Žiaci tretieho ročníka študijného odboru hotelová akadémia sa na odbornom výcviku okrem iného učia dekorovať kávu kombináciou viacerých techník. Dnes kombinovali techniku kreslenia pomocou mliečnej peny, toppingu a potravinárskych farieb s technikou prenášania fotografií na mliečnu penu cappuccina (pomocou selfieccina). Aj keď ich práca je ešte trochu kostrbatá, vidieť, že umelecké sklony v sebe nezaprú, že pomaly začínajú získavať zručnosti profesionála. Čo je ale na tom všetkom najcennejšie? Že ich táto činnosť mimoriadne nadchla, bavila a že boli pri nej šťastní. Cibrením svojich zručností významnou mierou prispievajú k postupnému sebazdokonaľovaniu, čím si posilňujú pocit osobnej hodnoty a sebavedomia (dôvery vo vlastné schopnosti), čo raz zúročia vo svojej manažérskej práci.
Autor textu: PhDr. Peter Huľo, PhD.
Martinský cestovateľský festival - Bez hraníc sa uskutočnil od 2. do 4. novembra 2023. Organizátori pripravili tri dni plné cestovateľských prednášok, obohatené i o výstavy, súťaž, či turistiku. V piatok bol osobitný program venovaný aj žiakom základných a stredných škôl. Detskí a mládežnícki návštevníci mohli vidieť zaujímavé prednášky a žiacku prezentáciu.
Našu školu výborne reprezentoval Matej Remenár z odboru hotelová akadémia. Pripravil si prezentáciu : Ja a cestovanie, v ktorej interpretoval svoje zážitky z Malty a Talianska. Prezentácia bola veľmi zaujímavá a zaujala návštevníkov festivalu. Určite bola pútavá aj pre žiakov študijných odborov informačné technológie a informačné služby v obchode a hotelová akadémia, ktorí sa festivalu zúčastnili.
Matejovi srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Mgr. Ivana Brozmanová
Dňa 26.10.2023 sa na pôde Hotelovej akadémií v Žiline konala kuchárska a cukrárska súťaž mladých talentov. Svoje kreatívne gastronomické umenie prišli ukázať žiaci nielen zo Slovenska, ale aj ďalekého Turecka. Naši žiaci, Sebastián Weis a Kristína Dudová, sa zapojili v kategórií studené predjedlo a hlavné jedlo, kde podmienkou bolo pripraviť prepelicu a využiť lesné plody. Mladí kuchári si pripravili pre porotu Parmezánový chips plnený lesnými plodmi so smrekovou penou ako predjedlo. Hlavné jedlo zvolili stehienko v bylinkovej kruste, roládu zo smrečkov a prílohu tarhoňu s gaštanmi. Vytvorili perfektnú symfóniu jesenných farieb aj chuti. Aj keď naši žiaci neuspeli, myslíme si, že aj tento deň plný zážitkov a kuchárskej tvorivosti nás posúva ďalej pracovať na našich snoch.
Autor. MOV – Mgr. Milan Bánovský
National Vinegar Day is observed on November 1st every year. Today we are talking about and celebrating one of the mysteries of the kitchen that seems at home under the sink. It is vinegar.
With so many uses, benefits, and recipes, it’s no wonder why the whole country will be celebrating National Vinegar Day on November 1st.
What vinegar is?
Vinegar is made by fermenting something passed the point of an alcoholic drink until it’s acidic. There are lots of types of vinegar. Each type is the result of the fermentation of a different ingredient such as wine, rice, barley, or apple cider. This is why we have different kinds of vinegar, just as we have different kinds of wines and liqueurs.
How to use vinegar?
It has several uses. It is used for cooking and cleaning. As a household cleaner, the high acidity of white distilled vinegar is excellent for tackling tough grease stains, removing hard water stains, cleaning sponges, and for making homemade cleaners. Just be careful, because it can damage some surfaces.
So, in what way will you be celebrating this day? Will you cook anything, or even will you make homemade cleaners?
