Dňa 30.06.2021 si pripomíname Medzinárodný deň priateľstva. Priateľ je človek, s ktorým nás spájajú spoločné záujmy a ciele. Priateľstvo sa získava na základe dôvery a rešpektovania jeden druhého. S priateľom sa cítime pokojne, pochopení, ľahšie sa znášajú ťažkosti i radosti života.
Máme prvý ročník za sebou. Sme radi, že sme sa rozhodli pre túto školu. V našej škole sme našli veľa dobrých kamarátov v podobe našich spolužiakov, ale aj učiteľov. Páči sa nám, že aj žiaci z vyšších ročníkov nám ako prvákom boli, a aj sú nápomocní a priateľskí. Na hodinách spolu riešime rôzne úlohy, simulujeme rôzne situácie, s ktorými sa môžeme stretnúť v pohostinských zariadeniach. Na hodinách stolovania spoločne prestierame, učíme sa servírovať jedlá a nápoje. Na hodinách prípravy pokrmov sa učíme variť chutné a dobre vyzerajúce jedlá, ktoré si aj sami odegustujeme. Každou hodinou nás naši učitelia posúvajú ďalej a máme s nimi priateľský vzťah. Svojimi skúsenosťami nás usmerňujú, ale aj povzbudia a pochopia. Tešíme sa už na hodiny v ďalších ročníkoch, kde získame vedomosti a zručnosti z nových trendov gastronómie, a upevníme si priateľské vzťahy so spolužiakmi.
Autor článku a foto: Nikola Lazarová – trieda I.HA
28.6.2021 sa v telocvični Strednej odbornej školy obchodu a služieb Martin uskutočnil turnaj žiakov v stolnom tenise, zúčastnili sa ho i žiaci z Odborného učilišťa Martin.
Výsledky:
Chlapci
1.Tomáš Mondočko- III. T-TO
2.René Kubiridžák- III.T-TO
3.Patrik Válek- I.PJ
Dievčatá
1.Michalková Dominika- II.KZ-G
2.Raždíková Renáta- I.PJ
3.Migrová Laura- III.HA
Víťazom srdečne blahoželáme a tešíme sa na športové súťaže v novom školskom roku.
Mgr. Ivana Brozmanová, učiteľka TV
Za zapojenie sa do súťaže o najväčší narcis a aktívnu pomoc počas zbierky v TESCO.
V rámci projektu UNICEF sme dostali výzvu pripraviť skromne a jednoduché jedlo Žemľa s vajíčkom a osviežujúci nápoj “Limetkada”. Slovenské deti by sa mali naučiť hospodáriť a neplytvať darmi našej zeme, pretože netrpia tak hladom a bezmocnosťou ako ľudia na Haiti. Obyvatelia Haiti doslova “bojujú” o jedlo. Vážte si že našim domovom je Slovensko.
Autor článku MOV- Obuchová Pripravil žiak z II. C-K Samuel Hrivnák
V priebehu minulého týždňa sa na SOP cukrárskom konali koncoročné skúšky 1. a 2. ročníka. Úlohou žiačok bolo pripraviť si a upiecť podľa zadanej témy ľubovoľný zákusok. Po teoretickej príprave a upečení zákusku ho žiačky nadekorovali na taniere. Pri následnej prezentácii svojich výrobkov, ktoré si môžete prezrieť na nasledujúcich fotografiách, žiačky preukazovali aj svoje teoretické vedomosti a odpovedali na otázky skúšajúcich MOV. Napriek dlhotrvajúcej pandémii a dištančnému vzdelávaniu výsledky dopadli uspokojivo.
