Študenti polygrafických odborov 3446 K grafik, grafička tlačových médií, 3457 K operátor, operátorka tlače a 3473 H 08 polygraf – knihár, polygrafka – knihárka, sa zúčastnili odbornej exkurzie v Bratislave, ktorá bola plná poznania, inšpirácie a nových zážitkov.
Prvou zastávkou bolo Gutenbergovo múzeum, kde sme mali možnosť naživo vidieť staré tlačiarenské stroje a techniky, o ktorých sa učíme na teoretickom vyučovaní. Skúsení sprievodcovia nám podrobne vysvetlili proces sadzby a tlače, ako fungovala ručná typografia a aký bol vývoj tlače v minulosti. Okrem historických exponátov nám predstavili aj moderné zariadenia, ktoré v súčasnosti používajú pri výrobe, čím sme získali cenný pohľad na prepojenie histórie s dnešnou praxou.
Po múzeu sme sa presunuli do nákupného centra Šport Mall Bratislava, kde práve prebieha výstava Titanic. Tá nás očarila nielen obsahom, ale aj svojím vizuálnym spracovaním. Každý z nás dostal identitu skutočného pasažiera a mohol sa tak vcítiť do atmosféry lode. Prechádzali sme cez detailne spracované repliky interiérov a obdivovali originálne predmety vytiahnuté z vraku. Výstava bola nielen pútavá, ale aj edukatívna – dozvedeli sme sa mnoho nových faktov, ktoré nás zaujali a zanechali silný dojem.
Exkurzia spojila teóriu s praxou a obohatila nás o zážitky, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
Autor: Mgr. Miroslava Vaňová
2. ročník súťaže o najlepšieho juniorského výčapníka
Dňa 8. apríla 2025 sa v krásnom prostredí Hotela MERIDIANA Bojnice Rezort konal 2. ročník súťaže o najlepšieho juniorského výčapníka, ktorú zorganizovala Stredná odborná škola obchodu a služieb v Prievidzi. Odborným garantom podujatia bol Plzenský Prazdroj Slovensko, a. s., v spolupráci so Školou baristu.
Do súťaže sa zapojilo 21 súťažiacich z 9 stredných škôl. Našu školu zastupovala Natália Rendeková, žiačka odboru čašník, servírka druhý ročník. Cieľom tejto jedinečnej súťaže je zviditeľniť profesiu výčapníka – remeslo, ktoré si zaslúži pozornosť aj rešpekt. Súťažná úloha bola náročná: súťažiaci písali vedomostný test, prešli za výčapný pult a v časovom limite 5 minút museli správne načapovať a naservírovať pivo, pričom museli preukázať aj profesionálnu komunikáciu s hodnotiacou komisiou. Tá v závere zhodnotila, že súťaž prebiehala veľmi vyrovnane. Žiaci rozumeli zadaným úlohám, pracovné činnosti aj preukázané vedomosti našej žiačky - len druháčky Natálie Rendekovej boli na profesionálnej úrovni a veľmi dobre sa zaradila medzi skúsených súťažiacich, ktorí túto súťaž už absolvovali.
Autor článku Bc. I.Kellnerová
Easter is the most important Christian holiday. It celebrates the resurrection of Jesus Christ. It means that Christians believe Jesus came back to life three days after he died on the cross.
Why is it important? According to Christian belief, Jesus died on Good Friday to save people from sin. Then, on Easter Sunday, he rose from the dead after being crucified. This shows victory over death and brings hope, new life, forgiveness, and the promise of eternal life. Even though Christmas is very popular and widely celebrated, Easter is more important from a religious point of view. So, don´t forget that Easter is the biggest and most important feast in Christianity.
