Navigácia

  • Naše žiačky bodovali na 3. ročníku gastronomickej súťaže v Lodži s tematikou: „Pohánka biela ako sneh“.

    Naše žiačky bodovali na 3. ročníku gastronomickej súťaže v Lodži s tematikou: „Pohánka biela ako sneh“.

    Dňa 25.10.2023 sa v Gastronomiku – Zespole szkol gastronomycznych  v Lodži odohral už tretí ročník prestížnej medzinárodnej súťaže, ktorý venoval pozornosť vegetariánskej rastlinnej strave s výnimočnou témou: „Pohánka biela ako sneh“. Táto súťaž nebola iba o chuti a kreativite, ale tiež o dôležitosti zdravej stravy, čo sa stalo dôležitým aspektom pre náš tím a našu školu. Súťaž bola organizovaná na počesť Zbignieva Kopyckiego, vášnivého zástancu vegetariánstva a propagátora zdravého životného štýlu.

    Medzi súťažné tímy sa postavili aj žiačky odboru hotelová akadémia Martina Ďurmanová a Nikola Lazarová s kreatívnym menu. Ako hlavný pokrm pripravovali krokety z Beluga šošovice a zeleniny, hráškové pyré s mätou a paradajkový tartár. Spolu s dezertom, pohánkovými taštičkami s karamelizovanými jablkami v pohánkovom mede so slivkovým šodóm a pohánkovým popcornom, priniesli jedinečnú kombináciu chutí a zdravého stravovania, čo im prinieslo krásne 4. miesto, z 12 súťažiacich.  Hoci sme nezískali prvé miesto, som hrdá na ich výkon a verím, že našu školu reprezentovali s gráciou. Gratulujem im k ich skvelému úspechu.

    Autor textu a fotografií: Mgr. Paulína Bukovinská

  • EXKURZIA V CUKRÁRSKEJ VÝROBNI

    EXKURZIA V CUKRÁRSKEJ VÝROBNI

    Dňa 26.10.2023 sa študenti odboru cukrár, prvého a tretieho ročníka, zúčastnili na zaujímavej exkurzii. Vycestovali sme do Liptovského Mikuláša a navštívili  cukrársku výrobňu spojenú s kaviarňou. Hlavnou myšlienkou tejto prevádzky je ponúkať zákazníkom nové inovatívna dezerty, na ich prípravu používajú len plnohodnotné suroviny a všetky si spracovávajú sami. Znamená to, že tu nenájdete žiadne polotovary ani dochucovadlá, každý použitý produkt je spracovaný priamo na mieste. Sortiment výrobkov väčšinou tvoria francúzske dezerty s použitím slovenských surovín a charakteristických potravín pre náš kraj, s prihliadaním na sezónnosť potravín.

    S pánom Devečkom sme besedovali o možnostiach cukrárov uplatniť sa na trhu práce, ako sa môžu dostať do zahraničia a nadobudnúť pracovné skúsenosti, aké sú výhody mať odborného tútora.

    Rozprávali sme o nových surovinách, materiáloch a postupoch, ale hlavne o kráse a rozmanitosti cukrárskeho povolania, pri ktorom je možné využiť kreativitu a fantáziu.

    Na záver sme ochutnali niektoré dezerty a analyzovali sme ich chute a kvalitu.

    Autor článku: Mgr. Andrea Tomčányiová

  • Exkurzia vo výrobnom podniku OKRASA Čadca

       Exkurzia vo výrobnom podniku OKRASA Čadca

    Výrobné družstvo OKRASA bolo založené v roku 1954 a špecializuje sa výhradne
    na tradičnú výrobu sklenených vianočných ozdôb. Výroba je zameraná na ručnú prácu
    bez využitia strojov, čo zaručuje originalitu každého jedného výrobku.

    Napadlo vám, čo je na počiatku každej gule, snehuliačika alebo zvončeka? Polotovarom je sklenená rúrka, ktorá následne prechádza procesom premeny.

    Študenti odborov grafik , kozmetik a tlačiar mali možnosť sledovať túto premenu od začiatku až po predaj ich výrobkov v podnikovej predaji. Videli celý proces výroby vianočných ozdôb od fúkania cez striebrenie , maľovanie a dekorovanie až po finálne balenie vianočných ozdôb. Zistili, čo obnáša ručná výroba, spracovávanie zákaziek podľa objednávok, marketing
    pri predaji...

    Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v  obci Stará Bystrica, kde sme videli najväčšiu drevenú sochu na Slovensku – Slovenský orloj.

    Autor článku: Ing. Jancková

  • Exkurzia do Turčianskej knižnice v Martine

    Exkurzia do Turčianskej knižnice v Martine

    V rámci zážitkového vyučovania slovenského jazyka a literatúry vyučujúce slovenského jazyka chodia so žiakmi prvých ročníkov študijných odborov  na exkurziu do Turčianskej knižnice. Aj tento školský rok navštívili knižnicu so žiakmi  študijných odborov:  kozmetik, obchodný pracovník, hotelová akadémia, podnikanie v remeslách a službách, operátor tlače, grafik tlačových médií,  čašník, servírka a kuchár.

    Žiaci získali bližší kontakt s knižnicou, vypočuli  si vstupnú prednášku so základnými informáciami o systéme práce v knižniciach, potom nasledovala komentovaná prehliadka jednotlivých pracovísk knižnice a zoznámenie sa s ponúkanými službami. Veľmi ich zaujalo hudobné oddelenie, kde si mohli vypočuť aj hru na gitare od svojho spolužiaka.

    Exkurzia žiakov zaujala a niektorí prejavili záujem stať sa aktívnymi čitateľmi knižnice.

    Autor: Mgr. Junasová Iveta

    Foto: Mgr. Petríková Janka

  • Deň cestovín

    Deň  cestovín

    Zablahoželajme špagetám a ostatným cestovinám, pretože dnes majú svoj deň. Medzinárodný deň cestovín sa oslavuje práve dnes 25.10. a to už od roku 1998. Cestovín existuje viac ako 600 druhov! Každý typ cestovín má iný tvar a sú vhodné pre prípravu akýchkoľvek pokrmov. Špagety, makaróny, farfalle, tortelliny,  ale aj penne, fusilli či fettuccine -  to je len zlomok z približne 600 druhov cestovín. Prvé zmienky o cestovinách pochádzajú údajne zo 4. storočia p.n.l., ako inak než z Talianska. Prvé sa do Európy dostali vďaka známemu cestovateľovi, benátskemu kupcovi menom Marco Polo. Preto sme sa aj my, študenti odboru hotelová akadémia, rozhodili spraviť malú oslavu a dnes sme pripravili nejeden druh cestovín, ktoré sme kombinovali s morskými plodmi. Takže, ak máte radi cestoviny, tento deň je ideálnou príležitosťou na to, aby ste si ich vychutnali. BUON  APPETITO !

    Autor: Peter Podešva, učiteľ odborných predmetov

  • Literárna exkurzia Tajov, Hronsek

    Literárna exkurzia Tajov, Hronsek

    Vo štvrtok 19.10.2023, sme sa spoločne so žiakmi prvého ročníka odboru čašník, servírka, kuchár, žiakmi tretieho ročníka hotelovej akadémie a žiakmi štvrtého ročníka informačno-komunikačných technológií v obchode a službách vybrali na literárnu exkurziu do Tajova a Hronseka.

    V Tajove sme navštívili dom, v ktorom bol vychovávaný popredný predstaviteľ dramatickej tvorby, poviedkovej tvorby a črty v období realizmu, Jozef Gregor Tajovský. Pani sprievodkyňa nám porozprávala nielen informácie zo života autora, ale aj zaujímavosti, ktoré sa na internete nenachádzajú a sú oživením pre spoznanie a pochopenie tvorby daného predstaviteľa. Rovnako sme sa dozvedeli aj o druhom významnom predstaviteľovi, Jozefovi Murgašovi, ktorý tiež pochádzal z  Tajova a bol priekopníkom v bezdrôtovej telekomunikácii a autorom mnohých vynálezov.

    Ďalšou zástavkou bola obec Hronsek, v ktorej sa nachádza jedna z pamiatok UNESCO a to artikulárny evanjelický kostol. Dozvedeli sme sa, že táto drevená pamiatka bola postavená za veľmi prísnych podmienok a neobsahuje ani jeden železný klinec a jeho kapacita je približne 850 ľudí. V kostole mal svadbu významný básnik štúrovskej generácie Andrej Sládkovič.

    Literárna exkurzia nás obohatila nielen o nové informácie zo súkromia spomínaných autorov a vynálezcov, ale zaviedla nás na miesta, o ktorých sme možno niektorí z nás nevedeli a na ktoré môžeme byť právo hrdí.  

