Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • STREDOŠKOLSKÝ PODNIKATEĽSKÝ ZÁMER

 • 7. ročník festivalu vína v hoteli Turiec

  7. ročník festivalu vína v hoteli Turiec

  Dňa 3. septembra 2021 sa konal v hoteli Turiec v Martine v poradí už 7. ročník festivalu vína, na ktorom sa zúčastnili vystavovatelia vín z celého Slovenska. Zastúpenie tu mali nielen vinohradníci z jednotlivých vinohradníckych oblastí Slovenska, ale aj spoločnosti zastupujúce drobných vinárov na Slovensku.

  Vínneho festivalu sa zúčastnili aj naši študenti, tretiaci študijného odboru hotelová akadémia, ktorí obsluhovali prítomných hostí a boli nápomocní vystavovateľom vín. Študenti tak mali jedinečnú možnosť a príležitosť oboznámiť sa so všetkým, čo je s vínom spojené, počnúc pestovaním hrozna, pestovateľskými oblasťami,  odrodami a výrobou vína, prezentovaním a podávaním vína, degustáciou vína, skladovaním vína. Učili sa posudzovať buket vína. Účasť na tomto podujatí bol pre nich mimoriadnym prínosom. Okrem toho, že si rozšírili svoj vedomostný rozmer, uvedomili si, že odborník  na víno nie je len znalcom vína, ale  vie promptne a fundovane zodpovedať na rozmanité  otázky konzumentov vín.

  Vínny festival bol spojený s prezentáciou a degustáciou bielych, ružových, červených a šumivých vín. Účastníci festivalu mohli degustovať z viac ako 300 druhov vín. Po degustácii vín mohli odovzdať hlas svojmu favoritovi. Na záver festivalu bol vyhodnotený a vyhlásený najúspešnejší vystavovateľ. Aj našich  študentov vystavovatelia  zasvätili do tajov degustácie vína. Študenti si všímali prácu jednotlivých vinárov a pozorne sledovali jednotlivé  prezentácie vín. Spoznali, čo znamená snúbenie jedla s vínom, uvedomili si, aké je nesmierne dôležité servírovať víno pri správnej teplote a v správnom pohári.

  Tohtoročný festival vína mal o niečo komornejší charakter ako tie predchádzajúce, no o to viac vytváral priestor na skvelú atmosféru podujatia, kvalitnú degustáciu, výborné jedlo, príjemnú klavírnu hudbu, súťaž o TOP vinárstvo a príjemné strávený čas s priateľmi. Účastníci festivalu sa mohli tešiť nielen na domáce slovenské, ale aj svetové vína.

  Autor článku: Vyučujúca PK gastronomických predmetov Ing. Eva Žbirková

 • Po prázdninách na Odbornom výcviku

  Po prázdninách na Odbornom výcviku

  Po dlhých letných prázdninách sme znova späť v škole a na praxi. A veru sme ani prvý týždeň na odbornom výcviku nezaháľali. Radi by sme sa s Vami chceli podeliť o vizuálne ukážky našich pracovných činností na OVY my, žiačky 2. a 3. ročníka odboru kozmetik.

  Zopakovali sme si všetky už naučené zručnosti.  Samozrejme ako prvé bola úprava obočia a farbenie obočia a rias. Ďalšia zručnosť bolo líčenie, ale nie  jednoduché.  Pani majsterka nám vymyslela losovanie tém,  aby to nebolo iba také jednoduché. Celkom to bolo zaujímavé a precvičili sme si aj tvorivosť. Piatok sme zakončili manikúrou a lakovaním nechtov. Náš odborný výcvik je náročný ale zároveň skvelý a tvorivý.

