Aktuálne novinky a život v škole už aj na instagrame: sosmtmartin
Odkaz je v ľavom menu dolu
Každoročne Žilinský samosprávny kraj vyhlasuje súťaž o Stredoškolský podnikateľský zámer. Zapojiť sa môže každá stredná škola v Žilinskom kraji. Súťaž ma podnietiť snahu mladých ľudí k podnikateľskej činnosti. V podnikateľskom pláne sa hodnotí originalita, realizovateľnosť, ale aj trhové šance, udržateľnosť a potenciál zámeru. Dôraz sa kladie na kvalitné spracovanie, odbornosť ale aj estetiku. V rámci hodnotenia budú odmenené tri najlepšie podnikateľské plány.
Sme radi, že sa do tejto súťaže zapojili aj naši študenti nadstavbového štúdia. Sú to žiaci II.NA triedy, študijného odboru Podnikanie v remeslách a službách, Saskia Kolesárová, Martin Mirga a Lukáš Nagy. Oceňujeme, že si mimo príprav na vyučovanie, dokázali nájsť a čas zapojiť sa do tejto súťaže, v ktorej môžu zúročiť svoje znalosti z oblasti ekonomiky, marketingu, manažmentu, personálneho manažmentu a financovania podniku.
Saskia Kolesárová sa prihlásila s tradičným, ale zato originálnym spracovaním nápadu večierky. Jej večierka - ,,Špajza“ sa nachádza v obci
a mimo klasického spotrebného tovaru je obohatená o domáce pečivo a zákusky pripravované priamo v obchodíku. Pečivo a koláče budú z rôznych surovín vhodných aj pre alergikov. Saskia by rada rozbehla aj rozvoz tovaru pre tých, ktorí to potrebujú najviac a to sú naši seniori. Aj keď sa nápad môže zdať staromódny, Saskia do neho priniesla nové nápady, ktoré by mohli povýšiť podnikanie v tomto odbore a priniesť dostatočnú ziskovosť.
Lukáš Nagy mal už od detstva chuť podnikať. Jeho nápad ,,Lucky Leprechaun Irish Pub“ vznikol po jeho návšteve Írska, kde mal možnosť vidieť viacej takýchto podnikov. K tejto myšlienke ho priviedol aj fakt, že v Martine je málo takto orientovaných podnikov. Do realizovateľnosti a ziskovosti svojho podniku vkladá veľkú dôveru opretú o malý počet takýchto prevádzok a o odborné poznatky, ktoré našiel u svojich zamestnancoch. Ďalšou výhodou je značka podniku, spolupráca s výrobcami, či dodávateľmi alkoholu, ktoré má len máloktorá gastro-prevádzka.
Martin Mirga si ako svoj podnikateľský zámer vybral krajčírsku dielňu, v ktorej bude šiť a predávať svoje oblečenie. S dôrazom na unisex, originalitu či udržateľnosť, má Martin predpoklad, že by jeho podnikateľský zámer mohol zaujať. V pláne sa prezentoval aj svojimi vlastnými návrhmi.
Prostredníctvom svojho podniku ,,Maťašeje“ sa snaží potvrdiť, že remeslo môže mať naozaj zlaté dno.
Autori článku: M. Makláryová, M. Mirga, S. Kolesárová, L. Nagy
Žiačky druhého ročníka si vyskúšali novú techniku maľovanie na marcipán s použitím striekacej pištole airbruch. S touto náročnou výzvou si poradili a vytvorili malé rozprávkové postavičky.
Postupným nacvičovaním získajú pevnú ruku a presnosť a v budúcnosti budú môcť svoje skúsenosti využiť pri prezentácii svojich vlastných výrobkov.
Autor: Mgr. AndreaTomčányiová, MOV
Žiaci druhého ročníka študijného odboru hotelová akadémia v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine v mesiach november a december 2021 si precvičovali podávanie aperitívov, studených predjedál, polievok, hlavných jedál, múčnikov, nápojov, káv a digestívov v základnej forme zložitej obsluhy.
Úlohou žiakov bolo zodpovedať teoretické východiská o aperitívoch, studených predjedál, polievok, jedlách, múčnikoch a nápojoch. Bolo veľmi zaujímavé osvojovať si praktické zručnosti, vedomosti a zmysel pre službu hosťom pred hosťami - našimi spolužiakmi. Je iné pozerať sa pri predvádzaní zručností na pani učitelku, a je iné, keď sme to skúsili my žiaci osobne. Sme radi, že na hodinách stolovania sa učíme prezenčne, lebo priznáme sa, že je pre nás žiakov náročnejšie predvádzať zručnosti dištančne. Máme ďalší zážitok, keď sme si sami vyskúšali zručnosti pri podávaní zložitého obeda.