    Foto: Mgr. Petríková

    Autor: Mgr. Jedličková

  • V4 projekt - Pleszew

    V4 projekt - Pleszew

    Dňa 24.9.2023 sme sa my,žiaci 2.HA zúčastnili druhej časti výmenného pobytu a to v poľskom meste Pleszew.

    Pobyt bol zameraný na nadobudnutie praxe v kuchyni, spoznania nových ľudí, kultúry ale aj si zašportovať.

    Ubytovaný sme boli na školskom internáte v menšej dedinke Marszew,odkiaľ sme každý deň dochádzali autobusom do Pleszewa na aktivity.
    V pondelok sa nám začal program obhliadkou mesta,a plnením rôznych úloh ako učiť miestnych slovenské frázy alebo nájsť miestne výrobky na tržnici. Taktiež sme sa poobede zabavili na bowlingu.
    V utorok sme si boli obhliadnúť miestny kaštieľ a jeho park,a taktiež sme mali lahodnú zmrzlinu.
    V stredu sme si pocvičili ruky, keďže sme 2,5h boli splavovať rieku na kajakoch,kde sme mali možnosť sa vyšantiť vo vode.
    Vo štvrtok sme navštívili Jump arénu kde sme sa všetci vrátili do detských čias,a vydali zo seba všetku energiu.
    No a na koniec týždňa sme mali rozchod v meste kde sme si nakúpili suveníry a večer sme sa všetci rozlúčili pri príjemnej grilovacke plnej dobrého jedla a hudby.

    Sme vďačný že sme mohli byť súčasťou tohto projektu a budeme sa tešiť na ďalšie takéto príležitosti.

  • KOŽAZ

    KOŽAZ

    Stredná odborná škola obchodu a služieb Martin uskutočnila v dňoch 4. - 6. októbra Kurz na ochranu života a zdravia. 

    V spolupráci s Ozbrojenými silami SR mali žiaci v stredu 4.10. možnosť "nazrieť" do práce profesionálnych vojakov vo vojenskom útvare 1077 v mestskej časti Sever. Pre žiakov bolo prichystané stanovištia s rôznymi náplňami práce ako prvá pomoc, chemické ohrozenie, odmínovanie, prežitie v prírode ako aj overenie fyzickej zdatnosti na "mini Rambo dráhe". 

    Vo štvrtok sme navštívili Okresné riaditeľstvo HaZZ Martin na Podháji, kde nám bola predstavená hasičská technika, vysvetlené základné postupy pri zasahovaní hasičov pri požiaroch, haváriách, povodniach, živelných udalostiach. 

    KOŽAZ sme ukončili v piatok turistickou vychádzkou spojenou s opekačkou v prírode.

    Jozef Kútnik

    učiteľ TSV

  • ZÁMER a PODMIENKY priameho nájmu majetku Žilinského samosprávneho kraja

    v správe Strednej odbornej školy obchodu a služieb, Stavbárska 11, 036 80 Martin č.2/2023 (telocvičňa) , č.3/2023 (učebňa), č.4/2023 (miestnosť)

  • WORKSHOP MEDIÁLNEJ GRAMOTNOSTI

    WORKSHOP MEDIÁLNEJ GRAMOTNOSTI

    Dňa 19. 10. 2023 žiaci III.C-K a IV.HA triedy mali možnosť zúčastniť sa workshopu mediálnej gramotnosti, kde formou únikovej hry nazreli do fiktívnych volieb prezidenta. Nosnou témou workshopu bola mediálna gramotnosť, odolnosť voči dezinformáciám a hoaxom.  

    V prvej časti sa žiaci rozdelili do skupín a následne začali pracovať na úlohách, ktoré im zadala lektorka Lucia Lieskovská. Zadanie úloh bolo pripravené veľmi pútavo, žiaci mali možnosť používať internet, kde si mohli overovať falošné sľuby politikov, manipuláciu s fotografiou ale aj overovať fakty.

    Úniková hra mala 4 kolá, kde sa po každom kole dostávali stále bližšie a bližšie k odhaleniu kandidáta, ktorý svojich potenciálnych voličov klamal.

    Druhá časť bola venovaná reflexii hry a prednáške o vplyve dezinformácií na celú našu spoločnosť a demokraciu.

    Žiakov program veľmi zaujal, nakoľko bol podávaný inovatívnou formou. Práca v skupinách im dala priestor na tréning tímovej práce.