Text : MOV Bc. Anna Zacharová
Žiaci 2. ročníka študijného odboru hotelová akadémia Laura Rumanová a Matej Remenár ku novej otvorenej výzve SPP na predkladanie žiadostí o finančný príspevok natočili upútavku pripravovaných aktivít, ktoré by realizovali v prípade schválenia projektu s názvom "Učíme sa navzájom - medzigeneračná konfrontácia prístupov k príprave zdravej stravy." Ide o komunitný projekt zameraný na stretávania sa so staršími ľuďmi – seniormi z Centra sociálnych služieb v Martine, na ktorých sa budú vzájomne obohacovať o svoje skúseností z oblasti prípravy pokrmov. Veríme, že bude úspešný a že v budúcom školskom roku budeme mať možnosť našim seniorom vyjadriť úctu, obdiv, trochu ich potešiť a načerpať z ich múdrostí.
Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.
Aj keď mali žiaci kvôli pandémii Covid 19 veľmi málo času na získanie potrebných zručností vo svojej profesii, napriek tomu výsledok bol uspokojivý a potešil všetkých prítomných. Žiačky 1. ročníka učebného odboru čašník, servírka si v závere školského roka vyskúšali, ako zvládnuť prípravu stolovania na jednoduchý obed slávnostnejšou formou. Na svoje úlohy sa zodpovedne pripravili a pozitívne výsledné hodnotenie im vyjadrili skúšajúce pani majsterky. Koncoročné hodnotenie ešte obohatili o pekné ukážky tranšírovania ovocia a precvičili si podávanie jedál vo vyššej forme jednoduchej obsluhy.
Napriek sťažených študijným podmienkam žiakom nechýba chuť učiť sa a posúvať svoje profesijné snaženie k vyšším cieľom. Budeme im držať palce.
Autor: Mgr. Karkušová Foto: V. Mišúnová
Samuel Hrivnák je žiakom 2. ročníka štúdijného odboru kuchár. Okrem toho, že navštevuje zaujímavý odbor, tak sa venuje športu, a to konkrétne hokejbalu.
Hokejbalu sa venuje už od 11. rokoch. Športovo vyrastal v rodnom Martine, kde hrával od kategórie U12 až do mužov. V roku 2018 sa mu podarilo dostať na Majstrovstvá Sveta U16 ktoré sa konali v Peřove a Zlíne, kde so slovenským tímom obsadili 2. miesto. O rok neskôr sa mu podarilo znova prebojovať na Majstrovstvá Sveta juniorov do 16 rokov, ktoré sa konali v roku 2019 v Českej republike. Ako Slovensko obsadili 4.miesto. Pre Samuela to bola obrovská motivácia a po MS začal trénovať v Považskej Bystrici za juniorov a následne aj za mužov. V sezóne 2019/20 sa mu podarilo vyhrať extraligu Juniorov a v tom istom roku aj Extraligu mužov. V roku 2021 s tímom z Povazskej Bystrice zaznamenal veľké klubové úspechy. Vyhrali Majstrovstvá SR do 23 rokov následne skončil ako vicemajster MSR do 20 rokov, a v U18 sa im podarilo obsadiť 3.miesto. Momentálne sa v 17-tich rokoch pripravuje s reprezentačným timom do 20 rokov na Majstrovsva Sveta ktoré sa budú konať budúci rok. Pevne veríme, že aj na tejto súťaži Samuel so svojím tímom uspeje.
Prajeme nášmu Samíkovi a jeho tímu veľa športových a osobných úspechov. Sme hrdí, že našu najlepšiu školu navštevuje veľa úspešných a aktívných mladých ľudí, ktorí sú zapálení pre svoj odbor a svoje koníčky.
Autor článku: Mgr. Monika Vaňová – triedna učiteľka II.C-K
Autor fotografii: Samuel Hrivnák – žiak II.C-K
Riaditeľka SOŠ obchodu a služieb v Martine v zmysle § 65 ods. 2 a v súlade s paragrafmi o prijímaní na vzdelávanie v stredných školách zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v zmysle Rozhodnutí ministra školstva, vedy, výskumu a športu vyhlasuje
ďalší termín prijímacieho konania na nenaplnený počet miest (22. jún 2021)
prijímaných žiakov do 1. ročníka pre školský rok 2021/2022 pre študijné aj učebné odbory nasledovne :
Prijímacie konanie sa bude konať podľa schválených Kritérií pre prijímacie konanie pre školský rok 2021/2022.