Z priloženej fotodokumentácie je vidno, že žiaci zodpovedne pristupovali k osvojovaniu si jednotlivých úkonov. Tešíme sa na deň, kedy budeme môcť osvojené vedomosti aplikovať na prevádzkovej praxi.
Autor: Natália Jurčíková, Martin Zelienka
Autor fotografii: Klaudia Chrzaszierová, Tobias Porubský
V mesiaci november sa študenti našej školy v rámci odborných predmetov Ekonomika a Osobné financie zúčastnili už 10. ročníka Finančnej olympiády, ktorá ponúka stredoškolákom možnosť otestovať a porovnať si úroveň svojej finančnej gramotnosti. Nové poznatky z oblasti hospodárenia, finančných produktov
a finančného trhu obohatili študentom vedomosti. Súťaž prebieha v troch kolách. Výsledky
1. kola budú zverejnené až vo februári. Veríme, že aspoň pár študentom sa podarí postúpiť do 2. kola. Víťazi majú možnosť získať atraktívne výhry.
Ak sa niektorí študenti zatiaľ nezapojili do súťaže, môžu tak urobiť do 02. 02. 2022 na stránke https://www.financnaolympiada.sk/i-kolo.
Autor: Ing. Jancková
Žiaci prvého ročníka v odbore grafik tlačových médií sa už aklimatizovali a a majú prvé výsledky. Prvé kroky boli návrhy na papier teda kreslenie, maľovanie napríklad aj tvorba záložiek. Potom sa začali učiť v programe Adobe Photoshop, kde si skúšali rôzne tvary, deformácie objektov, obrazov. Učili sa používať jednotlivé nástroje. Ich záujem bol veľký je to niečo nové a zaujímavé. V niektorých sa prebudila fantázia, umelecký talent, cit pre farby. V skupine je 8 chlapcov a jedno dievča, ktoré sa už aj posunulo o level vyššie a pracuje na zložitejších veciach. Je to živá skupina prvákov, ktorá medzi sebou vychádza veľmi dobre a spolupracujú medzi sebou. Už začali skúšať aj nový zalamovací program Adobe InDesign a Ilustrátor. Verím, že ich neopustí ich optimizmus a budú naďalej aktívni a plný elánu. Želám im veľa vytrvalosti a chcieť sa posunúť ďalej.
Autor článku: MOV Jana Capková
Žiaci tretieho ročníka v odbore grafik tlačových médií dostali zadanie vypracovať ročníkovú prácu : tvorba stolového kalendára v programoch Adobe Photoshop a InDesign. Ich prvou úlohou bolo aby si zvolili tému kalendára a pripravili si k tomu obrazový materiál. Niektorí použili svoje vlastní fotografie čo si nafotili po celý rok, iní v programe Photoshop tvorili vlastné umelecké obrazy a ďalší spolupracovali na fotografiách s umeleckými fotografmi napr. zvieratá. Ich ďalšou úlohou bolo nadstavenie dokumentu v InDesigne zalamovacom programe, kde si museli dať presne nadstavenie. Sádzali text a umiestňovali obrazy. Každý si musel svoju prácu skontrolovať, urobiť korektúru. Výsledky ich práce budú môcť vidieť aj zamestnanci našej školy, kde každý dostane kalendár od jednotlivých žiakov. Táto téma , ktorú žiaci vypracovali bude aj témou maturitnou na budúci školský rok. Žiakom držím palce a prajem veľa úspechov v práci.
Autor článku: MOV Jana Capková
Keďže bol aktuálny Sviatok svätého Mikuláša, rozhodli sme sa v rámci výuky darčekového balenia – vyskúšať netradičné darčekové balenie, ktoré by potešilo nejedno detské srdiečko..
Spolu s p. majsterkou OV, Monikou Plicovou, sme vyrobili vlastný rozprávkový darček a dali sme mu názov
,,Z rozprávky do rozprávky.“
Tento nádherný sladký sviatok je za nami a preto v pohodovej atmosfére plnými dúškami nasávajte predvianočnú atmosféru.