Enjoy these days with your family and wishing you a blessed Easter full of hope and new beginnings.🐰🐣
Mgr. Ivana Mihálová, ELT
Aj keď sme škola, ktorá sa zameriava skôr na oblasti gastronómie, rôznych služieb či obchodu, naši žiaci sa neboja ani aktivít, ktoré majú všeobecno-vzdelávací charakter. Dňa 15. 4. sa žiačky 4. ročníka odboru hotelová akadémia zúčastnili vedomostnej súťaže pod názvom Mladý Európan. Súťaž zabezpečuje organizácia Euro Direct pod záštitou Žilinskej univerzity a tento rok sa konal jubilejný 20. ročník. Žiaci v niekoľkých kolách museli odpovedať na rôzne otázky ohľadom histórie, geografie alebo osobností Európskej únie alebo jej členských štátov. Preverovali sa ich faktografické znalosti, ale aj logické a kritické myslenie.
Tento ročník bol výnimočný aj v tom, že po prvý krát boli súťažiace školy rozdelené do dvoch kategórií na gymnáziá a stredné odborné školy. Naša škola súťažila v kategórií stredné odborné školy a naše žiačky obsadili vynikajúce 4. miesto. Gratulujeme našim reprezentantkám a želáme im veľa úspechov aj do budúcna!
Autor: Mrg. Maroš Molnár
Dňa 3.4.2025 žiaci 4.ha zorganizovali slávnostný raut ku medzinárodnému dňu žien a dňu učiteľov. Každý z nich prispel svojimi zručnosťami – pripravili farebnú výzdobu, program aj občerstvenie. Vlastnoručne nachystali rôzne pochúťky, ktoré s láskou ponúkali hosťom. Program obohatili o piesne a krátke scénky, ktoré potešili publikum. Celé podujatie sa nieslo v príjemnej atmosfére vďaky a uznania.
Dňa 9.04.2025 sme sa spoločne so štvrtým ročníkom študijného odboru 6362K hotelová akadémia vybrali do Liptovského Mikuláša, kde sme navštívili Múzeum Janka Kráľa, ďalej miesto, kde vznikol spolok Tatrín a nakoniec sme navštívili aj obľúbené Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.
V múzeu Janka Kráľa, sa študenti dozvedeli nielen o tvorbe predstaviteľa romantickej literatúry, ale aj o jeho súkromnom živote a traumách, ktoré ho sprevádzali životom, mohli sme si prezrieť jeho pamätnú izbu, fotografie detí a jeho rukopisy, ktoré sa z malej časti zachovali. Dozvedeli sme sa, že fotografie, či skôr kresby Janka Kráľa sú len jeho napodobeniny, nakoľko Janko Kráľ svoje portréty vždy spálil, rovnako ako aj veľkú časť svojej tvorby a podobizne, ktoré vidíme nie sú celkom jeho, pretože vznikali na základe jeho syna Mladena Radivoja. V danom múzeu rozšírili svoju expozíciu aj o iné významné osobnosti, ktoré pôsobili v meste a tak sme si prezreli repliky osobných vecí A. Stodolu, J. Jánošíka a i.
Ďalšou časťou exkurzie bola návšteva fary a zasadacia miestnosť spolku Tatrín. V zasadacej miestnosti nás nezaujali len dobové artefakty, ale hlavne návleky na stoličkách, ktoré mali na sebe obrázky členov spolku Tatrín. Tu sme sa dozvedeli historický vývin a okolnosti vzniku daného spolku, ktorý vznikal podobne ako dnešná akciová spoločnosť a videli sme kópiu zatýkacieho listu na Hurbana, Štúra a Hodžu.
Posledná zástavka bola návšteva Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, v ktorej sme obdivovali krásy prírody, vyskúšali sme brloh medveďa, či cestičku pre jaskyniarov, videli sme krátky film o vesmíre a evolúcii a príjemným ukončením výletu bola vyhliadková veža, z ktorej sa nám mesto Liptovský Mikuláš ukázalo v plnej kráse.
Mgr. Eva Jedličková
V učebných osnovách stredoškolského štúdia je aj literárny druh dráma. Preberáme ho postupne po žánroch v jednotlivých ročníkoch. A aby sme neboli len v teoretickej rovine, tak sme sa vybrali na muzikál Jánošík do Bratislavy, ktorý naštudovali herci Divadla Nová scéna.