Termín ďalšieho prijímacieho konania je 22. jún 2021.
Prihlášku môžu uchádzači o štúdium posielať do 16. júna 2021.
Ďalšie informácie na tel. číslach : 043/41 332 66, mobil: 0910 909 927 ,
prípadne na emailovej adrese : cernakova@sosmt.sk , sosmt@sosmt.sk
Stal sa ním David Kováčik zo IV.HA, ktorý zvíťazil v celoslovenskej súťaži realizovanej Fakultou masmediálnej komunikácie v Trnave. Súťaže sa zúčastnilo 70 študentov zo stredných škôl celého Slovenska, ktorí posielali v apríli svoje práce na tému - Marketingová komunikácia vašej strednej školy. Zadanie pre tento rok znelo: „ Predstavte si, že ste na pozícii riaditeľa školy, kde študujete. Vašim cieľom je zvýšenie záujmu o štúdium a zlepšenie imidžu školy s využitím všetkých dostupných marketingových nástrojov.“ Zaujalo Vás to? Ak áno, budúci rok sa môžete zapojiť aj Vy a získať niektorú z hodnotných cien. Tento rok bol prvou cenou mobil Samsung Galaxy. Výsledky vyhlasovala priamo dekanka fakulty VŠ. Prvá reakcia Davida Kováčika - víťaza súťaže a nového majiteľa mobilu znela: „Ďakujem, tak toto som skutočne nečakal...“ Srdečne blahoželáme.
Autor: Ing. Jancková
Dňa 19.6. 2021 vo dvorane Slovenského komorného divadla zabezpečovali žiaci Strednej odbornej školy v Martine pod vedením svojich pedagogických zamestnancov, zamestnancov školskej jedálne a riaditeľky školy slávnostné podujatie – čašu vína, objednávateľom ktorej bol úrad Žilinského samosprávneho kraja. Pre zúčastnených hostí pripravili honosné ponukové stoly plné nádherne vyzerajúcich a chutných „finger food“ (pokrmov konzumovateľných rukou) a postarali sa o profesionálnu obsluhu. Noblesný priestor divadla dodával ich pracovným výkonom vysoký lesk. Možno aj z tohto dôvodu si ich prácu všimli a ocenili aktuálne spoločensky najvýznamnejšie osoby v žilinskom kraji, ktoré im prišli za prácu osobne poďakovať a prejaviť záujem o dlhodobejšiu spoluprácu pri zabezpečovaní podobných podujatí.
Svojim zodpovedným prístupom tak všetci, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tohto podujatia, významnou mierou prispeli k dobrému menu školy, z čoho mali veľkú radosť. Za všetkých zamestnancov školy vyjadrujeme našim žiakom srdečné poďakovanie!
Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD. Fotografie: Bc. Kellnerová, PhDr. Huľo, PhD.
Prijímacie konanie pre uchádzačov do nadstavbového štúdia v študijnom odbore 6403 podnikanie v remeslách a službách sa uskutoční dňa 21. 06. 2021 od 7, 45 hod. v budove školy.
Všetky dôležité informácie pre prihlásených uchádzačov sú uvedené v kritériách prijímacieho konaina a v pozvánke.
V rámci projektu UNICEF sme dnes so žiakmi z I.C-K kuchár pripravili na obed ukrajinské národné jedlo Sýrniky. Recept je veľmi jednoduchý a jeho základ tvorí tvaroh, cukor, vajcia, múka, vanilkový cukor, hrozienka a môžeme pridať postrúhané jablká. Na dekoráciu sme použili čerstvé jahody a jahodový tartar. Obed bol úžasný!!! Žiaci z I.C-K prajú Dobrú chuť!
Autor článku: MOV- Obuchová
Dňa 15. 06. 2021 sa trieda I. IKT spolu s Ing. M. Nováčikovou a Mgr. J. Tomkovou zúčastnila v rámci predmetu tovaroznalectvo exkurzie.