Mgr. Ivana Mihálová, ELT
Dňa 25.10.2023 sa v Gastronomiku – Zespole szkol gastronomycznych v Lodži odohral už tretí ročník prestížnej medzinárodnej súťaže, ktorý venoval pozornosť vegetariánskej rastlinnej strave s výnimočnou témou: „Pohánka biela ako sneh“. Táto súťaž nebola iba o chuti a kreativite, ale tiež o dôležitosti zdravej stravy, čo sa stalo dôležitým aspektom pre náš tím a našu školu. Súťaž bola organizovaná na počesť Zbignieva Kopyckiego, vášnivého zástancu vegetariánstva a propagátora zdravého životného štýlu.
Medzi súťažné tímy sa postavili aj žiačky odboru hotelová akadémia Martina Ďurmanová a Nikola Lazarová s kreatívnym menu. Ako hlavný pokrm pripravovali krokety z Beluga šošovice a zeleniny, hráškové pyré s mätou a paradajkový tartár. Spolu s dezertom, pohánkovými taštičkami s karamelizovanými jablkami v pohánkovom mede so slivkovým šodóm a pohánkovým popcornom, priniesli jedinečnú kombináciu chutí a zdravého stravovania, čo im prinieslo krásne 4. miesto, z 12 súťažiacich. Hoci sme nezískali prvé miesto, som hrdá na ich výkon a verím, že našu školu reprezentovali s gráciou. Gratulujem im k ich skvelému úspechu.
Autor textu a fotografií: Mgr. Paulína Bukovinská
Dňa 26.10.2023 sa študenti odboru cukrár, prvého a tretieho ročníka, zúčastnili na zaujímavej exkurzii. Vycestovali sme do Liptovského Mikuláša a navštívili cukrársku výrobňu spojenú s kaviarňou. Hlavnou myšlienkou tejto prevádzky je ponúkať zákazníkom nové inovatívna dezerty, na ich prípravu používajú len plnohodnotné suroviny a všetky si spracovávajú sami. Znamená to, že tu nenájdete žiadne polotovary ani dochucovadlá, každý použitý produkt je spracovaný priamo na mieste. Sortiment výrobkov väčšinou tvoria francúzske dezerty s použitím slovenských surovín a charakteristických potravín pre náš kraj, s prihliadaním na sezónnosť potravín.
S pánom Devečkom sme besedovali o možnostiach cukrárov uplatniť sa na trhu práce, ako sa môžu dostať do zahraničia a nadobudnúť pracovné skúsenosti, aké sú výhody mať odborného tútora.
Rozprávali sme o nových surovinách, materiáloch a postupoch, ale hlavne o kráse a rozmanitosti cukrárskeho povolania, pri ktorom je možné využiť kreativitu a fantáziu.
Na záver sme ochutnali niektoré dezerty a analyzovali sme ich chute a kvalitu.
Autor článku: Mgr. Andrea Tomčányiová
Výrobné družstvo OKRASA bolo založené v roku 1954 a špecializuje sa výhradne
na tradičnú výrobu sklenených vianočných ozdôb. Výroba je zameraná na ručnú prácu
bez využitia strojov, čo zaručuje originalitu každého jedného výrobku.
Napadlo vám, čo je na počiatku každej gule, snehuliačika alebo zvončeka? Polotovarom je sklenená rúrka, ktorá následne prechádza procesom premeny.
Študenti odborov grafik , kozmetik a tlačiar mali možnosť sledovať túto premenu od začiatku až po predaj ich výrobkov v podnikovej predaji. Videli celý proces výroby vianočných ozdôb od fúkania cez striebrenie , maľovanie a dekorovanie až po finálne balenie vianočných ozdôb. Zistili, čo obnáša ručná výroba, spracovávanie zákaziek podľa objednávok, marketing
pri predaji...
Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v obci Stará Bystrica, kde sme videli najväčšiu drevenú sochu na Slovensku – Slovenský orloj.
