Štvrtok 5. 12. 2019

Časopis pre stredoškolákov

Župné noviny

Deň otvorených dverí 2020

Deň otvorených dverí bude dňa 18.2.2020. Bližšie info pridáme neskôr.

´´Ak sa má stať človek človekom, musí sa vzdelávať´´ J. A. Komenský.

Vitajte na oficiálnej stránke Strednej odbornej školy obchodu a služieb Martin.

• Poznáte Centrum pomoci Ligy proti rakovine?

V Martine je jedno z troch Centier pomoci Ligy proti rakovine na Slovensku. Aktivity centra sú zamerané na pomoc všetkým, ktorým diagnostikovali rakovinové ochorenie a všetkým, ktorí majú záujem o prevenciu ochorení. V rámci projektu pre školy sme v stredu 4.12.2019 s triedou I.C-K absolvovali workshop zdravého životného štýlu a prvej pomoci.

Mgr. Anna Macháčková, koordinátor prevencie

• Vianočné trhy v škole

Dňa 30. novembra 2019 naša škola zorganizovala a pripravila pre širokú verejnosť v priestoroch školskej jedálne Vianočné trhy spojené s prezentáciou učebných a študijných odborov. Vianočné trhy boli zamerané na ponuku a predaj jedinečných, originálnych a vlastnoručne vyrobených vianočných produktov a vianočných ozdôb.

Žiaci hotelovej akadémie pod vedením vyučujúcej Bc. Soni Humenej pripravili a ponúkali návštevníkom vianočných trhov moravské koláče, bryndzovníky, pálivé držky a bylinkový chlieb.

• Vianočný čas

Dňa 29.11.2019 žiaci tretieho ročníka študijného odboru hotelová akadémia priblížili žiakom školy prichádzajúce vianočné sviatky prestretím vianočného slávnostného stola. Žiaci spoločne pripravili slávnostné menu podľa gastronomických zásad a pravidiel, zabezpečili inventár a odborne prestreli, čím preukázali svoje odborné a tvorivé schopnosti.

Dúfame, že spolužiakov školy a návštevníkov vianočných trhov inšpirovali a priniesli tú správnu vianočnú náladu.

Autor článku: Mgr. Monika Vaňová Autor fotografii: žiaci III.HA - N. Bielopotocká, P. Buociková

• SweetCup 2019

Dňa 28.11.2019 sa v SOŠ gastronómie a služieb v Prešove uskutočnil 18. ročník súťaže v darčekovom balení pod názvom SweetCup 2019.

Za našu školu SOŠ obchodu a služieb Martin sa zúčastnila žiačka 3.KZ-O Margaréta Gonšorová – študijný odbor – Obchodný pracovník a získala bronzové pásmo.

Téma súťaže bola : Deň medu a medoviny – darčekové balenie fľaše.

Hodnotilo sa dodržanie témy, pevnosť , presnosť a náročnosť balenia fľaše, estetické prevedenie a využitie nových trendov v balení .

Margarétke srdečne blahoželáme a prajeme jej ďalšie úspechy pri reprezentácii našej školy.

• S podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa v prevencii venuje pozornosť boju proti AIDS. Posledný novembrový týždeň bol v škole venovaný podujatiam, ktoré žiakov upozorňovali na problematiku AIDS. Týždeň vyvrcholil tradičným podujatím – už 7. ročníkom Živej červenej stužky.

Ďakujeme všetkým, ktorí počas celého týždňa plnili aktivity a v piatok v červenom vytvorili stužku , čím prispeli k úspešnému priebehu kampane.

Mgr. Anna Macháčková, koordinátor prevencie

• III. ročník súťaže o najkrajší adventný veniec

Predmetová komisia gastronomických a hotelových služieb zorganizovala dňa 28.11.2019 III. ročník súťaže o najkrajší adventný veniec. Súťaže sa zúčastnilo 11 žiakov.

Pri hodnotení mala hodnotiaca komisia veľmi ťažkú úlohu vybrať ten najkrajší adventný veniec. Vence sa od seba líšili veľkosťou, použitým materiálom a samotným prevedením. Medzi hlavné kritéria pri hodnotení vencov patrilo využitie tvorivosti, fantázie a praktickosti adventného venca. Všetky adventné vence boli veľmi krásne a nápadité.

• MAJSTROVSTVÁ ŠKOLY V STOLNOM TENISE

27.11.2019 sa v telocvični Strednej odbornej školy obchodu a služieb Martin uskutočnili Majstrovstvá školy v stolnom tenise. Tradičná novembrová súťaž sa stretla so záujmom žiakov, ktorí bojovali s elánom a nadšením. Víťazom srdečne blahoželáme a držíme palce v okresnom kole.

Výsledky:

Dievčatá

1.miesto Dominika Michálková I.KZ-G trieda

2.miesto Barbora Mikosová II.T-TO trieda

3.miesto Simona Gärtnerová II.T-TO trieda

Chlapci

1.miesto René Kubiridžák II.T-TO trieda

2.miesto Erik Vajdel IV.IKT trieda

• Talentída, s.r.o každoročne organizuje školské vedomostné súťaže, medzi ktoré dlhodobo patrí súťaž EXPERT – geniality show. Žiaci súťažia v dvoch témach, ktoré si vyberajú zo 6 ponúkaných. V tomto roku si 30 žiakov školy porovnávalo vedomosti s rovesníkmi na celom Slovensku. Veríme, že obstoja so cťou a majú radosť z účasti na tejto súťaži podporenej Rodičovským združením.

Mgr. Anna Macháčková, školský koordinátor