Program Interreg V-A CZ-SK

Ukončenie implementácie projektu

Ukončenie implementácie projektu v rámci programu

Interreg V-A v martinskej Strednej odbornej škole obchodu a služieb

V roku 2021 projektový tím Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine podal žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Fondu malých projektov – Interreg V-A CZ-SK, ktorého cieľom je podporovať cezhraničnú spoluprácu v susediacich regiónoch. V spolupráci s českým partnerom Strednou školou gastronómie a obchodu v Zlíne   vypracovali projekt s názvom „Vzdelávacie aktivity v oblasti nových trendov v príprave a dokončovaní pokrmov a nápojov pred zrakom hostí“, ktorý bol úspešný.

Počas roku 2022 projektový tím zabezpečoval pre odborných učiteľov a majstrov odborného výcviku z obidvoch škôl rôznorodé vzdelávacie workshopy, ktorých cieľom bolo posunúť ich odborné znalosti a zručnosti v oblasti zážitkovej gastronómie. O tých na Slovensku sa zmienil v poslednom čísle Gastrorevue. V Čechách ich  realizoval v rezorte Kyčerka vo Veľkých Karloviciach.

Išlo o ďalšie kreatívne workshopy, ktoré nadväzovali na tie, ktoré sa uskutočňovali na Slovensku.  Pedagogickí zamestnanci tu mali možnosť vidieť a vycvičovať sa v príprave pokrmov z jatočných mias, hydiny a zeleniny na  teppane a v príprave molekulárnych nápojov.

Medzi zaujímavo pripravované pokrmy  patrili Rib Eye steaky (z vysokého, tukom mramorovaného hovädzieho roštenca, vrátane tukového oka), steaky z hovädzej sviečkovice s rôznymi stupňami prepečenia, kačacie pečene, kuracie prsia a grilovaná zelenina. Prípravu pokrmov v štýle šou opäť predviedli páni Martin Sevald a Alexander Dobrosaljevič zo siete pohostinských zariadení Benihana.

Do tajov prípravy molekulárnych nápojov zasvätil pedagogických zamestnancov pán Milan Tomiczek z Třinca. Po ich oboznámení  s prísadami, ktorými možno meniť skupenstvá jednotlivých surovín mali možnosť vidieť a vycvičiť sa v príprave niekoľkých špeciálnych miešaných alkoholických nápojov. Išlo o nápoje Sex on the Beach, či Gin Fizz s príchuťou marakuje vo forme kaviáru,  Pina Coláda vo forme rezancov Tagliatelle, Slivovicový flip vo forme zmrzliny, Daikiri s cukrovou vatou z Becherovky, či miešané nápoje z Becherovky vo forme peny ap.

V mesiaci november 2022 projektový tím ukončil všetky povinné projektové aktivity a s nimi aj celý projekt. Jeho zásluhou škola získala nové technológie a nové prístroje na prípravu trendových jedál a nápojov, ktoré bude môcť dlhodobo využívať pri odbornej výučbe. Jeho úsilím  školy získali zaškolených zamestnancov do problematiky trendovej zážitkovej gastronómie, čo prispeje ku skvalitneniu odborného vzdelávania v obidvoch školách. Jeho pričinením sa medzi zamestnancami škôl vytvorili pevné priateľské vzťahy, ktoré bude možné rozvíjať ďalšou spoluprácou.

V Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine ide už o tretí úspešný medzinárodný projekt v rámci programu Interreg V-A. Projektový tím školy po jeho administratívnom ukončení sa bude aktivizovať ďalej. Je presvedčený, že týmto krokom prispeje k permanentnému  zvyšovaniu kvality vyučovacích procesov.

Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

fotogaléria