Autor článku: Ing. Jancková
V rámci zážitkového vyučovania slovenského jazyka a literatúry vyučujúce slovenského jazyka chodia so žiakmi prvých ročníkov študijných odborov na exkurziu do Turčianskej knižnice. Aj tento školský rok navštívili knižnicu so žiakmi študijných odborov: kozmetik, obchodný pracovník, hotelová akadémia, podnikanie v remeslách a službách, operátor tlače, grafik tlačových médií, čašník, servírka a kuchár.
Žiaci získali bližší kontakt s knižnicou, vypočuli si vstupnú prednášku so základnými informáciami o systéme práce v knižniciach, potom nasledovala komentovaná prehliadka jednotlivých pracovísk knižnice a zoznámenie sa s ponúkanými službami. Veľmi ich zaujalo hudobné oddelenie, kde si mohli vypočuť aj hru na gitare od svojho spolužiaka.
Exkurzia žiakov zaujala a niektorí prejavili záujem stať sa aktívnymi čitateľmi knižnice.
Autor: Mgr. Junasová Iveta
Foto: Mgr. Petríková Janka
Zablahoželajme špagetám a ostatným cestovinám, pretože dnes majú svoj deň. Medzinárodný deň cestovín sa oslavuje práve dnes 25.10. a to už od roku 1998. Cestovín existuje viac ako 600 druhov! Každý typ cestovín má iný tvar a sú vhodné pre prípravu akýchkoľvek pokrmov. Špagety, makaróny, farfalle, tortelliny, ale aj penne, fusilli či fettuccine - to je len zlomok z približne 600 druhov cestovín. Prvé zmienky o cestovinách pochádzajú údajne zo 4. storočia p.n.l., ako inak než z Talianska. Prvé sa do Európy dostali vďaka známemu cestovateľovi, benátskemu kupcovi menom Marco Polo. Preto sme sa aj my, študenti odboru hotelová akadémia, rozhodili spraviť malú oslavu a dnes sme pripravili nejeden druh cestovín, ktoré sme kombinovali s morskými plodmi. Takže, ak máte radi cestoviny, tento deň je ideálnou príležitosťou na to, aby ste si ich vychutnali. BUON APPETITO !
Autor: Peter Podešva, učiteľ odborných predmetov
Vo štvrtok 19.10.2023, sme sa spoločne so žiakmi prvého ročníka odboru čašník, servírka, kuchár, žiakmi tretieho ročníka hotelovej akadémie a žiakmi štvrtého ročníka informačno-komunikačných technológií v obchode a službách vybrali na literárnu exkurziu do Tajova a Hronseka.
V Tajove sme navštívili dom, v ktorom bol vychovávaný popredný predstaviteľ dramatickej tvorby, poviedkovej tvorby a črty v období realizmu, Jozef Gregor Tajovský. Pani sprievodkyňa nám porozprávala nielen informácie zo života autora, ale aj zaujímavosti, ktoré sa na internete nenachádzajú a sú oživením pre spoznanie a pochopenie tvorby daného predstaviteľa. Rovnako sme sa dozvedeli aj o druhom významnom predstaviteľovi, Jozefovi Murgašovi, ktorý tiež pochádzal z Tajova a bol priekopníkom v bezdrôtovej telekomunikácii a autorom mnohých vynálezov.
Ďalšou zástavkou bola obec Hronsek, v ktorej sa nachádza jedna z pamiatok UNESCO a to artikulárny evanjelický kostol. Dozvedeli sme sa, že táto drevená pamiatka bola postavená za veľmi prísnych podmienok a neobsahuje ani jeden železný klinec a jeho kapacita je približne 850 ľudí. V kostole mal svadbu významný básnik štúrovskej generácie Andrej Sládkovič.
Literárna exkurzia nás obohatila nielen o nové informácie zo súkromia spomínaných autorov a vynálezcov, ale zaviedla nás na miesta, o ktorých sme možno niektorí z nás nevedeli a na ktoré môžeme byť právo hrdí.