  Žiaci : III.KZ-G , II.KZ-T Autor fotografií : MOV Lenka Hlavatová

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • Silák školy – Nadácia KIA

  Silák školy – Nadácia KIA

  Strednú odbornú školu obchodu a služieb Martin navštevuje mnoho žiakov, ktorí sa venujú posilňovaniu, workout-u a calistenike. Každoročne sa zúčastňujeme okresnej súťaže Mladí turčiansky siláci, kde pravidelne naši žiaci obsadzujú medailové miesta. Taktiež nás navštevujú žiaci, ktorí sa pravidelne venujú „Street workout-u“ a zúčastňujú sa aj celoslovenských súťaží. Naša škola sa im snaží vytvoriť podmienky, kde v rámci hodín telesnej a športovej výchovy môžu trénovať a zdokonaľovať sa. V ostatných rokoch sa nám podarilo za pomoci rôznych projektov, sponzorských darov a samofinancovaním prerobiť „starú“ posilňovňu, ktorá nespĺňala potreby súčasnosti, na modernú a plne vybavenú posilňovňu v ktorej sa žiaci pravidelne venujú cvičeniu. Ďakujeme aj Nadácií KIA, ktorá nám finančne pomohla ešte výraznejšie zlepšiť vybavenie a vďaka zakúpeniu pogumovaných činiek a kotúčov prispela aj k zlepšeniu bezpečnosti žiakov.

  Auttor článku a foto: Mgr. Jozef kútnik učiteľ TSV

 • Zážitková gastronómia s Vojtom Artzom v hoteli Turiec

  Zážitková gastronómia s Vojtom Artzom v hoteli Turiec

  Dňa 25.08.2021 sme sa zúčastnili prezentácie jedál z morských plodov s prezidentom slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Vojtom Artzom.

  Takýto gastro zážitok pripravili v hotely Turiec a Cookingshow by Vojto Artz sa prezentovala jedlami ako:

  Treska Lion s cestovinami trofie so shitake hubami, sójovou omáčkou a jarnou cibuľkou, alebo Slávky v paradajkovej omáčke.

  Špecialitou bola aj AmuseBouche - novozélandská slávka s paprikovým džemom a ako špeciálny dezert bola sladká bodka na záver v podobe ananásového tataráku s espuma pina coladou a kokosovou zmrzlinou.

  Je vidno že jeho tím miluje to, čo robí a snaží sa v práci neustále  zlepšovať. Ľahko nás presvedčili o tom, že absolvovali stovky akcií a strávili tisíce hodín v kuchyni. Ich jedlá sú nezvyčajné, isto nie bežné, ale veľmi chutné. Prišli si na svoje milovníci chobotníc, mušlí, kreviet, ceviche z lososa a ďalších špecialít.

  Aj pre nás to bolo veľmi poučné a zároveň to bol nový zážitok.

  MOV:  Bukovinská, Obuchová a Fánčiová

 • Odborná prax vo Švajčiarsku

 • Ukončenie projektu "Letná škola"

  Ukončenie projektu "Letná škola"

  Projekt "Letná škola" zameraný na získavanie zručností sa po dvoch týždňoch tento piatok 27.8.2021 skončil. Z pohľadu nás majstrov odbornej výchovy ho môžeme jednoznačne vyhodnotiť ako úspešný a zároveň aj prospešný. Prospešným sa stal najmä pre našich zúčastnených študentov a to z hľadiska nadobúdania profesionality a remeselnej zručnosti. Ako sa vyjadrili aj samotní zúčastnení študenti, čas strávený v družnej atmosfére kolektívu

  im bol oveľa príjemnejší, ako nuda a stereotyp doma, či pri počítačoch. Žiaci si precvičili a niektorí aj dobehli odborné zručnosti, ktoré si nemali ako a ani kde upevňovať a zdokonaľovať. Mali možnosť naučiť sa nové techniky a postupy. Čo je ale tiež veľmi cenné, rozvíjali sa u nich aj sociálne zručnosti. Znova zažívali atmosféru žiackeho kolektívu. A ako povedali viacerí, tieto dni boli iné aj napriek tomu, že sa učili. Veríme, že taká dobrá a priateľská atmosféra bude v žiakoch rezonovať aj po celý nasledujúci školský rok.

  Ďakujeme na záver autorom tohto projektu a možnosť sa ho zúčastniť.

  Autori článku a foto: P.Brachňáková a Ľ. Hanajíková, majsterky OVY

   

 • Projekt "Letná škola"

  Projekt "Letná škola"

  Projekt "Letná škola" vznikol na pôde ministerstve školstva vedy výskumu a športu SR ako zmysluplný nápad ako pomôcť žiakom a študentom doplniť si ,či znovu si pripomenúť

  vedomosti a zručnosti, ktoré nemali kde žiaci realizovať v čase pandémie. Ukázalo sa totiž, že dištančná forma vzdelávania ,ktorá nahradila prezenčnú nemohla na stredných odborných školách  zameraných na výuku "remesiel" tieto  praktické zručnosti nijako nahradiť.