Solivar v Prešove, národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), huta , varňa , sklad soli (komory), kováčske dielne a klopačka (turňa). Pôvodný areál bývalého panvového solivaru dotvárali ďalšie objekty, akými boli napr. slané kúpele, strojovňa, vozovňa a iné. Areál panvového solivaru ako unikátny komplex technicko-technologických a iných objektov nemá v oblasti technických pamiatok podobného druhu na území Slovenska konkurenta.
Po exkurzii sa žiaci zúčastnili únikových hier : útek z väzenia a prebudenie Drakulu. Hry sa im veľmi páčili. Museli tu zapojiť svoje matematické znalosti, kreativitu, fantáziu, zručnosti. Zažili tu veľa adrenalínu, ale aj zábavy.
Autor článku : Ing. M. Nováčiková
9. a 11.6. mali žiačky prvého a druhého ročníka záverečné skúšky, kde ukázali svoje zručnosti, ktoré získali za druhý polrok. Dievčatám sa darilo, vo svojej skúške uspeli a dokázali,že aj za ťažších podmienok, ktoré sme mali v rámci dištančneho vzdelávania je možné uspieť.
MOV: Ľubica Hanajikova
Projektové aktivity zamerané na modernú prípravu pokrmov a nápojov. Do fotogalérie bol pridaný nový album Interreg projektové aktivity.
Po návštevách kolíb v rôznych regiónoch Žilinského kraja, kde sme sa venovali príprave tradičných pokrmov a nápojov sme sa v týždni od 31. mája do 4. júna 2021 zdokonaľovali v príprave moderných pokrmov a nápojov.
Začali sme pracovnými workshopmi zameranými na činnosti súvisiace s prípravou rôznych druhov káv. Viedli ich slovenskí experti, ktorí sa nimi dlhodobo zaoberajú. V ich úvodoch sme si vypočuli prednášky o pestovaní, pražení, miešaní a mletí kávy. V praktickej časti workshopov sme sa na špeciálnom mlynčeku naučili nastavovať hrúbku mletia, čo je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim chuť kávy. Oboznámili sme sa s funkciami a údržbou nových prístrojov na prípravu káv – profesionálneho kávovaru a selfieccina. Každý žiak a učiteľ mal možnosť vycvičiť sa v príprave dobrého espressa a mliečnej peny, ktorá je základom pre trendové kávy – cappuccino a latte macchiato. Cappucino sme využívali aj na prípravu selfieccina, t.z. že na jeho mliečnu penu sme pomocou kakaovej náplne tlačili fotografie hostí. Mliečnu penu sme využívali aj na kreslenie rôznych obrazcov do krémy espressa – technikou „latte art“.
Ďalšie workshopy boli zamerané na prípravu moderných pokrmov. Zahraniční experti z Poľska nás zaúčali, ako pri nej využívať najnovšie technológie – paco jet, sous vide, thermomix a indukčný sporák. Vďaka nim mali pokrmy lahodnejšiu chuť a lepší vzhľad.
Spoločne so žiakmi pripravili štvorchodové menu zložené zo studeného predjedla, hlavného jedla a dvoch dezertov.
Studeným predjedlom bol losos so špargľovou penou pripravený pomocu pacojet-u a sous vide. Hlavný pokrm kurací steak so zelerovo-jablkovým pyré a varenými zemiakmi v šupke pripravovali na indukčnom sporáku a v thermomixe. Čokoládové brownies ako prvý dezert bol podávaný s vanilkovou zmrzlinou pripravenou pomocou paco-jetu. Podobným spôsobom bola pripravená aj tymianovo-citrónová zmrzlina ako druhý dezert.
V rámci diskusií boli účastníci workshopov oboznámení s množstvom ďalších receptov chutných pokrmov, ktoré je možné pripraviť pomocou uvedených špičkových technológií. K tlmočeniu z poľského jazyka do slovenského jazyka a naopak bol zabezpečený tlmočník.
Všetky workshopy sledovali aj naši projektoví partneri z Poľska. Boli snímané a zaznamenávané digitálnou technikou.