Čakalo nás výnimočné a ojedinelé muzikálové dielo. Živé dialógy a múdrosť myšlienok, oslobodzujúci humor, poézia scénických obrazov, vtip a dojímavosť situácií... Obrazy života a skutkov jedného hrdinu. Toho, ktorý v nás tak veľa zanechal, ktorý pre nás dodnes tak veľa znamená.
Po takomto emotívnom zážitku sme sa vybrali na prehliadku Hradu Devín.
Hrad Devín, strážca sútoku Dunaja a Moravy, je symbolom našej národnej identity. Objavovali sme jeho bohatú históriu a atmosféru dávnych čias.
Z histórie hradu...
Miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy bolo osídlené od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes romanus. V 9. storočí je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí postavili na hornom hrade pohraničnú kráľovskú pevnosť, ďalšie stavebné úpravy sa uskutočňovali v priebehu 15. – 17. storočia, kedy sa tu vystriedalo niekoľko majiteľov. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská.
Od 30. rokov 20. storočia sa na hrade s prestávkami realizuje archeologický výskum. V jednotlivých častiach sú vyznačené pôdorysy objavených starších stavieb, napr. ranokresťanskej kaplnky zo 4. storočia a základy veľkomoravského kostola z polovice 9. storočia.
Na renesančnom paláci je umiestnená pamätná tabuľa pripomínajúca historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval v roku 1836 Ľudovít Štúr. V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Exkurzia sa uskutočnila 1.4.2025 a pripravila ju pre žiakov PK spoločenskovedných predmetov v spolupráci s Centrom voľného času ABC Košťany nad Turcom. Zúčastnili sa na nej žiaci piateho ročníka hotelovej akadémie a tiež prvého ročníka nadstavbového štúdia odboru podnikanie v remeslách a službách.
Text: Junasová Iveta
Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 35 rokov aj vďaka známej zbierke Deň narcisov, ktorá sa bude konať i prostredníctvom dobrovoľníkov z našej školy už tento štvrtok - 10. apríla. V tento deň môžeme pripnutím kvietku narcisu vyjadriť spolupatričnosť onkologickým pacientom a dobrovoľným finančným príspevkom podporiť projekty, ktoré pre nich Liga bezplatne realizuje. Žiaľ, na Slovensku ročne pribúda približne 40 000 onkologických pacientov a takmer každý z nás pozná niekoho, koho zasiahlo toto náročné ochorenie.
Viac o možnostiach prispenia ako aj o konkrétnej pomoci onkologickým pacientom nájdete na www.dennarcisov.sk.
Jednou z oblastí pôsobenia Ligy proti rakovine je tiež informovanie o možnostiach predchádzania onkologickým ochoreniam a starostlivosti o svoje zdravie. Preto aj v tento deň ponúka Liga množstvo zaujímavých informácií k prevencii a pozýva vás do preventívnych stánkov, ktoré nájdete 10. apríla na Deň narcisov v mestách:
Bratislava - OC Nivy, Eurovea, Avion - 12.00 - 18.00 h
Pezinok - Radničné námestie - 13.00 - 17.00 h
Martin – OC Galéria - 14.00 - 17.00 h
Banská Bystrica – OC Európa - 12.00 - 18.00 h
Liga proti rakovine vám v mene svojom a hlavne v mene onkologických pacientov ďakuje za vašu spolupatričnosť a podporu.
Dňa 03. 04. 2025 sa v priestoroch CVČ KAMARÁT uskutočnila súťaž žiakov učebného odboru kaderník, kaderníčka a študijného odboru kozmetik, kozmetička, ktorá prilákala mladé talenty z piatich škôl žilinského regiónu. Súťaž bola nielen prehliadkou zručností a kreativity, ale aj príležitosťou ukázať odbornosť, precíznosť a cit pre krásu.
Témy boli dané, pre odbor kaderník, kaderníčka to bola Marilyn Monroe v súčasnosti a kozmetičky sa popasovali s témou 80-te roky.