  Aj naša škola sa rozhodla na výzvu MŠ SR reagovať a zrealizovala v čase od 16.8.2021 do 27.8.2021  Letnú školu pre dva učebné odbory: polygraf-knihár a kaderník. Našim spoločným cieľom  je doplniť požadovanú úroveň vedomostí a zručností žiakov a podporiť  ich ďalší rozvoj a motiváciu k vzdelávaniu. Do projektu sa zapojilo spolu 14 študentov a spolu s pani majsterkami realizujú rôzne vzdelávacie aktivity.  

  Žiaci odboru polygraf- knihár na pracovisku SOP-polygrafické  Ľadoveň pod vedením pani majsterky Brachňákovej v prvých dňoch pracovali na výrobku: Púzdro na okuliare, či Origami-papierová výzdoba.

  Na stredisku SOP kadernícke si žiačky pod vedením p. majsterky Hanajíkovej precvičili ako správne postupovať pri farbení a melírovaní vlasov a ako vytvoriť konečnú úpravu vlasov tak, aby bol výsledok čo najlepší.

  Autor článku a foto: P.Brachňáková a Ľ. Hanajíková MOV

 • Banket v country štýle

  Banket v country štýle

      Dňa 30.6.2021 sa v našej škole ukončil školský rok 2020/2021 trošku netradične a slávnostne. Štvrtáci zo študijného odboru hotelová akadémia sa postarali o spríjemnenie tohto dňa. Pre všetkých zamestnancov školy podávali slávnostný obed formou banketu v country štýle, v rámci ktorého pripravili a zrealizovali odborný a zábavný program. 

  Touto cestou im chceli poďakovať za všetko, čo v pre nich v priebehu roka urobili.

  Autor textu: Angelika Ivaničová, 4. HA    Autor videa: Laura Sitárová, 4. HA

 • Ukončenie školského roka 2020/2021

  Do fotogalérie bol pridaný nový album Ukončenie školského roka 2020/2021.

  Ako tradične, tak i tento školský rok sme ukončili na školskom dvore našej školy. Prítomných privítalo vedenie školy spolu so zástupkyňami rodičovského združenia našej školy.

  Sme právom hrdí na našich žiakov. Aj keď sme spoločne prežívali taký zvláštnejší školský rok, než sme zvyknutí, darilo sa im perfektne. Svedčí o tom i počet ocenených žiakov. Okrem prospechu a vyznamenaných žiakov, sme mohli oceniť aj žiakov, ktorí sa zúčastňovali rôznych športových a vedomostných súťaží, súťaží zameraných na overenie zručností pri príprave nápojov, tvorcov básní a prvých malých umeleckých diel, spolupomocníkov na rôznych projektoch a ostatných aktívnych a kreatívnych žiakov. 

  Prajeme všetkým príjemné prežitie letných prázdnin a tešíme sa spoločne na uvítanie v septembri!

 • Stravovanie počas školských prázdnin

 • Nadstavbové štúdium - výsledky prijímacích skúšok

 • Medzinárodný deň priateľstva

  Medzinárodný deň priateľstva

  Dňa 30.06.2021 si pripomíname Medzinárodný deň priateľstva. Priateľ je človek, s ktorým nás spájajú spoločné záujmy a ciele. Priateľstvo sa získava na základe dôvery a rešpektovania jeden druhého. S priateľom sa cítime pokojne, pochopení, ľahšie sa znášajú ťažkosti i radosti života.