Aj tento týždeň boli pre žiakov zabezpečené voľnočasové aktivity. Navštívili sme najväčšie múzeum v prírode na Slovensku - Múzeum slovenskej dediny v Martine. Expozície, ktoré sa rozprestierajú na rozlohe viac ako 15 hektárov, prezentujú návštevníkom formy tradičného staviteľstva a spôsob života na Slovensku v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. V tomto čarovnom areáli sa uskutočňuje množstvo vystúpení folklórnych súborov, čo významné prispieva oživovaniu tradícií. SNM v Martine je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku, ktoré sa buduje od 60. rokov 20. storočia ako celoslovenská expozícia tradičného staviteľstva, bývania a spôsobu života na Slovensku. Navštívili sme tu 129 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Liptov, Kysuce – Podjavorníky a Turiec. Tieto unikátne dreveničky a domčeky priblížili účastníkom projektu život na dedinách v minulosti. Sú obrazom rozmanitosti foriem tradičnej stavebnej kultúry a hospodársko–sociálneho rozvrstvenia obyvateľov severozápadného Slovenska. Žiaci si mohli pozrieť aj časť objektov, ktorá je interiérovo zariadená. V regióne Orava patrí k najpozoruhodnejším zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z roku 1748. V centre areálu je situovaný turčiansky región, ktorého dominantu tvorí rímskokatolícky drevený kostol sv. Štefana Kráľa z Rudna postavený v roku 1792, zaujímavý sochárskym a maliarskym riešením interiéru. K unikátnym stavbám patrí filagória zo Slovenského Pravna s cennými nástennými maľbami z r. 1792 a rekonštruovaný objekt vozárne z Moškovca. Sme veľmi potešení, že sme mohli v tejto vzácnej lokalite vychutnať atmosféru minulých čias a mohli sme tieto čarovné miesta aj digitálne zachytiť.
Ďalšia spoločná aktivita bola troška iná. Keďže tento týždeň sme sa zameriavali na modernú gastronómiu, tak aj pri výbere aktivity sme zacielili na modernejšiu aktivitu, ktorá je navyše veľmi prospešná pre budovanie kooperácie medzi účastníkmi. Hra Escape room je typom únikovej hry, ktorá spočíva v tom, že sa musíte v časovom intervale do 60 min. dostať von zo zamknutej miestnosti do nasledujúcej zamknutej miestnosti, pričom táto cesta von vedie cez rôzne úlohy a hlavolamy, ktoré treba pochopiť a vyriešiť a na základe toho odomknúť všetky zámky, ktoré tam sú. Úlohy z prostredia KINA, boli o všímavosti, hľadaní predmetov a ich spájaní za účelom získania kódu na otvorenie zámku. Veľakrát išlo o logické úlohy, ktorých vyriešením sme otvorili nejakú skrinku alebo zámok. Pri týchto úlohách bola nevyhnutná spolupráca všetkých účastníkov navzájom. Aby sme došli do cieľa a vyriešili hlavnú úlohu, museli sme všetko prehľadať, odkryť, úlohy môžu byť schované kdekoľvek. Aj samotné prehľadávanie nábytku bolo hlavolamom. Miestnosti boli pripravené tak, aby nás postupne viedli a odokrývali nám nové úlohy. Niekedy bolo potrebné zapojiť logické myslenie, inokedy praktickú zručnosť. Jedna úloha dokonca preskúšala pamäť nás všetkých niekoľkokrát, kým sme ju zdolali. Takto sme sa postupne prebojovali ku otvoreniu finálnych dverí. Bol to veľký zážitok.