Autor textu : Karin Murgašová 1.KZ-O-G
Dňa 9.10.2021 sme sa spolu s naším majstrom odborného výcviku Stanisławom Wolańskim vybrali do mestečka Tønder, ktoré sa nachádza na juhu Dánska a sídli tam centrála spoločnosti ECCO. Hoci bola cesta dlhá, tešili sme sa, že spoznáme aspoň kúsok novej krajiny, v ktorej sme ešte nikdy neboli. Praktická časť tejto našej “služobnej cesty” bola o tom, aby sme predali svoje skúsenosti so šitím v kurze From cow to shoe dalším mladým ľudom z každého kúta sveta, ktorí pracujú pre túto dánsku firmu. Našou ďalšou úlohou bolo spraviť predchádzajúcu úlohu zábavnou, čo sa nám aj podarilo. Chceli sme, aby si každý z účastníkov tohto kurzu mohol odtiaľ odniesť ušitú topánku. Náš víkend sme strávili menším spoznávaním južného Dánska, kde sme navštívili ostrov Rømø na západe krajiny, mesto Højer s krásnym veterným mlynom z roku 1857. Ďalšia a zároveň naša posledná zastávka bola v meste Åbenrå na východe krajiny, kde sme sa prechádzali po pláži a spoznávali krásy miestneho fjordu.
Celý tento náš výlet spolu s praktickou časťou sme si užili naplno a kebyže ešte príde takáto príležitosť, tak neváhame ani sekundu a hneď by sme šli.
Mária Gáborová a Marián Tulipán , 3.T-TO
Aj naša škola má 14 expertov.
Predmetová komisia prírodných vied a športu zabezpečila veľké finále celoslovenskej súťaže, ktoré sa konalo 30. novembra 2021. Vzhľadom na protipandemické opatrenia a dištančnú výučbu niektorých tried bola tohtoročná organizácia komplikovaná. Žiaci v karanténe súťažili online a ostatní v škole prezenčne. Za 60 minút museli preukázať svoje vedomosti v odpovediach na 50 otázok.
Súťažiaci si vyberali dve spomedzi nasledujúcich šiestich ponúknutých tém podľa vlastného uváženia :
Súťaž organizovala spoločnosť Talentída, ktorá vyhodnotí odpoveďové hárky do 21.decembra 2021.
My však už dnes vieme, že každý, kto sa súťaže zúčastnil je EXPERT !
Mgr. A. Macháčková, PaedDr. K. Trnovská
Slovenská agentúra životného prostredia organizuje 26. ročník medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže.
Prostredníctvom súťaže sa snažíme vštepovať deťom vzťah k prírode a životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave. Súťažné práce by mali mať tvorivý a motivačný charakter, ktorý prezentuje vzťah detí k životu a k prírode.
Vyzvať mladých umelcov k vytvoreniu výtvarných a literárnych umeleckých diel, ktorými vyjadria svoj postoj k aktuálnym environmentálnym problémom a pokúsia sa zamyslieť nad ich riešeniami.
Podľa vekovej kategórie odovzdáme hodnotné ceny, športové veci, maliarske potreby, knižné publikácie + diplom + darčekové predmety (plne využiteľné, keďže zastávame myšlienku efektívneho využitia vecí)
Súťažné kategórie
Termín súťaže: do 10.02.2022
Čo je to lokálnosť?
Lokálnosť – je slovo, s ktorým sa stretávame takmer každý deň. Pojem „lokálnosť“ v kontexte udržateľného rozvoja ľudstva znamená v prvom rade množstvo zamyslení nad spôsobom života aký žijeme a v druhom rade sú to návrhy, ako zmeniť pohľad na svoje bezprostredné životné prostredie a zdroje ktoré využívame. Je dôležité pochopiť ako funguje svet, ale pre jednotlivca je ešte dôležitejšie pochopiť svoje okolie, životné prostredie a viac sa sústrediť na lokálnosť ako na globálnosť.
Tajomstvo lokálnosti totiž spočíva v rozumnom využívaní miestnych regionálnych zdrojov, ktoré ponúka životné prostredie. Základom sú vodné zdroje, pôda, ovzdušie. Tieto tri elementy si musíme chrániť najviac. Na to, aby sme ich mohli chrániť a zároveň využívať, musíme robiť opatrenia. Pritom základné opatrenia by mali byť zamerané na zabránenie znečistenia týchto elementov. Napríklad menej anorganických hnojív v poľnohospodárstve, zákaz plošného výrubu lesov, viac čističiek odpadových vôd a pod. Toto sú príklady na systémové opatrenia.
Čo môžem urobiť ja pre moju udržateľnú lokálnosť?