  Máme prvý ročník za sebou. Sme radi, že sme sa rozhodli pre túto školu. V našej škole sme našli veľa dobrých kamarátov v podobe našich spolužiakov, ale aj učiteľov. Páči sa nám, že aj žiaci z vyšších ročníkov nám ako prvákom boli, a aj sú nápomocní a priateľskí. Na hodinách spolu riešime rôzne úlohy, simulujeme rôzne situácie, s ktorými sa môžeme stretnúť v pohostinských zariadeniach. Na hodinách stolovania spoločne prestierame, učíme sa servírovať jedlá a nápoje. Na hodinách prípravy pokrmov sa učíme variť chutné a dobre vyzerajúce jedlá, ktoré si aj sami odegustujeme. Každou hodinou nás naši učitelia posúvajú ďalej a máme s nimi priateľský vzťah.  Svojimi skúsenosťami nás usmerňujú, ale aj povzbudia a pochopia. Tešíme sa už na hodiny v ďalších ročníkoch, kde získame vedomosti a zručnosti  z nových trendov gastronómie, a upevníme si priateľské vzťahy so spolužiakmi.

  Autor článku a foto: Nikola Lazarová – trieda I.HA

 • Športový deň

  28.6.2021 sa v telocvični Strednej odbornej školy obchodu a služieb Martin uskutočnil turnaj žiakov v stolnom tenise, zúčastnili   sa ho i žiaci z Odborného učilišťa Martin.

  Výsledky:

  Chlapci

  1.Tomáš Mondočko- III. T-TO

  2.René Kubiridžák- III.T-TO

  3.Patrik Válek- I.PJ

  Dievčatá

  1.Michalková Dominika- II.KZ-G

  2.Raždíková Renáta- I.PJ

  3.Migrová Laura- III.HA

  Víťazom srdečne blahoželáme a tešíme sa na športové súťaže v novom školskom roku.

  Mgr. Ivana Brozmanová, učiteľka TV

 • Deň narcisov

  Za zapojenie sa do súťaže o najväčší narcis a aktívnu pomoc počas zbierky v TESCO.

 • Ako chutí HAITI

  Ako chutí HAITI

  V rámci projektu UNICEF sme dostali výzvu pripraviť skromne a jednoduché jedlo Žemľa s vajíčkom a osviežujúci nápoj “Limetkada”. Slovenské deti by sa mali naučiť hospodáriť a neplytvať darmi našej zeme, pretože netrpia tak hladom a bezmocnosťou ako ľudia na Haiti. Obyvatelia Haiti doslova “bojujú” o jedlo. Vážte si že našim domovom je Slovensko.

  Autor článku MOV- Obuchová   Pripravil žiak z II. C-K Samuel Hrivnák

 • KONCOROČNÉ SKÚŠKY ŽIAČOK 1. a 2. ROČNÍKA V ODBORE CUKRÁR.

  KONCOROČNÉ SKÚŠKY ŽIAČOK 1. a 2. ROČNÍKA V ODBORE CUKRÁR.

  V priebehu minulého týždňa sa na SOP cukrárskom konali koncoročné skúšky 1. a 2. ročníka. Úlohou žiačok bolo pripraviť si a upiecť podľa zadanej témy ľubovoľný zákusok. Po teoretickej príprave a upečení zákusku ho žiačky nadekorovali na taniere. Pri následnej prezentácii svojich výrobkov, ktoré si môžete prezrieť na nasledujúcich fotografiách, žiačky preukazovali aj svoje teoretické vedomosti a odpovedali na otázky skúšajúcich MOV. Napriek dlhotrvajúcej pandémii a dištančnému vzdelávaniu výsledky dopadli uspokojivo.

  Text : MOV Bc. Anna Zacharová

 • Grantová výzva Nadácie SPP

  Grantová výzva Nadácie SPP

  Žiaci 2. ročníka študijného odboru hotelová akadémia Laura Rumanová a Matej Remenár ku novej otvorenej výzve  SPP  na predkladanie žiadostí o finančný príspevok natočili upútavku pripravovaných aktivít, ktoré by realizovali v prípade schválenia projektu s názvom "Učíme sa navzájom - medzigeneračná konfrontácia prístupov k príprave zdravej stravy." Ide o komunitný projekt zameraný na stretávania sa so staršími ľuďmi – seniormi z Centra sociálnych služieb v Martine, na ktorých sa budú vzájomne obohacovať o svoje skúseností z oblasti prípravy pokrmov. Veríme, že bude úspešný a že v budúcom školskom roku budeme mať možnosť našim seniorom vyjadriť úctu, obdiv, trochu ich potešiť a načerpať z ich múdrostí.

  Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb
  Stavbárska 11, 036 80 Martin
 • spojovateľka: 043/41 353 11

Fotogaléria