Hodnotiaca komisia, zložená z odborníkov z praxe, hodnotila nielen technickú stránku prevedenia, ale aj celkový dojem, farebnú harmóniu a originalitu. Súťaž sa niesla v priateľskom duchu a bola sprevádzaná nadšením, nervozitou i radosťou z úspechu.
Víťazi si odniesli hodnotné ceny a uznanie, no najväčšou odmenou bola možnosť prezentovať svoje schopnosti a získať spätnú väzbu od profesionálov.
Táto akcia opäť potvrdila, že remeslo má zlaté dno a že mladá generácia odborníkov má pred sebou sľubnú budúcnosť.
Ani naša škola neodišla naprázdno. Sabína Vaňková, odbor kaderník, kaderníčka, obsadila 3. miesto a Dominika Mareková, odbor kozmetik, kozmetička, obsadila 2. miesto.
GRATULUJEME.
Autorky textu: K. Alberty, Z. Buchelová, majsterky OVY
Naša kolegyňa a dlhoročný pedagóg RNDr. Libuška Grulichová bola dňa 3. apríla 2025 v priestoroch Gymnázia A.Bernoláka v Námestove slávnostne ocenená pri príležitosti Dňa učiteľov za tvorivú a obetavú prácu v oblasti výchovy a vzdelávania detí a mládeže.
Počas svojej 40 ročnej pedagogickej praxe venovala neustálu pozornosť využívaniu inovatívnych foriem a metód v jej aprobačných predmetoch - matematika, nemecký jazyk, informatika a fyzika. Vytvárala podnetné prostredie na učenie sa a prepájala svoje informatické zručnosti s teoretickými poznatkami. Pripravovala žiakov na maturitné skúšky a prijímacie skúšky na vysokú školu. Vykonávala funkciu predsedu predmetovej maturitnej komisie nemeckého jazyka a matematiky. Pracovala aj ako školský metodik pre Stredoškolskú odbornú činnosť, motivovala žiakov k zapájaniu sa a činnosť koordinovala. So žiakmi tvorila rôzne metodické pomôcky k maturitným zadaniam a k projektom. Vždy pomohla pri realizácii odbornej exkurzie, návšteve kultúrnych a odborných inštitúcií vo Viedni. Robila nábor žiakov pre zahraničnú odbornú prax do nemecky hovoriacich krajín, čím zvyšovala ich záujem o štúdium nemeckého jazyka. Pracovala aj so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a venovala im dostatočnú pozornosť.
K svojej práci pristupovala zodpovedne a neustále ukazuje obraz človeka, ktorý si ide za svojím cieľom. Rovnako tak motivuje žiakov, podnecuje ich k práci, aktívnej činnosti, kritickému mysleniu a k hľadaniu riešenia. Je pre nás vzorom ochoty a optimizmu. Je ľudská, úprimná, vždy ochotne pomôže, poradí, nasmeruje. Kolektív vedie k vzájomnej úcte a spolupráci, za čo jej srdečne ďakujeme.
Z celého srdca jej všetci blahoželáme a do ďalšej etapy života prajeme hlavne veľa zdravia a životného elánu!
Dňa 03. 04. 2025 boli prváci odborov obchodný pracovník, kozmetička, grafik tlačových médií a operátor tlače na vzdelávaní Národnej banky Slovenska v Kremnici.
Modul, ktorí absolvovali bol zameraný na prácu a príjem a pomohol žiakom lepšie pochopiť hodnotu peňazí. Príbeh histórie peňazí im objasnil prečo peniaze vznikli a aké platidlá sa používali v minulosti. Zistili akú funkciu plnili cechy a vyskúšali si fungovanie výmenného obchodu rôznych remeselníkov. Súťažnou formou sa naučili rozdiel medzi príjmami a výdajmi. V poslednej časti si žiaci vyskúšali rozdeľovanie peňazí v rodinnom rozpočte. Táto časť bola pre žiakov najťažšia.
Vzdelávanie bolo veľmi zaujímavé, hravé a žiaci získané poznatky využijú na vyučovaní ekonomických predmetov, ale aj v osobnom živote.