    Veľmi sa chcem poďakovať lektorke, ktorá žiakom dokázala priblížiť problematiku tak, aby jej lepšie porozumeli.

    Autor článku: Ing. Miroslava Makláryová

  • Skúsenosti z reálnej praxe.

    Skúsenosti z reálnej praxe.

    Dňa 19.októbra 2023 žiaci 1. a 2. ročníka študijného odboru hotelová akadémia v SOŠ OaS Martin,  pod vedením učiteliek odborných predmetov Mgr. Moniky Vaňovej a Mgr. Martiny Panákovej, zabezpečovali slávnostný raut v Komornom divadle v Martine.

    Pre žiakov to bola veľmi cenná skúsenosť. Osvojili si zručnosti pri ponuke a dopĺňaní ponukových stolov. Pri uplatňovaní rautového spôsobu a rautového systému obsluhy si overili svoje schopnosti, kompetencie a zručnosti v rámci celého priebehu akcie od ponuky aperitívu až po podávanie kávy.

    Najväčším ocenením bola spokojnosť hostí, ktorí nešetrili chválami na obsluhu ako i vynikajúce jedlá a nápoje. Veríme, že absolvovaním tejto akcie žiaci získali pozitívne skúsenosti a zdokonalili svoje zručnosti.

    Autor textu: Natália Steinerová – žiačka druhého ročníka študijného odboru hotelová akadémia

    Autor fotografií: Vivian Boďová – žiačka prvého ročníka študijného odboru hotelová akadémia

  • Medzinárodné bezodpadové varenie v našej škole

    Medzinárodné bezodpadové varenie v našej škole

    V dňoch 19. - 20. 10. 2023 sa naša škola zúčastnila, prostredníctvom projektu Erasmus+,  medzinárodného projektu Green fork na tému Bezodpadové varenie. Do projektu sa zapojili školy z Bulharska, Talianska a Macedónska. Spolu so žiakmi odboru hotelová akadémia Davidom Grussmannom, Zuzanou Hajdučekovou, Adeline Bučkovou, pod vedením MOV Petra Podešvu,  sme vytvorili menu, v ktorom sme  našu tradičnú slovenskú kuchyňu  pretvorili na modernejšiu, inovovali sme tradičné slovenské jedlá na medzinárodné zakomponovaním nových technologických procesov a ingrediencií. Členovia medzinárodných tímov si tak mali možnosť vyskúšať, ako sa varia napr. slovenské halušky trochu inak ako sme zvyknutí, ale aj vyťahať veľmi obľúbený jablkový závin či pripraviť zemiakové placky. Všetko samozrejme bez odpadu! Na záver našej dvojdňovej spolupráce sme diskutovali nielen o varení, o klimatických podmienkach a zmenách, ich dopade na našu planétu, ale aj o dôležitosti triedenia komunálneho odpadu, jeho využití a následnom spracovaní. Čo to sme si povedali aj o histórii Slovenska a jeho tradíciách.

    Po skončení programu sme boli pozvaní ďalšou účastníckou krajinou a to Bulharskom na ďalšie pokračovanie Green fork projektu. Poďakovali sme za pozvanie a tešíme sa, že budeme môcť navštíviť túto krajinu, spoznať jej históriu i súčasnosť, či variť tradičné bulharské jedlá a priniesť tak nové poznatky o bezodpadovom varení ďalším študentom.

    Autor článku: MOV. Peter Podešva

  • Projekt Medzi nami

    Projekt Medzi nami

    Naša škola sa zapojila  už minulý školský rok do projektu Medzi nami- cyklus prezentácií v spolupráci s Turčianskym kultúrnym strediskom, podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

    17.10.2023 sa na pôde školy uskutočnil výber prezentácií žiakov študijných  odborov informačné technológie a informačné služby v obchode a hotelovej akadémie.

    Všetci žiaci si pripravili  veľmi zaujímavé prezentácie.

    Najviac zaujali práce : Mateja Remenára: Cestovanie a ja,

    Yaroslava Soloviova: Slovensko a Ukrajina - porovnanie kultúr a životného štýlu,

    Veroniky Kostrovej a Michaely Bodokyovej: Bulharsko.

    Prezentácia Mateja Remenára bude našu školu reprezentovať počas 13.ročníka

    cestovateľského festivalu Bez hraníc. Prajeme mu veľa šťastia.

