link na prezentáciu Cyprus-Ayia Napa 2024
V minulom školskom roku 2023/20234 sme mali možnosť v júni vycestovať na našu prvú zahraničnú prax na Cyprus. Z tretieho ročníka zo študijného odboru čašník/servírka a kuchár sme odišli štyria spolužiaci Erik Balog, Kristína Dudová, Patrik Kolár a ja Sabina Medeková.
Všetci sme spoločne pracovali v hoteli Olympic Lagoon a teraz by sme vám chceli opísať naše skúsenosti:
Volám sa Kristína a bola som v rámci zahraničnej praxe v hoteli zaradená do poobednej zmeny, takže som sa zúčastňovala na príprave večerného občerstvenia, ktoré bolo podávané vo forme bufetu, ktorý sa chystal od poobedia až do pol siedmej. Moja robota odnášala priamu účasť na príprave pokrmov pre hostí a potom som bola pridelená na miesto výdaja cestovín, ale nebolo to len o tom, že si hosť vypýtal cestovinu, ale priamo pred jeho očami som musela vytvoriť hotový pokrm, ktorého hlavnou surovinou boli cestoviny a hosť si určil v akej forme a akou úpravou ich chce.
Moje meno je Erik Balog a na Cypruse, rovnako ako moji spolužiaci som bol 4 mesiace. Učím sa v odbore kuchár a mal som to šťastie, že som si svoj odbor mohol vyskúšať aj počas tejto zahraničnej praxe. Mal som zaradenie do studenej kuchyne, kde som každý pracovný deň pripravoval jedná zaradené do studenej kuchyne ako sendviče, šaláty a iné. Bol som rád, že som si mohol vyskúšať prácu v hoteli a tak zažiť atmosféru, ktorú ponúka hotelová kuchyňa, zhon a spolupráca s kuchármi, ktorí sú v danej práci už niekoľko rokov.
Volám sa Patrik a z môjho uhla pohľadu bola prax na Cypre veľmi zaujímavá a čiastočne aj zábavná. Naučili ma tam mnoho vecí. Naučili sme sa byť sebestační a byť viac zodpovední ku veciam a k robote, taktiež byť dochvíľni a robiť si prácu na 100%. Ja som bol zaradený v kuchyni, ktorá pripravovala pre hostí raňajky, v danej kuchyni bolo viac ako 5 pracovných staníc ( gril, omeleta , vajíčka, lievance a doplňovanie potravín na rajón). Počas 4 mesiacov som si vyskúšal robiť na každej jednej z uvedených staníc. Po raňajkách nás čakali obedy, kde sme mali 3 pracovné stanice( karvelling, gril a pasta ) prevažne som robil na paste a na grile a občas na karvellingu. V mojom vlastnom voľne som chodieval prevažne na pláž alebo na krátke výlety do mesta na nákupy . Keď sme mali spoločné voľno so spolužiakmi, snažili sme sa pochodiť čo najviac napr. sme boli v morských jaskyniach , v hlavnom meste Cyprus, na Tureckej časti Cyprusu atď. Pokiaľ niekto plánuje ísť na prax na cyprus vrelo odporúčam . A prajem veľa šťastia.
Volám sa Sabina a taktiež som sa zúčastnila zahraničnej praxe na Cypre. Pracovala som po 8 hodín za dve smeny, konkrétne ja som mala poobedné celé štyri mesiace. Začínala som od pol druhej a končila o desiatej večer. Hotel má viac kuchýň - raňajkovú, studenú, teplú kuchyňu a niečo ako cukráreň. Ja som pracovala v teplej kuchyni, prácu som mala dosť pestrú. Na začiatku smeny som krájala rôznu zeleninu na pokrmy pre ďalší deň. Bolo potrebné sa naučiť ako konkrétnu zeleninu máme nakrájať. Každé jedno jedlo malo iný štýl krájania, takže nám celkom trvalo, kým sme do hlavy dostali všetky tie postupy. Neskôr sa chystal večerný bufet. Bufet sa rozdeľoval na 6 “staníc” - ice cream, fish station, pasta station, curvery, grill, pizza station a potom samotný výdaj, kde boli max. 3 ľudia, ktorí kontrolovali a dopĺňali jedlo. Ja som mala odskúšané všetky tieto časti bufetu. Najviac ma bavilo byť priamo na výdaji. Tam treba byť veľmi šikovný, rýchly a všímavý, pretože keď vám príde 900 ľudí na večeru, tak to nie je veľká sranda. Večera trvala 3 hodiny a po skončení sme sa pomaličky presúvali naspäť do kuchyne a upratovali.
Všetci sme sa zhodli na tom, že daná prax nám pomohla rozšíriť obzory a ak by bola možnosť opäť by sme sa na Cyprus ako študenti vrátili.