Autor článku a fotografii : Ing. Marta Nováčiková
Dňa 20. marca 2025 sa v priestoroch Hotelovej akadémie Liptovský Mikuláš uskutočnil 1.ročník súťaže Gastro Liptov, na ktorom si zmeralo sily 34 talentovaných žiakov z 18 odborných škôl zo Slovenska a Českej republiky. Súťaž prebiehala v kategóriách Kuchár Junior a Cukrár Junior, pričom odborná porota pod vedením šéfkuchára Miloša Červenku ocenila vysokú úroveň všetkých súťažiacich.
Hlavnou témou kuchárskej kategórie bol králik, ružičkový kel a topinambur (severoamerický variant zemiakov). Našu školu prvý krát a s veľkým nasadením reprezentoval v odbore kuchár študent Jozef Purda z Hotelovej akadémie. Jozef, počas celej prípravy a súťaže pracoval svedomito a zodpovedne, čo nám prinieslo krásne 7. miesto zo 16 mladých kuchárov. Porotu hlavne oslovila zaujímavá a inovatívna receptúra topinambur rizota, ktorú žiak pripravil zo slovenskej ryže a šumivého vína. Pohrali sme sa aj s ružičkovým kelom ktorý sme dochucovali s chilli a citrónov šťavou a v poslednom rade králičia faš s demi glace omáčkou. Táto harmónia chuti, gastronomickej fantázie a reprezentácia pripraveného jedla priniesla Jozefovi zaslúžené bronzové pásmo.
Každá kuchárska súťaž nás obohacuje o skúsenosť, motivuje a prináša nové trendy a receptúry. Už sa tešíme na ďalšie príležitosti a súťaže v kuchárskom remesle.
Autor: Mgr. Milan Bánovský
Dňa 25.3.2025 žiaci I.PKU, pod vedením pani majsterky Evy Vachovej, absolvovali skúšky z prípravy polievok.
Každý si mohol vybrať polievku, ktorú uvarí, takže ponuka bola veľmi pestrá.
Žiačky Martina Biháriová a Kiara Gáborová si zvolili šampiónovú krémovú polievku, Samuel Belkovič sa rozhodol pre šošovicovú polievku, ktorú pripravoval úplne samostatne.
Žiaci Stanislav Lacko, Jessika Viktória Facunová a Radoslav Konček navarili kurací vývar.
Skúšky neskončili prípravou polievok, žiaci museli polievky naservírovať a odprezentovať pred skúšobnou komisiou.
Komisia polievky degustovala a musela skonštatovať, že boli pripravené naozaj veľmi chutne.
Autor: Bc. Eva Vachová, majsterka OVY
Matematický klokan, najväčšia medzinárodná matematická súťaž pre všetkých – od prvákov na ZŠ až po maturantov, sa ani v tomto roku nezaobišla bez našej účasti. 25. marca súťažilo 19 odvážlivcov online formou v kategóriách Kadet a Junior. Čakalo na nich 24 úloh, na ktorých si otestovali svoje logické myslenie a vedomosti z matematiky. Ako to dopadlo, to sa dozvieme v polovici apríla.
PaedDr. Katarína Trnovská
Mgr. Peter Roštár
19.marca 2025 sme boli účastníkmi medzinárodnej barmanskej súťaže juniorov pod názvom Cassovia Cup 2025, ktorú organizovala Hotelová akadémia v Košiciach. Súťažné družstvo tvorili dievčatá, už ostrieľaná Naomi Harániová z 3. ročníka hotelovej akadémie a Natália Rendeková, žiačka odboru čašník, servírka druhý ročník.
Súťažiaci mali za úlohu vytvoriť svoj vlastný nápoj v kategórii nealkoholický soft drink a ďalší nápoj kategórie long drink. Drinky museli podliehať podmienkam sponzorov, ktorí tvorili súčasť hodnotiacej komisie. Všetci súťažiaci mali určené povinné suroviny, ktoré museli zaradiť do svojich nápojov.