                                                                                                 

                                                                                                  Mgr. Ivana Brozmanová

  • Zajtra nás nájdete

  • Turnaj v mini futbale

  • Aby bolo dobra viac

    Aby bolo dobra viac

    Každý rok nezisková organizácia Liga za duševné zdravie organizuje verejnú zbierku a komunikačnú kampaň pod názvom Dni nezábudiek.

    O význame duševného zdravia a starostlivosti o vlastné duševné zdravie sa v zmysle odporúčaní odborníkov https://dusevnezdravie.sk/desatoro-dusevneho-zdravia/ žiaci dozvedajú na hodinách etickej výchovy a žiaci z II.KA-CU triedy odbor kaderník zbierkovali v uliciach mesta. Výťažkom zbierky sme podporili činnosť Ligy za duševné zdravie.

    Ak ste sa nestihli do zbierky zapojiť, máte ešte možnosť do konca roka využiť príspevok na účet alebo zaslanie SMS a aspoň maličkým dielikom prispieť k tomu, aby bolo dobra viac.

    Koordinátor prevencie Mgr. Macháčková

  • Aktualizačné vzdelávanie inak

    Aktualizačné vzdelávanie inak

        Aktualizačné odborné vzdelávanie sa dá zabezpečiť oveľa efektnejšou, zaujímavejšou, príťažlivejšou a lacnejšou formou ako nám ponúkajú vzdelávacie inštitúcie, ktorým naše zákony dávajú kompetenciu ho realizovať. Účasťou školákov a pedagógov na rôznych odborných podujatiach dochádza  ku stretnutiam so špičkovými odborníkmi z praxe, od ktorých získavajú informácie súvisiace s najaktuálnejším dianím v rôznorodých sférach spoločenského a kultúrneho života. K takýmto cenným informáciám prišli aj žiaci študijných odborov hotelová akadémia, kuchár a čašník,servírka a odborní učitelia našej školy počas prehliadky hotela Park Inn by Radisson Danube Bratislava a na prestížnej kuchárskej súťaži Bocuse d´Or Slovakia 2023, ktoré ako profesionalizujúci sa aktéri v gastronómii a v hotelierstve absolvovali dňa 13. októbra 2023.

         V zrekonštruovanom hoteli spoznali úroveň poskytovaných ubytovacích, stravovacích  a doplnkových služieb. Okrem „ekologicky“ pôsobiacej recepcie si všímali zariadenie a moderné technické vybavenie izieb, odbytových stredísk, fittness i wellness, tiež ich hygienu a dispozičné riešenia. V kongresových sálach mali možnosť vidieť trendové podávanie coffebreakov, správanie sa hostí i obsluhujúceho personálu počas ich realizovania. Vysoko ocenili prístup manažérov nielen k nim samotným, ale aj k ich zamestnancom. Zaujímali sa o vlastnícke vzťahy, o konkrétnosti  fungovania  franchizingu, o to, či v hoteli sú niektoré činnosti outsourcované (vykonávané externou firmou) ap.

        Na Štefánikovom námestí, kde sa vo veľkostanoch konalo národné kolo súťaže Bocuse d´Or Slovakia 2023 žiaci a učitelia mali možnosť pozorovať celú jeho organizáciu buď priamo, alebo na veľkoplošných obrazovkách.  Úlohou súťažiacich bolo v čase 5 hodín a 35 minút pripraviť 2 pokrmy z vybraných surovín – tekvice, cesnaku a zubáča. Ako umelecké diela ich prezentovali na veľkých misách a tanieroch. Prácu a produkty  súťažiacich hodnotila odborná komisia zložená z kuchárskych elít Slovenska. Víťazom sa stal Marek Minarič (aktuálne žijúci a pracujúci v Dánsku), ktorý bude reprezentovať Slovensko v európskom kole uvedenej súťaže. Aj toto podujatie dalo žiakom a odborným učiteľom veľa. Oboznámili sa s novými surovinami a koreninami pri príprave pokrmov, ich netradičným kombinovaním, s novou tepelnou úpravou – zadymovaním, s novými trendmi v estetizácii pokrmov ap. Silným zážitkom pre nich bol záujem hodnotiteľov prísť medzi nich a porozprávať sa s nimi. Niet sa tomu čo diviť, veď stretnúť sa s prezidentom súťaže Bocuse d´Or Slovakia  Jaroslavom Žídekom, jediným slovenským michelinským kuchárom pracujúcim v hoteli Sofitel vo Viedni Petrom Duranským, prezidentom Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov a šéfkuchárom   spoločnosti Metro Cash & Carry Slovakia  Vojtom Artzom, či Mgr. Jozefom Baránkom, senátorom spoločnosti Banquet, s.r.o., je pre mnohých profesionálov iba veľkým snom.