Na to, aby sme si pripomenuli aké je mesto Martin kultúrne významné, navštívili sme počas ďalších aktivít historické centrum mesta, významné kultúrne ustanovizne a historické budovy mesta Martin a Národný cintorín. Národný cintorín v Martine je miestom posledného odpočinku mnohých významných osobností slovenského života. Bol založený koncom 18. storočia pôvodne ako mestský cintorín. V roku 1967 bol vyhlásený za Národný cintorín a národnú kultúrnu pamiatku. Svoj celonárodný význam si získal v druhej polovici 19. storočia, keď bola starostlivosť oň zverená Matici slovenskej. Martin ako miesto Národného cintorína nebol vybraný náhodne, v 19. storočí bol totiž strediskom slovenskej kultúry. História cintorína je spätá s históriou mesta. Keď sa Martin v poslednej tretine minulého storočia postavil na čelo národného života na Slovensku, prišli sem mnohí spisovatelia, redaktori, právnici, ale i vedci, hospodárski činitelia či umelci, ktorí budovali Maticu slovenskú, Živenu, Muzeálnu slovenskú spoločnosť a aj ďalšie národné spolky, peňažné ústavy a priemyselné podniky. Pravda, na ich rozvíjaní sa významne podieľali aj martinskí mešťania. Väčšina z týchto osobností skončila svoju životnú púť práve na Národnom cintoríne. Kuzmányho nasledovali Janko Kalinčiak, Viliam Pauliny – Tóth, Mikuláš Štefan Ferienčík, Martin Kukučín, Janko Kráľ, Janko Jesenský, Jozef Cíger Hronský, či Gorazd Zvonický. V súčasnosti je na Národnom cintoríne pochovaných asi tristo významných osobností.
Históriu mesta sme si pripomenuli návštevou významných budov, ako napríklad budovy Matice slovenskej, Národný dom, Župný dom, pripomenuli sme si Deklaráciu slovenského národa, známu ako Martinská deklarácia, významný dokument z 30. októbra 1918 prijatý na zhromaždení v Martine, kde sa účastníci prihlásili k seba určovaciemu právu národov a ustanovili Slovenskú národnú radu ako jedinú predstaviteľku oprávnenú vystupovať v mene slovenského národa. A takto sme ukončili sériu aktivít zameraných na upevnenie národného povedomia a významných historických udalostí.
Autori: PhDr. Peter Huľo, PhD.
Ing. Lenka Pšenková
Tento projekt je financovaný zo zdrojov Europského fondu regionálneho rozvoja, Žilinského samosprávneho kraja a Strednej odbornej školy obchodu a služieb. Na fotkách sú umiestnené objekty
z Múzea Slovenskej dediny v Jahodnických Hájoch, Martin.
Žiaci druhého ročníka študijného odboru hotelová akadémia dňa 10.06.2021 absolvovali laboratórne cvičenie v priestoroch školského átria. Jeho cieľom bolo upevniť získané praktické zručnosti v oblasti technológie prípravy pokrmov a techniky obsluhy.
V dopoludňajších hodinách, v rámci prípravných prác žiaci pod vedením manažérky Kataríny Dubovcovej pripravili átrium na grilovačku a prezentáciu vybraných zručností. Nechýbala ani fotogaléria, ktorá pripomínala spoločne prežité chvíle so svojimi učiteľkami počas pandemického školského roka.
V úvode podujatia privítali pozvaných hostí Laura Rumanová a Matej Remenár. Ako moderátori podujatia uvádzali jednotlivé vystúpenia žiakov. Hostia mali možnosť vidieť prípravu nealkoholického mojita, zeleninového šalátu, ovocného šalátu a plnených palaciniek. V závere prezentácie zručností im spolu so žiakmi prvého a tretieho ročníka zaspievali pieseň, ktorá sa podpísala pod pohodovú atmosféru podujatia.
Po veselej pesničke prišli na rad pokrmy z grilu. Žiaci nimi ponúkali svojich hostí a mali z toho veľmi dobrý pocit, pretože chutili skvele.
Cieľ laboratórneho cvičenia sa naplnil. Žiaci preukázali, že úroveň ich zručností je na slušnej úrovni. Majú všetky predpoklady na to, aby sa z nich v budúcnosti stali naozajstní odborníci. Pre žiakov bola práca pred hosťami novým zážitkom, pretože z dôvodu pandémie im nebolo umožnené absolvovať prácu v obsluhe v odbytových strediskách.
Autori článku: Mgr. Monika Vaňová a Mgr. Paulína Bukovinská.