Viac informácií nájdete na: https://www.ewobox.sk/sazp/zeleny-svet/propozicie
V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte na adrese: milanova@sosmt.sk
Rada vám pomôžem s odoslaním vašej súťažnej práce 😊 !
https://www.freepik.com/free-vector/people-with-renewable-energy-resources-illustration_3226210.htm?query=environment
Dnešný deň na odbornom výcviku sme si spríjemnili trochu inými zručnosťami, ktoré by ste darmo hľadali v našom učebnom pláne. Začal sa adventný čas a tak sme sa spolu so žiakmi prvého ročníka učebného odboru čašník, servírka rozhodli skrášliť prostredie jedálne a vytvoriť aspoň trochu príjemnú atmosféru predvianočného času. Upravili sme stoly, nadekorovali sme adventné svietniky, pridali aj mikulášsky balíček, nech sa máme na čo tešiť. Opojná vôňa vianočného punču prevoňala celý priestor a my sme sa aj niečo nové naučili. Pripravili sme si tri druhy nealkoholických horúcich nápojov, kde sme využili rôzne druhy čaju, ovocné džúsy, citrusové plody, koreniny a na ochutenie karamelový, bazový a sangria sirup. Žiaci si vyskúšali prácu obsluhujúceho a naučili sa, že estetické vnímanie a reflexia na aktuálne témy sú veľmi dôležité v danej profesii.
Autor článku a fotografii: Mgr. Karkušová
Dňa 29.11.2021 žiaci 3.ročníka študijného odboru hotelová akadémia prestreli výsek slávnostného svadobného stola pre 6 osôb. V rámci projektového vyučovania mali žiaci za úlohu prestrieť z dostupného inventára slávnostný stôl pri príležitosti ,,Svadby“. Žiaci zostavili slávnostné menu podľa gastronomických pravidel, precvičili si prácu s obrusmi, zakladanie inventáru na stôl a predovšetkým dokázali svoje tvorivé a estetické schopnosti pri dekorovaní slávnostného stola. Domnievam sa, že sa našim žiakom podarilo vystihnúť zadanú tému za určený časový limit pri dodržaní zásad prestierania.
Autor článku: Zuzana Andrášiková, trieda III.HA 1.sk.
Autor fotografii: Katarína Dubovcová, trieda III.HA1.sk
Aby mohli kuchári a čašníci robiť svoju prácu na požadovanej úrovni, potrebujú sa opierať aj o odborné teoretické vedomosti.
Svoje „sily“ v teórii si porovnali formou kvízu žiaci 1. ročníka učebného odboru kuchár so žiakmi 1. ročníka učebného odboru čašník z triedy I. CS – KU - KN.
Súťaž sa uskutočnila 26.11.2021 v učebni B3. Za každý odbor bojovalo dvojčlenné družstvo. Odpovedali na otázky z oblasti stolovania, a potravín a výživy. Ich spolužiaci so záujmom sledovali kvíz a keď bolo treba, pomohli žolíkovou odpoveďou. Na priebeh kvízu dohliadali vyučujúce Mgr. Monika Vaňová a Mgr. Martina Panáková, ktoré kvíz pripravili. Súboj kuchárov a čašníkov sa skončil remízou. Verím, že zábavnou formou prispel žiakom obidvoch odborov k upevneniu učiva z odborných predmetov.
Autor textu: Natália Kyšková, trieda I.CS-KU-KN Fotografie: Sandra Jakubíková, I.CS-KU-KN
Adventné obdobie si mnohí spájame s predvianočným období. Štyri nedele pred Vianocami zapaľujem sviečku na adventnom venci, a nevieme sa dočkať nami vytúžených a obľúbených Vianoc.
Čo vlastne znamená Advent?
Adventom začína nový cirkevný rok. Adventus znamená v latinčine príchod. Adventné obdobie sa ustanovilo na 4 adventné nedele. Pre mnohých je Advent duchovnou prípravou na narodeniny Božieho dieťaťa. V tomto období sa ľudia zvykli stíšiť a neorganizovali zábavy. Naši predkovia sa zvykli postiť. Predvianočné obdobie je aj obdobím upratovania, pečenia koláčov, oblátok a aj mnohých zvykov, povier a tradícii. Obdobie Adventu nemá byť obdobím zhonu, pachtenia sa za darčekmi, prehnanou starostlivosťou o domácnosť a naplnením špajze. Adventný čas má naplniť ľudí pokojom, odpustením si, zamyslením sa nad svojím správaním sa a upevňovaním dobrých medziľudských vzťahov. Symbolom Adventu je aj adventný veniec. Jeho štyri sviečky symbolizujú nádej, mier, priateľstvo a lásku. Pestujme si tieto vzácne poklady a zachovávajme tradície našich predkov.
