca musí rovnať energetickému výdaju. Vyšší energetický príjem spôsobuje obezitu a zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, srdcovo-cievne problémy a iné. Na Slovensku nadváha, vrátane obezity, postihuje 12 až 13% mládeže. Aj tieto alarmujúce čísla boli dôvodom, že každoročne v tento deň pripravujeme projektový deň na danú tému, kde sa o tom učíme. Slovenská populácia trpí nedostatočným príjmom minerálnych látok, predovšetkým vápnika, niektorých vitamínov a vlákniny. Tieto deficity súvisia s nedostatočnou spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny, strukovín a celozrnných obilnín. Počet hladných ľudí vo svete rastie. Najčastejším dôvodom sú rastúce ceny potravín a finančná kríza. S vôľou, odvahou a vytrvalosťou, s ľuďmi spolupracujúcimi navzájom sa môže vyprodukovať viac potravín, uchovať a dostať ich do úst tých, ktorí to najviac potrebujú. Tento deň nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný, a preto by si ho mal každý z nás vždy vážiť. A pri tejto príležitosti si žiaci študijného odboru hotelová akadémia pripravili nástenku a príspevok do školského rozhlasu.
Autori článku: Natália Jurčíková, Martin Zelienka, Dominik Tamaši, žiaci II.HA triedy.