Foto: Mgr. Petríková
Autor: Mgr. Jedličková
Dňa 24.9.2023 sme sa my,žiaci 2.HA zúčastnili druhej časti výmenného pobytu a to v poľskom meste Pleszew.
Pobyt bol zameraný na nadobudnutie praxe v kuchyni, spoznania nových ľudí, kultúry ale aj si zašportovať.
Ubytovaný sme boli na školskom internáte v menšej dedinke Marszew,odkiaľ sme každý deň dochádzali autobusom do Pleszewa na aktivity.
V pondelok sa nám začal program obhliadkou mesta,a plnením rôznych úloh ako učiť miestnych slovenské frázy alebo nájsť miestne výrobky na tržnici. Taktiež sme sa poobede zabavili na bowlingu.
V utorok sme si boli obhliadnúť miestny kaštieľ a jeho park,a taktiež sme mali lahodnú zmrzlinu.
V stredu sme si pocvičili ruky, keďže sme 2,5h boli splavovať rieku na kajakoch,kde sme mali možnosť sa vyšantiť vo vode.
Vo štvrtok sme navštívili Jump arénu kde sme sa všetci vrátili do detských čias,a vydali zo seba všetku energiu.
No a na koniec týždňa sme mali rozchod v meste kde sme si nakúpili suveníry a večer sme sa všetci rozlúčili pri príjemnej grilovacke plnej dobrého jedla a hudby.
Sme vďačný že sme mohli byť súčasťou tohto projektu a budeme sa tešiť na ďalšie takéto príležitosti.
Stredná odborná škola obchodu a služieb Martin uskutočnila v dňoch 4. - 6. októbra Kurz na ochranu života a zdravia.
V spolupráci s Ozbrojenými silami SR mali žiaci v stredu 4.10. možnosť "nazrieť" do práce profesionálnych vojakov vo vojenskom útvare 1077 v mestskej časti Sever. Pre žiakov bolo prichystané stanovištia s rôznymi náplňami práce ako prvá pomoc, chemické ohrozenie, odmínovanie, prežitie v prírode ako aj overenie fyzickej zdatnosti na "mini Rambo dráhe".
Vo štvrtok sme navštívili Okresné riaditeľstvo HaZZ Martin na Podháji, kde nám bola predstavená hasičská technika, vysvetlené základné postupy pri zasahovaní hasičov pri požiaroch, haváriách, povodniach, živelných udalostiach.
KOŽAZ sme ukončili v piatok turistickou vychádzkou spojenou s opekačkou v prírode.
Jozef Kútnik
učiteľ TSV
v správe Strednej odbornej školy obchodu a služieb, Stavbárska 11, 036 80 Martin č.2/2023 (telocvičňa) , č.3/2023 (učebňa), č.4/2023 (miestnosť)
Dňa 19. 10. 2023 žiaci III.C-K a IV.HA triedy mali možnosť zúčastniť sa workshopu mediálnej gramotnosti, kde formou únikovej hry nazreli do fiktívnych volieb prezidenta. Nosnou témou workshopu bola mediálna gramotnosť, odolnosť voči dezinformáciám a hoaxom.
V prvej časti sa žiaci rozdelili do skupín a následne začali pracovať na úlohách, ktoré im zadala lektorka Lucia Lieskovská. Zadanie úloh bolo pripravené veľmi pútavo, žiaci mali možnosť používať internet, kde si mohli overovať falošné sľuby politikov, manipuláciu s fotografiou ale aj overovať fakty.
Úniková hra mala 4 kolá, kde sa po každom kole dostávali stále bližšie a bližšie k odhaleniu kandidáta, ktorý svojich potenciálnych voličov klamal.
Druhá časť bola venovaná reflexii hry a prednáške o vplyve dezinformácií na celú našu spoločnosť a demokraciu.
Žiakov program veľmi zaujal, nakoľko bol podávaný inovatívnou formou. Práca v skupinách im dala priestor na tréning tímovej práce.
Veľmi sa chcem poďakovať lektorke, ktorá žiakom dokázala priblížiť problematiku tak, aby jej lepšie porozumeli.
Autor článku: Ing. Miroslava Makláryová
Dňa 19.októbra 2023 žiaci 1. a 2. ročníka študijného odboru hotelová akadémia v SOŠ OaS Martin, pod vedením učiteliek odborných predmetov Mgr. Moniky Vaňovej a Mgr. Martiny Panákovej, zabezpečovali slávnostný raut v Komornom divadle v Martine.
Pre žiakov to bola veľmi cenná skúsenosť. Osvojili si zručnosti pri ponuke a dopĺňaní ponukových stolov. Pri uplatňovaní rautového spôsobu a rautového systému obsluhy si overili svoje schopnosti, kompetencie a zručnosti v rámci celého priebehu akcie od ponuky aperitívu až po podávanie kávy.
Najväčším ocenením bola spokojnosť hostí, ktorí nešetrili chválami na obsluhu ako i vynikajúce jedlá a nápoje. Veríme, že absolvovaním tejto akcie žiaci získali pozitívne skúsenosti a zdokonalili svoje zručnosti.
Autor textu: Natália Steinerová – žiačka druhého ročníka študijného odboru hotelová akadémia
Autor fotografií: Vivian Boďová – žiačka prvého ročníka študijného odboru hotelová akadémia
V dňoch 19. - 20. 10. 2023 sa naša škola zúčastnila, prostredníctvom projektu Erasmus+, medzinárodného projektu Green fork na tému Bezodpadové varenie. Do projektu sa zapojili školy z Bulharska, Talianska a Macedónska. Spolu so žiakmi odboru hotelová akadémia Davidom Grussmannom, Zuzanou Hajdučekovou, Adeline Bučkovou, pod vedením MOV Petra Podešvu, sme vytvorili menu, v ktorom sme našu tradičnú slovenskú kuchyňu pretvorili na modernejšiu, inovovali sme tradičné slovenské jedlá na medzinárodné zakomponovaním nových technologických procesov a ingrediencií. Členovia medzinárodných tímov si tak mali možnosť vyskúšať, ako sa varia napr. slovenské halušky trochu inak ako sme zvyknutí, ale aj vyťahať veľmi obľúbený jablkový závin či pripraviť zemiakové placky. Všetko samozrejme bez odpadu! Na záver našej dvojdňovej spolupráce sme diskutovali nielen o varení, o klimatických podmienkach a zmenách, ich dopade na našu planétu, ale aj o dôležitosti triedenia komunálneho odpadu, jeho využití a následnom spracovaní. Čo to sme si povedali aj o histórii Slovenska a jeho tradíciách.
Po skončení programu sme boli pozvaní ďalšou účastníckou krajinou a to Bulharskom na ďalšie pokračovanie Green fork projektu. Poďakovali sme za pozvanie a tešíme sa, že budeme môcť navštíviť túto krajinu, spoznať jej históriu i súčasnosť, či variť tradičné bulharské jedlá a priniesť tak nové poznatky o bezodpadovom varení ďalším študentom.
Autor článku: MOV. Peter Podešva
Naša škola sa zapojila už minulý školský rok do projektu Medzi nami- cyklus prezentácií v spolupráci s Turčianskym kultúrnym strediskom, podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.
17.10.2023 sa na pôde školy uskutočnil výber prezentácií žiakov študijných odborov informačné technológie a informačné služby v obchode a hotelovej akadémie.
Všetci žiaci si pripravili veľmi zaujímavé prezentácie.
Najviac zaujali práce : Mateja Remenára: Cestovanie a ja,
Yaroslava Soloviova: Slovensko a Ukrajina - porovnanie kultúr a životného štýlu,
Veroniky Kostrovej a Michaely Bodokyovej: Bulharsko.
Prezentácia Mateja Remenára bude našu školu reprezentovať počas 13.ročníka
cestovateľského festivalu Bez hraníc. Prajeme mu veľa šťastia.
Mgr. Ivana Brozmanová