Autor článku: Zuzana Andrášiková, trieda III.HA
Odborný výcvik žiakov I. ročníka v hoteli Turiec
Pre žiakov I. ročníka je táto etapa v živote niečo nové a neznáme. Prispôsobujú sa určitým pravidlám, novému prostrediu a hlavne učia sa zodpovedne zvládať pridelené pracovné činnosti. Svojimi zručnosťami sa podieľajú pri tvorbe pokrmov, aktívne sa zapájajú pri ich výdaji a dekorovaní. Majú možnosť reálne pozorovať kuchárov pri príprave a dekorovaní jedál na À la carte . Je veľmi dôležité u profesie kuchár upevňovať si nadobudnuté vedomosti, svoje odborné zručnosti a napredovať v kreatívnom myslení. Prajem im v budúcnosti, aby dosiahli vo vzdelaní čo najlepšie výsledky.
Autor článku: MOV – Obuchová Miroslava
Nie je tomu tak dlho, čo sme spolu so žiakmi museli zmeniť miesto výkonu odborného výcviku. A aj hľa... naši žiaci sa nielenže rýchlo adaptovali na nové pracovisko, ale aj veľmi aktívne sa podieľajú na príprave rôznych pokrmov. Pracovisko kuchárov v Liečebných kúpeľoch Veľká Fatra v Turčianskych Tepliciach poskytuje široký priestor na precvičovanie a upevňovanie tak potrebných odborných zručností. Žiaci majú možnosť precvičovať krájanie rôznych druhov surovín. Dievčatá sú zručné v studenej kuchyni pri príprave šalátov. Veľmi zaujímavá bola pre nich skúsenosť s kysnutým cestom, keď pri príprave dukátových buchtičiek použili až 18kg múky. Z veľkých plátov upečeného cesta vykrajovali malé kocky, ktoré pri výdaji prelievali vanilkovým krémom. Skúsenosť získavajú aj pri výdaji jedál pred zrakom hosťa, kde pokrmy naberajú pod dohľadom pani majsterky a určeného personálu kuchyne. Zručnosti si osvojujú aj pri príprave mäsitých pokrmov, ktoré upravujú krájaním, naklepávaním, obaľovaním a rôznymi inými spôsobmi. Žiaci v tomto zariadení dostávajú veľký priestor na učenie, nie sú len pozorovateľmi, či pomocnými pracovnými silami. Posilňuje sa ich sebavedomie a hlavne aj vzťah k profesiu. Získavajú tu reálny prehľad o technologických úpravách, vidia rôzne druhy mäsa a vďaka tomu ho vedia ľahšie rozoznávať a určovať vhodnosť jednotlivých častí na technologické spracovanie.
Z Turčianskych Teplíc Vás pozdravujú žiaci z II. CS-KU-KN J
Autor článku a fotografií: Bc. Jana Fánčiová, majsterka OVY
V tomto školskom roku, v súťaži s názvom „Stredoškolský podnikateľský zámer“, ktorej vyhlasovateľom je Žilinský samosprávny kraj, bude našu školu reprezentovať žiačka 5. ročníka študijného odboru hotelová akadémia - Patrícia Buociková.
Odborná komisia bude hodnotiť originalitu jej podnikateľského zámeru, jeho realizovateľnosť, trhové šance, udržateľnosť, inovačný potenciál a kvalitu spracovania.
Paťa vo svojom diele opisuje založenie pohostinského podniku zameraného na prípravu a podávanie špeciálnych mexických jedál a nápojov v idylickom domácom prostredí mexičanov. Vsadila tak na globálny megatrend v stále rastúcom dopyte po pikantných jedlách z indiánskej a španielskej kuchyne predstavujúcich základ mexickej kuchyne. Odbornú komisiu sa bude snažiť ovplyvniť aj svojimi ekonomickými znalosťami v oblasti financovania zámeru, tvorby finančného plánu, vypracovania SWOT analýzy, ap.
Pata si verí. Je presvedčená, že podnikateľský zámer má spracovaný dobre a že aj v prípade reálneho založenia takéhoto podniku v Martine by nemala problémy s jeho prevádzkovaním. Jej podnik by prežil v akomkoľvek, aj v dravom konkurenčnom prostredí.
Držme našej Pati palce! Nech je v tejto súťaži úspešná minimálne tak, ako boli úspešní naši žiaci v minulosti. Hlavne nech má zo svojho diela dobrý pocit vlastnej sebarealizácie!
Autor textu: PhDr. Peter Huľo, PhD.