Usilovná a poctivá barmanská príprava žiačiek ich predurčila na to, že by mohli zvládnuť náročnosť podmienok súťaže. Dievčatá na súťaži predviedli, že vedia obstáť v tvrdej konkurencii svojich rovesníkov, ale aj starších a skúsených žiakov zo Slovenska aj zahraničia.
Naomi Harániová pripravovala v šejkri 3 porcie svojho alkoholického longu s názvom Babičkin hrnček, ktorý svojou sviežosťou a zaujímavou chuťou malín, grapefruitu a ruží získal dobré bodovanie. Následne pracovala s mixérom, kde spojením viacerých chutí ovocia, sviežej limerovej šťavy, banánu a s bodkou kokosu vytvorila zdravý a osviežujúci drink. Naomi získala umiestnenie v striebornom pásme.
Nováčikom v súťaži bola Natália Rendeková, ktorá si viedla nad očakávania. V konkurencii 58 súťažiacich obsadila 11 priečku, čo jej prinieslo umiestnenie v zlatom pásme. Na prípravu svojich drinkov využila spôsob práce v šejkri a priamu cestu do servírovacieho pohára. Elegantne ženský nápoj, prevoňaný kvetmi bazy a fialiek doplnila sviežim tonikom a ozdobila citrusovou kôrou a kvietkom. Druhý drink prekvapil kombináciou kávy, škorice a ovocných zložiek s perlivosťou toniku v závere.
Aj tu naše žiačky potvrdili schopnosť obstáť v náročnej súťaži a posúvať sa profesionálne stále ďalej. Budeme im držať palce v nových výzvach, ktoré určite čoskoro prídu, no pripravených neprekvapia.
Autor článku: Mgr. Karkušová
Foto: Bc. Kellnerová
Slovenské komorné divadlo sa stalo dejiskom prestížnej spoločenskej udalosti – slávnostného oceňovania regiónov Slovenska. Tento významný večer sa niesol v duchu elegancie, vďaky a uznania pre tých, ktorí svojou prácou a úsilím prispievajú k rozvoju našej spoločnosti.
Aj tentokrát naša škola mala tú česť zabezpečiť slávnostný raut, čím sme prispeli k dôstojnému priebehu podujatia.
Organizácia takejto prestížnej udalosti bola pre nás veľkou výzvou, no zároveň príležitosťou ukázať naše schopnosti a profesionalitu. Prípravy prebiehali s dôrazom na každý detail – od výberu menu, aranžovania stolov až po zabezpečenie bezchybného servisu. Spoločnosť hostí tvorili významné osobnosti z radov kultúry, politiky, vedy, nominovaní a ocenení hostia a to nás zaväzovalo pripraviť im večer plný zážitkov.
Študenti našej školy – žiačky štvrtého ročníka odboru čašník, servírka sa pod vedením skúsených pedagógov postarali o prvotriednu obsluhu za spolupráce mladších kolegov druhákov a žiakov tretieho ročníka hotelovej akadémie. Tradičné i moderné gastronomické špeciality vedeli profesionálne ponúkať a servírovať žiačky 4. ročníka odboru kuchár.
Hostia a organizátori ocenili nielen samotný ceremoniál, ale aj skvelú organizáciu a pohostinnosť, ktorú sme zabezpečili. Reakcie účastníkov nás naplnili hrdosťou – pochvalné slová a uznanie za našu prácu sú pre nás tou najlepšou odmenou.
Úspešná realizácia slávnostného rautu pri príležitosti oceňovania regiónov Slovenska potvrdila, že naša škola dokáže zvládnuť aj tie najnáročnejšie úlohy na profesionálnej úrovni. Tento večer nebol len o oceňovaní, ale aj o preukázaní našich zručností a schopností.
Veríme, že podobných príležitostí bude v budúcnosti ešte viac a že budeme môcť aj naďalej reprezentovať našu školu na najvyššej úrovni.
Autor článku a fotogaléria: Mgr. Jana Karkušová