         Dôsledky takéhoto aktualizačného odborného vzdelávania bolo vidieť ihneď. Okrem získania nových informácií boli žiaci a učitelia podnietení k ešte väčšiemu záujmu o dianie v gastronómii a hotelierstve. A o to vlastne ide. Želáme si, aby naši absolventi neustále zvyšovali úroveň v pohostinských a v ubytovacích zariadeniach, aby sa v nich cítili šťastne, aby všetky činnosti vykonávali s veľkým záujmom a láskou. Takýto prístup im zabezpečí dlhodobú prosperitu podnikov v ktorých budú pracovať a prirodzene aj vnútornú pohodu a  osobné naplnenie.

    https://youtu.be/vwI7PccTMfc

    Autor textu a videa: PhDr. Peter Huľo, PhD.

  • Budatínsky rínok 2023

    Budatínsky rínok 2023

    Považské múzeum organizovalo tradičné podujatie pri príležitosti ukončenia hlavnej sezóny na hrade Budatín. V sobotu 14.10.2023 to v areáli hradu ožilo tradičnými remeslami, bohatým programom a prezentáciou stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti  Žilinského samosprávneho kraja.

    Na tejto zaujímavej akcii sme samozrejme nechýbali, pre návštevníkov si cukrári pripravili ukážku zdobenia perníkov, ochutnať mohli kysnuté koláče plnené tvarohom, makom, slivkami či lekvárom. Nechýbali makové a orechové štrúdle a nezabudli sme ani na ľudí s intoleranciou na laktózu a lepok, pre ktorých sme pripravili punčové rezy.

    Kuchári uvarili chutnú kapustnicu a celý areál rozvoniaval chrumkavými plackami, ktoré piekli na počkanie.

    Našu školu prezentovali žiaci cukrárka Lea Špirková a kuchár Samuel Urbanovský pod vedením majstrov odbornej výchovy Mgr. Andrei Tomčányiovej a Petra Podešvu.

    Ďakujeme za pozvanie a možnosť odprezentovať našu školu a našich šikovných študentov. Náš stánok, ako každý rok, pútal veľkú pozornosť a lákal vôňou varených a pečených dobrôt. Bol dôkazom toho, že naša škola má čo ponúknuť.

    Autor článku: Mgr. Andrea Tomčányiová

  • Dictionary Day

    Dictionary Day

    When and where is Dictionary Day celebrated?  It is celebrated on October 16th in the United States.

    Why are dictionaries important?  Dictionaries are useful, fantastic resources for learning new words. If they are up-to-date, they can help us to understand what someone might mean when they use a particular word. What is more, they help scholars to understand how a word used to be used if the dictionary is regarding word usage of an earlier place, language, or time. 

    Do you have your own dictionary? How long has it been since you have held a dictionary in your hands? So, grab and open your dictionary and feel the smell of the pages, the sound of their turning, and rifle through it to learn something new. 🙂

    If you want to share your newly learnt words, come and join us on: www.menti.com, code: 66 88 85 7. 

    Mgr. Ivana Mihálová, ELT

  • Hrady Turca

    Dňa 12.10.2023 sa žiaci druhého ročníka hotelovej akadémie zúčastnili v Etnografickom múzeu v Martine výstavy Hrady Turca. Slovensko sa pýši svojimi stredovekými hradmi. Turčianske kamenné hrady sú menej známe. Žiaci si so záujmom vypočuli históriu Znievskeho, Blatnického, Sklabinského a tajomného Sučianskeho hradu. Tieto historické pamiatky si dnes môžeme pripomenúť vďaka modelom znázorňujúcim ich ideálny stav v čase prvotného rozmachu či pomyselnej zlatej doby.

    Okrem toho ich zaujali i archeologické nálezy pochádzajúce hlavne z oblasti Turca, ako napríklad remeselnícke výrobky každodennej potreby, chladné i palné zbrane, časti konského postroja, mapy a ďalšie artefakty.

    Netradičnou formou si rozšírili svoje vedomosti o miestnej krajine. Zaujímavá výstava je sprístupnená verejnosti do konca októbra a určite ju  doporučujeme.

    Mgr. Ivana Brozmanová

strana:

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola obchodu a služieb
    Stavbárska 11, 036 80 Martin
  • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria